,

Kuidas kiiresti kontrollida ehitusfirma tausta?

 

Ehitustööd Vabaduse väljakul, Tallinnas
Ehitustööd Vabaduse väljakul, Tallinnas

Peale hinnapakkumise saamist tekib igal ehitustööde tellijal mure, kas ma saan usaldada seda firmat? Kuidas kontrollida ehitaja usaldusväärsust ja oma riske maandada.

Selgitan lähemalt kuidas, mina seda teen. Infot  kontrollin avalikest tasuta andmebaasidest ja selleks kulutatud aeg ei võta üldjuhul rohkem kui 15 minutit.

 

 

Firma  ja firma võtmeisikute kontrollimine

Vaata Krediidiinfo tasuta firmapäringut: http://firmaparing.krediidiinfo.ee/index.php
Kontrollimist teen järgmistele küsimustele vastuseid otsides:

 • a. Kaua on firma tegutsenud? Kui firma tegutsenud üle 5 aasta, näitab see oskust turul hakkama saada. Kui firma on tegutsenud 1-2 aastat siis peaks olema ettevaatlikum, sest enamasti on siis tekkimas halvasti korraldatud firmadel raskused ning selliseid firmasid vaja põhjalikumat taustakontrolli.
 • b. Kui suur on firma põhikapital? Valdav enamik väiksemaid firmasid on 40000 kr kapitaliga osaühingud. Kui firmal on suurem põhikapital siis näitab see ka suuremat usaldusväärsust. Enamasti on pikemat aega tegutsenud firmadel ka suurem põhikapital ja tehakse kõik, et elada üle ka raskemad majandusperioodid.
 • c. Kas firmal on võlgasid? Vaata krediidiinfo firmapäringu lehelt uuritava firma „Maksehäireregistri raportit”, see on tasuta. Kui firmal on võlad siis tuleks küsida firma käest selgitusi. Üldjuhul näitab võlgade olemasolu firma probleeme, kuid mõistlik on selgitused ära kuulata.
 • d. Kas ehitusfirmal on olemas registreeringud ja load? Vaata Majandustegevuse registrist: http://mtr.mkm.ee/default.aspx?s=otsiettevotja
  Ehitustööde teostamiseks on vajalikud registreeringud ja load. Mõistlik on üle vaadata, kas firmal on need olemas. Heaks tulemuseks võib pidada seda, kui väljastatud lubadel olevad vastutavad isikud on firmas töötavad inimesed. See näitab usaldusväärsust.
 • e. Kas firmal on koduleht? Kui koduleht firmal olemas, tasub seda kindlasti uurida. Enamasti, mida põhalikum info firma teenuste ja toodete kohta seda parem. Usaldusväärsust lisab kui firma on välja toonud varasemad teostatud tööd.
 • f. Kas varasemad tööde tellijad on jäänud firmaga rahule? Kõige lihtsam on kontrollida internetis: http://www.google.ee ja http://www.neti.ee . Otsinguid võiks teha järgmiste sõnadega: firma nimi, firma nimi + kogemus, firma nimi + probleem, firma nimi + firma võtmeisiku nimi, firma võtmeisiku nimi.

Lisaks on mõistlik teha samasuguseid otsinguid ka suurematest ehitusteemalistest foorumitest:

Kui leidub kommentaare firma või võtmeisikute kohta siis tuleks vaadata, millel need lisatud. Kui halbu kommentaare palju siis tuleks valida mõni teine firma. Kui kommentaare ei ole siis tuleks paluda firmal endal anda kontaktid firma varasemate tellijate kohta ning neilt arvamust küsida ja neid võiks olla rohkem kui üks. Kui firma enda käest tellijate kontakte küsida siis peab meeles pidama, et ehitaja annab alati oma parimate tellijate või tuttavate andmed ning saadud infot ei saa alati täiesti usaldusväärseks lugeda.

Küsimused varasematele tellijatele:

 •  Kas firma pidas lubadustest ja tähtaegadest kinni?
 •  Kas firma töö oli kvaliteetne?
 •  Millised probleemid tekkisid ehituse käigus?
 •  Mida tagantjärgi vaadates oleks firmaga suheldes teinud teistmoodi?

