,

Mida peaks arvestama akende valikul?

Pildil puit-alumiiniumaken

Pildil puit-alumiiniumaken

Turul pakutakse väga erinevaid aknaid nagu plastikaknad, puitaknad, puit-alumiinium või alumiiniumaknad. Mida peaks akende valiku puhul arvestama?

 

Oma kodule aknaid valides on enamasti peamiseks kriteeriumiks hind. Üldjuhul kehtib põhimõte, et mida kallim on aken, seda kvaliteetsem ja vastupidavam see on. Soovitan akendesse investeerides silmas pidada ennekõike kahte olulist teemat, mis kokkuvõttes mõjutavad investeeringu tasuvust.

 

 

Soojapidavus
Maja soojakadude vähendamisel on oluline osa hea soojapidavusega aknal. Mina soovitan täna akent valides vaadata kogu akna U-arvu, mitte ainult klaaspaketi U -arvu.  Hea soojapidava akna (koos raamiga) U-arv võiks olla 1 W/m2K lähedal, ideaalis ka alla selle. Selliste näitajate saamiseks on täna aknatootjad kasutusse võtnud 3 või  isega 4 klaasiga klaaspaketid.  Täna Eestis kehtivate normide järgi on lubatud akna U-arvuks 2,1 W/m2K. Tuleks arvestada, et soojapidavam aken on umbes 30% kallim, kuid tasub ennast ära umbes 8 aastaga, tänu väiksematele küttearvetele.

Hooldamine
Akna valikut tehes peaks vaatama ka aknaga seotud hooldus ja parandustöid. Näiteks lihtne aknapesugi on väga erinev nn. saksa tüüpi või näiteks soome tüüpi akende puhul. Soome tüüpi akendel  on lahtikäiv raam ja pestavaid klaaspindasid ja aknaraamide pindasid on poole rohkem. Puitraamid vajavad aja jooksul korduvat värvimist ja korrastamist. Seevastu näiteks puit-alumiiniumakende puhul on tänu välja jäävale vastupidavale alumiiniumkattele hilisemaid hooldustöid vaja teha vähem.

Avatavate akende puhul on soovitav iga aasta õlitada tihendeid ja vajadusel aknaid reguleerida. Seetõttu tuleks alati vaadata, kas on otstarbekas kõik aknad teha avatavana. Lisaks hooldamisele on ka avatava ja mitteavatava akna hinnavahe väga suur.

Kui arvestada nii soojapidavuse kui ka hooldatavusega, on akendesse tehtud investeering igal juhul õnnestunud.

Millised aknad valid Sina?

3 replies
 1. meelis
  meelis says:

  Kindlasti tuleb tähelepanna ka
  1. millisesse keskkonda aknaid paigaldatakse, nt Pelgulinna taolistes asumites on soovitatav paigaldada välisraami restaureeritud vanad aknad ja sisse siis uued aknad. samuti ei sobi sellesse keskkonda plastikaken. Seega otsida sobivam puitaken
  2. Kindlasti tuleb jälgida ka akende jaotist, et need oleksid kooskõlas naabruskonnaga.
  3. Akende vahetus korrusmajas tuleb kindlasti läbirääkida ka kaasomanikega

  Vasta
 2. Eno Pappel
  Eno Pappel says:

  Akende valimine miljööväärtuslikes piirkondades on tõesti keerulisem. Üldjuhul kehtib reegel, et väljavahetatav aken peab olema samasuguse kujuga, et maja fassaad jääks samasuguseks. Materjaline tuleks eelistada kindlasti naturaalset puitakent. Oluline on jälgida, et akende suurused ei muutuks. Soovitav on avade mõõdud lasta võtta aknafirmal endal ja kui selgub, et mõõdud on valed, siis mitte lasta selliseid aknaid ülesse panna. Vanemate majade puhul on aknaavade mõõtmine vaja teha väga korralikult, sest sageli on iga aken veidi oma mõõtu ning sellega peaks arvestama.

  Muus osasa kehtib aga ikka sama mõte, et aken peaks olema võimalikult soojapidav ja peaks läbi mõtlema ka akna hooldamisega seotud kulud.

  Vasta
 3. KALESY aknad
  KALESY aknad says:

  Erinevatel akna kvaliteedi ja soojapidavuse teemadel kui ka erinevate materjalide ja klaaspakettide omaduste kohta leiate mitmeid erinevaid artikkleid AKNATEHAS OÜ kodulehelt http://www.kalesy.ee – ARTIKLID – menüüst kui ka eraldi esilehe paremalt äärelt nüppude alt nagu “Kuidas osta õige aken” kui “Kvaliteet märab hinna” või ka “Passiivaknad”.
  Tehnilisemat laadi informatsiooni ja erinevate soojapidavuse lahenduste tabeli (Kalesy 10 standardset lahendust) leiate nupu alt ARHITEKTIDELE.

  Info;
  Aknatehas OÜ
  Kalesy aknad ja uksed
  Eerik Kirs
  http://www.kalesy.ee

  Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.