Kuidas õppida teiste majaehitajate abiga?

Oma maja kavandamisel ja lahenduste valikul on mõistlik ja kasulik saada inspiratsiooni ja ideid valmisehitud majade uurimisel. Inimene on niimoodi tehtud, et visuaalselt valmis asja uurides, tajub ta seda ning saab aru, kas see võiks temale sobida. Mina ise olen palju, oma maja ehitamise etapis, käinud erinevates eramajade rajoonides nii autoga ringi sõites, jalutades või rattaga sõites ning kogunud mõtteid.

 

 

Vaata majade juures ka detaile

Huvitav on see, et alguses keskendub vaatlemine vaid üldpildile. Kui meenutada hiljem, kuidas täpselt on tehtud  konkreetne lahendus, siis see ei meenu. Olen pidanud palju kordi tagasi mõne huvipakkuva maja juurde, et tähelepanelikult detaile uurida.

 

Mõned näited, millele võiks majade uurimisel, lisaks arhitektuursele poolele, tähelepanu pöörata?

 

 

 • Värvilahendus
  Maja välisfassaadi värvilahendust on superhea uurida valmismajade puhul, sest siis tekib õige ettekujutus, milline värv tegelikult välja näeb. Oma esimesele majale leidsin väga põneva värvi just niimoodi. Käisin seda värvi maja vaatamas mitmel korral nii päiksepaistelise kui ka sombuse ilmaga ja värv meeldis järjest enam. Lõpuks läksin sinna ukse taha ja palusin pererahvalt maja värvikoodi numbrit, mida ka mulle lahkesti anti.
  Lisaks fassaadile tuleks vaadata katuse, akende, sokli ja miks mitte ka vihmaveerennide värvi – kõik kokku annab terviku. Oluline oleks see, et need sobiksid omavahel hästi kokku ja moodustaksid harmoonia.

 

 • Välisuksed
  Väga hea on uurida majade välisuksi. Valik on suur ja ideid saab palju. Kas teha tavaline või klaasiga, millise ukselingiga, millise värviga? Välisuksed on enamasti tänava poole nähtavad ja neid mugav vaadata.

 

 • Maja detailid ja eripära
  Põnevad autode varjualused, terassid, rõdud, valgustid, materjalivalik või materjali kasutus. Pea iga maja puhul leiab mõne põneva detaili, kui hoolega uurida. Uuri, kuidas see tehtud on, miks mitte, tee ka pilt ja saad kodus rahulikult üle vaadata.

 

 • Aed, väravad, tänavakivid
  Ka aias on palju detaile, millele tähelepanu pöörata. Näiteks ainuüksi tänavakivide tüüpe ja värve on piisavalt palju, et valiku tegemine raskeks muutuks. Ka väravaid on erinevaid, kas tiibvärav, lükandvärav, automaatikaga või ilma jne. Täiesti eraldi teema on haljastus ja aia rajamine.

 

Soovitan oma tähelepanu treenida rohkem detaile märkama, siis tekib rohkem võimalusi ja saad endale kokkuvõttes huvitavama kodu.

 

Millele pöörad Sina kõige enam majade uurimisel oma tähelepanu?