Ettevalmistus ja kavandamine

Ehituse ettevalmistamine ja kavandamine

Ehitustööd kuuluvad kindlasti selliste tööde hulka, mis vajavad põhjalikku ettevalmistust ja kavandamist.

Oma maja ehitus on väga aja – ja ressursimahukas ettevõtmine, mis vajab korralikku planeerimist ja kavandamist. Ehituse ajal tehtavad muudatused on alati kallid ja toovad enamasti kaasa suured aja- ja lisakulud, seetõttu tasub nn. paberil kõik enne ehitamist läbi mõelda.

Iga inimene ja perekond on unikaalne ning seetõttu on ka mõnevõrra erinevad inimeste vajadused ka oma maja osas. Parima tulemuse saab ainult siis oma aega ja energiat kogu kavandamis- ja ehitusprotsessi ajal pidevalt panustada. Jah, nõu ja abi saab teenusena sisse osta nii arhitektidelt, projekteerijatelt kui teistelt professionaalidelt, kuid esmatähtis on maja tellija / omaniku kaasamõtlemine ja -töötamine.

Mida selles tööetapis tuleb teha?

Esmane lähteülesanne
Koosta oma maja esmane lähteülesanne, mis sisaldaks :

  • orienteeruvat maja suurust (pane kokku nimekiri majja plaanitavatest ruumidest ja nende suurustest ning need pinnad kokku annavad orienteeruva maja suuruse);
  • korruselisuse infot (kas maja tuleb ühe- või mitmekorruseline);
  • maja kuju, katuse kuju (kas näiteks viil- või lamekatus), kandekonstruktsioonide materjal, maja orienteeruv energiakulu jne.;
  • krundi asukoha soovi (millises piirkonnas või milline peaks krunt täpsemalt olema)
  • kogu majaprojekti orienteeruvat maksumust (krunt koos liitumistega, ehitustööd + aed/haljastus, maja sisustus);
  • ja muud erisoovid, mis peaks majal olema (näiteks välibassein, grillimiskoht, aiamaja jne.)

Esmane lähteülesanne peaks fikseerima need soovid, mis tulevane majaomanik oma majalt ootab. Esialgu piisab ka ühest A4 lehest.

Soovitav lugeda