,

Plaatimistööd – mida peab teadma töö tellija?

Käimas vuukimistööd

Käimas vuukimistööd

 

Olenemata sellest, kas käsil uusehitus või plaanis remont, on iga ehitustöö juures oma spetsiifika, mida tööde tellija peaks teadma. Siinkohal mõned nõuanded plaatimistööde kohta.

 

Plaatimistööde planeerimisel ja kavandamisel peaks arvestama järgmisega:

 

 

 

  • Kogus: plaatide ostmisel või tellimisel  küsi alati nõu ehituskaupluses müüjalt, sest tema oskab välja arvutada vajaliku koguse + kaoprotsendi varuks, konkreetse plaadi mõõtmeid arvestades. Kõige parem, kui sul on täpsete mõõtude plaatimisjoonised, kus on näha ka plaatide paigutused. Mõistlik on alati veidi rohkem plaate võtta, et oleks väike varu näiteks hilisemateks parandustöödeks.
  • Telli plaadid varakult: kuigi ehituskauplustes on valik suur, on sageli nii, et just sinule sobilik plaat tuleb tellida ja pead arvestama pikema ooteajaga (u. 1-2 kuud).
  • Plaatimissegud: soovitav on kasutada ühe tootja tooteid ehk nii aluskrunt pinnaga parema nakke saavutamiseks, hürdoisolatsioonisegu, plaatimissegu ja vuugisegu oleks ühe firma toodang. Sellisel juhul on toodete kokkusobivus testitud ja eeldused kvaliteetse tulemuse saamiseks oluliselt paremad.
  • Silikoonid: niisketes ruumides peaks kindlasti valima silikooni, mis sisaldab hallitusvastast komponenti.
  • Vuugikaitse: soovitav on peale vuukimist katta pind ka vuugikaitsevahendiga, et muuta vuugitäidise paremini mustust ja vett hülgavaks. Hiljem on tänu sellele ka oluliselt lihtsam pindasid puhastada ja puhtana hoida. Teatud aja tagant on mõistlik protseduuri korrata (u. 1 x aastas), kuna vuugikaitse kulub pindade puhastamisega.

 

Plaatimistöid ei saa teha väga kiiresti. Pead varuma aega tööde teostamiseks. Tuleb arvestada plaatimistöödega kaasas käivate kuivamisaegadega (nii kruntimise, hürdoisolatsiooni, plaatimise kui ka vuukimise etapis), nii, et isegi väiksemate tööde puhul alla 3-4 päeva korralikku plaatimistööd teha ei saa. On olemas ka kiirkivistuvad segud, mille kuivamisajad on kordades väiksemad, kuid need on oluliselt kallimad ja seetõttu nende kasutamine ei ole tavapärane. 

Kuidas Sinul plaatimistööde tellimised on õnnestunud?

6 replies
  1. max
    max says:

    Ehituspoe müüja ei ole küll adekvaatne vastama küsimustele, mida ja kui palju jne. Olen ise selliseid asju kogenud ja mitte ühest poest küsides, vaid enamus on selliseid. Põhjus on selles, et müüjatel puudub ehituslik kogemus ja teadmine mis millega kokku käib ja siinjuures ( Kogus: plaatide ostmisel või tellimisel küsi alati nõu ehituskaupluses müüjalt, sest tema oskab välja arvutada vajaliku koguse + kaoprotsendi varuks…) ei vasta reaalselt õigeks ja miks peakski müüja seda kõike oskama?. Tema ülesanne on ju sulle anda nii-mitu meetrit lauda ja x kg mingit segu jne.
    Võiks edasi rääkida sellest kuid tulu ju sellest ei ole, või siiski on? Tekkib küsimus, et kellel?

    Vasta
    • Eno Pappel
      Eno Pappel says:

      Eks igaühel oma kogemus müüjatega. Nõus, et igas ehituspoes ei ole müüja kvalifikatsioon piisav, et ta oskas õiget nõu anda, ega ka arvutusi teha. Spetsiaalsetes plaadipoodides on aga müüjate tase oluliselt kõrgem ning sealt saab abi, vähemalt mina olen mitmetel kordadel saanud. Nõu võib müüjalt alati küsida, sest tema vastusest on kohe näha, kas ta teemat valdab võib mitte.

