,

Mida peab teadma uputatavate valgustite kasutamisel?

Iga maja puhul on valgustusel väga oluline roll. Valgus annab turvatunde, valgus loob meeleolu. Oma kodu planeerimisel tuleks varakult mõelda ka valgustuse kavandamisele. Millele peaks tähelepanu pöörama, kui plaanis kasutada  uputatavaid (süvistatud) valgusteid? Allpool mõned nõuanded.

Uputatud valgusti laes

Uputatud laevalgusti

Tänapäeval on levinud ja suurt kasutamist leidnud uputavad valgustid. Uputatavaid valgusteid kasutatakse nii laes, seintes, kui ka põrandates.  Uputatavaid laevalgusteid kasutatakse sageli madala kõrgusega ruumides nagu esikud, wc ja vannitoad aga ka näiteks köök ning põnevate valguslahenduste loomiseks ka muudes ruumides.

Uputatavate valgustite puhul aga peab meeles pidama, et need vajavad piisvalt ruumi, et valgustid üle ei kuumeneks. Kui palju peab olema vaba ruumi valgusti ümber on kirja pandud valgustitootja poolt ning sellega tuleks kindlasti arvestada.

Väikepinge (12V) valgustuse korral tuleb arvestada ka sellega, et uputatavate valgustite puhul peab,  lae või seina sisse, ära mahtuma ka trafod ja trafode kaugus ei saa olla lampidest väga suur.

Igal juhul tuleb alati uputatavate valgustite puhul jälgida, millistesse tingimustesse on valgusti mõeldud. Näiteks põrandasse uputatavate valgustite puhul tuleks jälgida, et valgusti pinnatemperatuur ei oleks liialt kõrge, muidu võib põletada saada. Suur osa põrandasse uputatavaid valgusteid on mõeldud välitingimustesse ning neid ei tohiks kindlasti siseruumides kasutada.

Sisuliselt tähendab uputatava valgusti kasutamine seda, et juba ehitusprojektis arvestataks vastavate nõuetega. Näiteks uputatavate laevalgustite puhul, tuuakse ripplagi sageli näiteks 10-20 cm allapoole või ehitatakse iga valgusti jaoks lae sisse kast, et ära hoida ülekuumenemist  ja võimalikku tuleohtu.  Uputatvate seina- ja põrandavalgustite puhul jäetakse vajalike mõõtmetega augud seina või põrandasse. Hilisemas etapis on selliste tööde tegemine oluliselt ajamahukam ja kallim.

3 replies
  1. Silver
    Silver says:

    Oleme välja vahetanud palju uputatavaid lampe ning väga oluline on jätta piisav vahe lambi taha, paljudel juhtudel oleme pidanud terve lae alla tooma kuna eelnevalt pole vahet jäetud ning lael on selged lambi ülekuumenemise jäljed. Hea artikkel!

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.