Kui plaan ehitada oma maja võimalikult odavalt

piltMinu käest on palju küsitud, milline oleks kõige odavam võimalus oma maja ehitamiseks. Millise majatüübi peale mõelda? Kas see peaks olema ühekorruseline või 1,5 korruseline? Kas kivi- või puitmaja?

Kui hind oleks peamiseks kriteeriumiks oma maja ehitamisel, siis soovitan vaadata moodulmajade poole. Moodulmaja soovitan ennekõike seetõttu, et tänu tehase tingimustes tootmisele on ehituskulud optimaalsed ja kvaliteet tagatud. Samuti on oluline see, et moodulmaja saab ehitusobjektil kokku panna kiiresti. Kui vundament ja eeltööd tehtud pannakse majakarp kokku 1-3 päevaga. See kõik kokku annab soodsama hinna.

Ehituslikult on soodsam maja kindlasti 1,5 või 2 korruseline, sest nii vundamendi rajamise kui ka katuse ehituse kulud, kui ka hilisemad küttekulud, on siis väiksemad.

Mitmed moodulmajade tootjad pakuvad just sellised ilmastikukindlaid majapakette, mille hinnad algavad u. 100 m2 maja puhul ca. 400 000 – 500 000 kroonist. See on pakett, mis sisaldab soojustatud majakarbi püstitust koos akende ja ustega ning katust aluskattega. Lisaks soovitan sellise paketi hinna sisse kaupelda ka katusekatte (kivi- või plekk-katuse) ja katuslae soojustuse. Selliste moodulmajade puhul annab tehas kandekonstruktsioonidele ka pikaajalise garantii.

Toodud hinnale lisandub veel vundamendi maksumus, mis oleneb pinnasest ja vundamendi tüübist (u. 100 000 – 150 000 kr). Kui majakarp püsti siis saab jätkata omas tempos ka fassaadi- ja sisetöödega. Vajadusel saab osa töid ka inimene ise teha. Näiteks parketi paigaldamine on enamikule jõukohane ülesanne ning selline oma käe külgepanek annab kodu tunnet kõvasti juurde.

Maja hind sõltub palju ka kasutatavast küttesüsteemist, ventilatsioonilahendusest, viimistlusmaterjalidest ning paljudest muudest teguritest.

Mina soovitan vaadata kodu rajamise investeeringut tervikuna ehk siis mitte ainult ehitushinda vaid ka hilisemaid kulusid maja ülalpidamisel.

Võib ehitada väga odavalt, kuid aastate jooksul võivad maja halduskulud minna kokkuvõttes kallimaks, kui esmapilgul saadav kokkuhoid.