 

Selline taustakontroll ei anna küll 100% garantiid, et õnnestub valida usaldusväärne ehitusfirma, kuid annab hea eelduse kvaliteetse tulemuse saamiseks.

3 replies
 1. cmd
  cmd says:

  Firma kontrolliks soovitati artiklis siis põhimõtteliselt 3 (kas ammendavat?) allikat – krediidiinfo, majandustegevuse register ja google.ee päring. Küsiksin et kas tõesti on see kõik nii lihtne? Kui asi oleks sedasi, siis miks järjest ja järjest kerkivad ehituspraagiga ehitised, lepinguvaidlused, tellijale koti pähetõmbamised, tähtaegade venimised, garantiidega jantimine jne. Ilmselt siis need kolm allikat siiski ei ole piisavad tausta kontrolliks. Ilmselt on vaja veel midagi muud. Kust seda “muud” otsida võiks? Firma usaldusväärsuse hindamisel tuleb kindlasti kasuks (lisaks eelnevale) veel ka:

  -kohtulahendid (kola.just.ee, ja nc andmebaasid), nii firma nime kui firmaga seotud isikute päringu järgi
  -äriregistri andmebaasid (b kaart, firmaga seotud isikud, nende teised firmad, nendel teistel firmadel lasuvad võlad, tehtud sigadused/positiivne tagasiside jne)
  -firma majandustegevuse näitajad avalike (ja tasuliste) andmebaaside järgi: tegutsemisaeg, käibed aastate lõikes, kasumid, reitingud jne.
  -inkassofirmade andmebaasid
  -kinnistusregister (firma juhtide ja firma nimel olev kinnisvarandus, hüpoteegid jne)
  -referentsobjektide tellijate rahulolu ja probleemide uuring
  -firma nimetatud koostööpartneritelt positiivse tagasiside uuring
  -pikaaegsete tarnelepingute olemasolu materjalimüüjate ja hulgiladude juures
  -firma nime/töötajate esinemine ehituskoolituse andmebaasides (et töötajad on läbinud pädevus- või täienduskoolitusi)

  ja veel paar huvitavat viisi, kust saab firma taustaks tagasisidet. Põhirõhk tundubki tundmatu firma puhul olevat esimesena see, et selgitada kes juhivad mängu ja kas nende minevik on puhas ja kavatsused head. Teiseks siis võlgade puudumine, pikaajalisus, usaldusväärsuse reiting. Kolmandaks tagasiside isikutelt (mis võib samas olla ka subjektiivne!)

  Vasta
  • Eno Pappel
   Eno Pappel says:

   Tänan põhjaliku kommentaari eest.
   Olen nõus, et mida rohkematest allikatest tasutainfot otsida, seda põhjalikuma teabe firma kohta saab. Kahjuks on sageli nii, et ei tehta ka kõige lihtsamatki kontrolli ja nii tekivad probleemid ehitamist alustades õige pea.
   Põhjalikum teemakäsitlus on mul toodud e-kursuse keskkonnas. Samas ääremärkusena lisaksin ka seda, et enamik andmebaasidest ja registritest leiab google vajaliku info ülesse. Tõsi tasulistesse ja suletud keskkondadesse google ei pääse.

   Vasta
 2. Kalle 80
  Kalle 80 says:

  Ma olen eelneva kirjutaga nõus. Kreediinfo on üks põhilisi kohti, kust saab infot firma kohta. Samas ise kasutan alati google.ee ja äriregistrit, et uurida tausta. Samas ei pruugi see alati kindel olla.
  Ise olen kuulnud, et tellijad on helistanud eelnevale tellijale, kus firma ehitas või renoveeris. See peaks andma hea tagasiside.
  Viimasel ajal olen kasutanud sellist e-hankekeskkonda nagu Mercell. Väga professionaalne teenus, palju hinnapakkumis, kiire reageerimine ja kvaliteetsed firmad.
  Veebiaadress oli vist: http://ee.mercell.com/

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.