Millal on õige aeg ehitada?

Viimasel ajal on mitmel korral minu käest küsitud, millal oleks parim aeg ehitama hakata. Vaatame veidi täpsemalt, milline on tänane olukord.

Ehitustööd
Ehitustööd

Finantseerimine
Laenutingimused on karmistunud ja laenamine kallim võrreldes veel mõne aasta taguse ajaga. Samas on esimesed märgid pangaduses, et olukord on stabiliseerumas. Tõenäoliselt laenamise tingimused veidi paranevad lähema 6 kuu – 1 aasta jooksul, kuid nii heaks nagu nad vahepeal olid, kindlasti ei muutu.

Ehitushinnad
Ehitushinnad on kukkunud u. 30% , mõnes lõigus rohkem, mõnes vähem. Ehituses on toimumas korrastumine ja ellu jäävad ainult tugevamad firmad. Samas suurt ehitushindade langust enam tõenäoliselt ei ole oodata. Osade ehitumaterjalide toorainete hinnad on suhteliselt kõrgel ja see seab piirid ehitusmaterjalide hindadele. Tööjõukulude osas on veel võimalik väike varu allapoole aga see ei saa olla enam väga suur.

Ehituse kvaliteet
Kuna tööd ehitusvaldkonnas on oluliselt vähemaks jäänud, siis see peaks kaasa tooma ehitustööde kvaliteedi paranemise. Ettevõtted on kohandumas uue olukorraga ja muututakse effektiivsemaks. Ehitussektoris on oodata veel mõnda aega töötajate koondamisi, sest uusi ehitusobjekte Eesti tulemas väga vähe ja need peamiselt riigitellimused. 

Kokkuvõtteks:
Kuna kõige olulisemaks jõuks, mis ehitamist käivitab on finantseerimine, siis tuleb jälgida pankade tegevust. Üheks indikaatoriks on kinnisvarahindade stabiliseerumine. Kui kinnisvara enam hoogsalt ei odavne siis muutuvad ka pangad julgemaks ja on valmis laenutingimusi parandama.

Ehituse ettevalmistamine võtab aega ja praegu on hea aeg just sellise ettevalmistuse töö tegemiseks. Ehitusfirmad on valmis meeleldi oma teeneid pakkuma ja seda on mõistlik ära kasutada.

Samas neil, kellel olemas oma finantsid ehitamiseks, on täna kindlasti kasulik ehitustööd ette võtta. Tänane olukord turul on tellijakeskne ja võimalik kaubelda hinda ning valida parimad ehitajad.

 Milline on Sinu arvamus. Avalda postituse kohta arvamust.