Kas osta või ehitada omale maja?

Kas soetada endale valmis maja või alustada ehitustööga? Millega peaks arvestama valmismaja ostes? Palju võtab aega ja kui kalliks läheb oma maja ehitamine?

 

Umbes selliseid küsimusi küsitakse minu käest väga sageli. Ühelt poolt lõppeesmärk sama ehk saada eramuomanikuks, kuid teed, kuidas sinna jõutakse on erinevad.

Maja ost on kindlasti kiirtee oma eesmärgini. Tegeleda tuleks peaasjalikult kolimise organiseerimisega ja ka mööbli ning sisustuse uuendamisega.

Omale maja ehitamine on aga nagu mõnusalt looklev ja mäest-üles alla käiv kruusatee. Nagu Lõuna-Eesti külavaheteed.  Oma eesmärgini jõudmiseks tuleb läbi sõita pikem tee, kuid see on kindlasti huvitav ja põnev. Vahepeal tuleb hoog maha võtta ja otsida õiget teeotsa. Kui aga lõpuks kohale jõuad on tõesti hea tunne. Tegeleda tuleb kõigega alates projekteerimisega, ehitamise korraldamisega, järelevalvega ja paljude muude teemadega.

Valmimisjärgus eramu Tallinna lähedal
Valmimisjärgus eramu Tallinna lähedal

 

Otsus, kumba teed minna, tehakse sageli lihtsalt maksumuse järgi. Kas maja ostes saaks odavamalt, kui ise ehitades (pean siinkohal silmas tööde tellimist)?

 

Maja ost

Kui vaadata täna müügis olevaid eramuid siis peab ütlema, et valmis maja ost on enamasti umbes 10-30% odavam, kui samasuguse maja ehitamine. Masu üheks tagajärjeks on ka see, et lisaks korteritele on kasvanud ka sundmüügis olevate eramute arv, mistõttu võib saada kinnisvara omanikuks ka päris soodsate hindadega. Üheks oluliseks eeliseks valmismaja ostul on kindlasti ka see, et oluliselt lihtsam on valmis maja tarvis pangalt laenu saada.

Aga ainult maksumust vaadates ei ole mõistlik maja ostma tormata. Müügisolevate majade puhul on suurimaks probleemiks kindlasti ehitustööde kvaliteet. Kindlasti on mõistlik enne ostuplaani teha selgeks maja seisukord. Näiteks on mõistlik võimalusel kontrollida maja piirete seisukorda infrapuna kaamera abil. Oluline on selgeks teha majaga seotud kasutuskulud, näiteks palju kulub maja küttele, milline on hooldamisvajadus, millal vajaks maja remonti jne.

 

Maja ehitamine

Omale maja ehitamisel on tegemist aga pikema protsessiga. Maja ehitama asudes võiks minimaalselt arvestada koos ettevalmistustöödega 1 aasta. Moodulmajade ja valmislahenduste puhul võib otsene ehitusaeg olla suhteliselt väike, 3-6 kuud, kuid projekti tegemine, lubade hankimine ja kõikvõimalikud kooskõlastused võtavad samuti palju aega.

Maja ehitamisel on hea lõpptulemuse saamiseks hädavajalik, et tulevane omanik on kaasatud maksimaalselt ehituse projekteerimise ning ehitamise faasis. See tähendab suurt isiklikku ajakulu ja palju õppimist ning suurel hulgal otsuste tegemist.

Omale ehitamise eelis on aga enda perele sobilik maja ruumiplaan, arhitekuur ja saab tagada tööde kvaliteeti.

Maja ehitamise finantseerimine on mõnevõrra keerulisem, eriti kui seda tehakse pangalaenuga. Siis tuleb tõendada mitmes etapis alusvara väärtuse kasvu või anda pangale täiendav tagatis. Samuti tuleb ehitamisetapis tasuda sisuliselt samaaegselt kahe elukohaga seotud kulusid, mis tõstab mõnevõrra kulusid.

 

Minu arvamus

Kui minu käest küsida, kas täna osta või ehitada – vastaksin kindlasti, et eelistaksin ehitamist. Kuid mitte ainult selle pärast, et minule meeldib ehitamine ja see protsess, kuidas plaanid samm-haaval realiseeruvad. Täna võtaksin ehitamise ette aga hoopis sellepärast, et ehitada võimalikult madala energiatarbega maja. Selliseid maju on Eestis veel väga vähe ning selliseid järelturult osta ei õnnestu.