Karkassi valik ja ehitus

Karkass – põhikandekonstruktsioonid peavad olema kvaliteetselt ehitatud!

Maja karkass peab olema korralikult ja kvaliteetselt tehtud, sest maja kandekonstruktsioonid määravad maja eluea ja väärtuse.

Siseviimistlust saab suhteliselt lihtsalt muuta ja parandada, kuid kandekonstruktsioonide ja maja põhikarkassi parandustööd on väga kallid ja keerulised. Seetõttu soovitan just maja põhikarkassi ehitamisel pidevalt “silm peal hoida” ning panustada oma energia sellele, et maja karkassi ehitus oleks kvaliteetne. Sageli eratellijad toimivad just vastupidi, kui ehitatakse maja karkassi siis tööde vastu erilist huvi üles ei näidata ja kui algavad viimistlustööd, siis hakatakse igat pinna siledust hoolega jälgima.

Pööra karkassi ehitamisele rohkem tähelepanu ja jälgi, et kõik ka kõik kaetud tööd oleksid korrektselt tehtud!

Mida selles tööetapis tuleb teha?

 • Tee selgeks erinevate karkasside eelised ja tee oma valik majakarkassi osas.
  Maja karkassi valikul on levinuimad variandid:
  • Puitkarkass maja (klassikaline puitsõrestikust maja või näiteks täispuitpalkmaja või näiteks ka liimpuitkarkassmaja)
  • Kivimaja (erinevatest väikeplokkidest majad, silikaat või betoonkivid või hoopis valubetoonist kandekonstruktsioonidega majad, sealhulgas betoonist seinapaneelidest majad)
  • Kergmetallkarkasssõrestikuga majad
  • Erinevad kombineeritud karkassivariandid (osa majast näiteks kivikonstruktsioon ja osa puitkarkass)
 • Tee detailideni selgeks valitud karkassi ehitusprotsess ja otsi lahendus, kuidas ehitusperioodil karkassi ehitusel kvaliteeti kontrollida (kas kontrollid ise või tellid näiteks omanikujärelevalve teenuse korras).
 • Veendu, et ehitusprojekt on piisav, et selle järgi saab korrektselt ehitada. Kui hinnapakkumise küsimisel hakkavad ehitajad jooniste osas küsimusi esitama ja lahendusi täpsustama siis on mõistlik ehitusprojekti jooniseid täpsustada ning vajalike sõlmede lahendusi projekteerijalt juurde tellida – see tagab kvaliteedi ehitamisel.
 • Ehitaja valikul tee selgeks, kas ehitajal on konkreetse karkassi ehitamisel piisavat kogemust ja oskusi (küsi varasemate ehitaja klientide kontakte ja teostatud tööde infot).
 • Kontrolli ehitustööde ajal regulaarselt tööde kvaliteeti ja ära lase katta konstruktsioone enne tööde ülevaatamist. Tee pilte ja nõua igas tööetapis kaetud tööde akteerimist.

Soovitav lugeda