      Vasta
  2. plaatija
    plaatija says:

    Olen antud kommentaariga vist tiba hiljaks jäänud aga ütleks ka miskit. Plaadi müüjate teadmised nende paigaldamisest jm kõigest, jätavad reeglina soovida 🙁 õnneks on ka erandeid. Plaatijana soovitan antud teemas konsulteerida enne kõike ikka plaatijaga.
    Olen plaatinud ca 10a. ja olen näinud nii mõndagi, nt. alustuseks ostetakse kokku iga sugu asju, mida igale poole pole mõtet paigaldada või ei saagi jne.
    Plaatijana ütleks nii – rääkige plaatijaga oma soovidest, käige kasvõi koos poes, las plaatija mõõdab arvestab ja ütleb koguse mis te tellite või ostate, paigaldus materjalid e. segud hüdrod jms. jätke plaatija otsustad, kuhu, kui palju, mis segu jne. mina tahan paigaldada nt. enda toodud materjalidega, mis on mul m2-hinna sees. Nii saan mina kui plaatija ka kindel olla millega teen ja millele garantii annan. Nii ei jää kliendil raha kinni millegi alla nt. ei jää pool tünni hüdroisolatsiooni järgi mis maksab e. ca 1000 kr. ja raha saab mujal kasutada, lühidalt klient ostab plaadid ja muu juba plaatija, kõik on m2 hinna sees ! parimat soovides plaatija 🙂

    Vasta
  3. Mait Lillemäe
    Mait Lillemäe says:

    Tänases turu olukorras ei ole mõeldav olukord kus traditsioonilise ehituspoe müüja ei oska või ei taha klienti igakülgselt aidata. Need ajad on loodetavasti jäädavalt läbi saanud.

    Vasta
  4. cmd
    cmd says:

    Mait, tänases turu olukorras ei ole mõeldav, KUID VÄGA TIHTI PRAKTIKAS ESINEV olukord, kus traditsioonilise ehituspoe müüja ei oska või ei taha klienti igakülgselt aidata. Seega ei lähe mõeldav ja praktiline olukord kokku. Järelikult tuleb lähtuda praktilisest, või hakata püha üritajana asja paremaks tegema (ennustan, et sellega tuleb tegeleda kasvõi terve elu, ega eriti midagi ei muutu). Seega ikka praktika esimesena. Mida siis praktiliselt teha saab? Esiteks, tuleks süveneda ka tellija olles, plaatimise põhitõdedesse. EI TOHI jätta kõike plaadimüüja ja töövõtja otsustada, muidu on suur risk mingi nüansiga ikka vasta pükse saada. Teiseks tuleks selgeks teha, kuhu, mida ja kuidas plaatima kavatsetakse hakata. Mis pind, mis tingimused, mis plaaditüüp, millised seostuvad süsteemid (santehnika, drapid, elekter) jne. Sellest lähtudes konkreetsemate materjalide põhimõtte väljavalik. Siis alles sisekujundaja juurde jutule ja plaadi margid ja mustrid (borded, vidinad ja lisad välja valida). Kolmandaks- plaatimisjooniste ja -sõlmede väljatöötamine pindade kaupa (pinnad reaalsete mõõtudega üksikasjaliselt, 3 mm täpsusega ära mõõdetud). Neljandaks – valmis plaatimisjoonistega tutvumine ja vigade väljasõelumine. Tähelepanu liitesõlmedele (välisnurk, sisenurk, külgnemised), mustrisse ladumisel eri plaatide erinevatele kaliibrimõõtudele (kuigi plaadi gabariidid on ühesugused) vuukide kokkulangevusele, kiilude ja kitsaste ribade mitteesinemisele, vuukide planeeritud laiusele vs.vuugisegu värvitoonile, elektripesade, segistite, sanseadmete asetuse sümmeetrilisusele jne. Viiendaks – aluspinna ettevalmistusmaterjalide väljavalik ja ostmine (vastavalt alusele) Kuuendaks – kao/kulude väljaarvutamine plaatimisjooniste alusel. Ei pruugi tulla standardne kuluprotsent. Omast kogemusest näiteks naljakas juhtum, kus ühe eramu WC põranda plaatimiseks tuli kaks korda käia kaupluses plaate juurde toomas, kuna ei osanud ette näha et nüanssidest tuleneb hoopis suurem kulu kui arvutustes sai. Aga kui plaadid ei oleks olnud kauplusest võtta vaid oleks pidanud tellima (ooteaeg 4 nädalat ;)? Näiteks veel kasvõi asjaolu, et plaadist lõikamisel ülejäävat osa ei pruugi saada kasutada, nagu oleks loogiline, kuna lõikeserva asemel peab kohati hea tulemuse tagamiseks olema originaalserv. See võib tõsta plaatide kadu kohe hoobilt suuremaks jne. Ja alles seitsmendaks saab minna plaate ostma. Müüjale tuleks esitada konkreetne ostusoov ilma pikema jututa, ja omapoolne ettepanek soodustuseks. Ja saada teave juurdetellimise võimalikkuse, aegade jne kohta. Samuti tuleb müüjalt saada ka toodete dokumendid ja igakülgne teave. JA ALLES SIIS SAAB HAKATA PLAATIMA, mis on omaette teema.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.