Postitused

Kätte jõudnud sügis on just hea aeg, et teha plaane. Kui sageli just Jõulude ja Uue aasta vahel järgmiseks aastaks plaane tehakse, siis oma maja ehitajale on parim aeg oktoober ja november.

Siis jõuab käivitada tegevused, et maja ehitamine järgmisel aastal alata võiks.

Käivita oma maja ehitus varakult

Käivita oma maja ehitus varakult

 

Lihtne tegevuskava võiks olla järgmine:

 1. Krunt – vali krunti põhjalikult. Krundi ost on soovitav teha sügisel või talvekuudel, siis on lihtsam kaubelda soodsamat hinda ja jääb aega taotleda tehnilisi tingimusi.
 2. Maja stiil ja ruumiplaan – käi ringi, sirvi katalooge, aruta sõpradega – leia omale majale sobilik stiil, näiteks moderne. Pane kirja oma majale vajalike ruumide nimekiri ja nende suurused. Mõtle oma elustiilile ja harrastustele, kuidas maja peaks aitama Sinu elu paremaks muuta, siis on lihtsam oma soove kirja saada.
 3. Säästa valikuid tehes – maja ehitamine on kallis ja seetõttu sea endale kindlad kriteeriumid, millele peab ehitatav maja vastama. Investeeri tehnoloogiasse ja lahendustesse, mis annavad pikaajalist säästu. Märksõnad: soojapidavus ja ökonoomne kütte- ja ventilatsioonisüsteem või hoopis passiivmaja.
 4. Projekteerimine – telli teenus arhitektilt või täienda mõnda olemasolevat projekti oma soovidega. Tea, et arhitekti poolt väljapakutud lahendust, võid alati täiendada või muuta – kindlasti tee seda, kui tunned selleks vajadust. Hea maja algab korralikust projektist.
 5. Ehitaja leidmine – valmista ette hinnaküsimise dokumendid, korralda hange ning võrdle hinnapakkumisi ja firmade võtmeisikute saavutusi, tee korralik töövõtuleping.

Kiiremad saavad eeltoodud tegevustega hakkama poole aastaga ja siis on hea alustada ehitustöödega mai või juunikuus.

Ära kiirusta maja eeltöödega, liigselt kiirustades kannatab hilisem lõpptulemus.

Kas oled juba alustanud oma maja kavandamisega?

 

2010 aasta on oma kodu rajale soodne aeg.  Miks alustada võimalikult varakult oma tööde kavandamist. Vaata täpsemalt videost.

Oma maja kavandajale on abiks e-kursus:  Maja ehituse planeerimine. Vaata lähemalt.

 

Kas Sina plaanid sellel aastal oma maja ehitamist alustada?

Vana aasta viimastel päevadel on hea korra aeg maha võtta. Mõelda lõppevale aastale ja teha plaane uueks algavaks aastaks. Tavapärane on ka see, et tehakse ennustusi algavaks aastaks. Seekord teen ka ise ennustuse aastaks 2010 eramaja ehitamisega seotud teemadel.

 

Ennustus 2010 aastaks:

 • Ehitusfirmad jätkavad konkureerimist iga töö eest
  Uuel aastal jätkub ehitusfirmadel võitlus ellujäämise eest. Tõenäoliselt jääb turul väiksemaid ehitusfirmasid veelgi vähemaks, kuna tööd saada väga raske. Maja ehitamist plaanivale perele tähendab see ühest küljest suurt valikut ehitaja leidmisel. Teisest küljest aga võib valitud firma sattuda ehitusperioodil majandusraskustesse, mis toob riski ka ehituse tellijale.

 

Iga ehitustöö on uuel aastal ehitajale tähtis

Iga ehitustöö on uuel aastal ehitajale tähtis

 • Ehitushindade langus peatub, samas kiiret hindade tõusu ei toimu
  Nii ehitustööde kui ka ehitusmaterjalide hinnad oluliselt ei muutu. See ei tähenda muidugi, et aeg-ajalt kampaaniate raames kaupa odavamalt ei müüda. Suuremat hinnatõusu ei usu seetõttu, et 2010 aastal jääb tarbimine väikseks ja heal juhul mõõdukaks ning survet hindadele ei teki.

 

 • Laenuraha kättesaadavus paraneb
  Uuel aastal on oodata kinnisvarahindade stabiliseerumist ja languse peatumist. See tähendab ühtlasi, et kinnisvara saab pankadele uuesti tagatisvarana usaldusväärsemaks ja laenu saamise võimalused paranevad. Kindlasti ei saa laenu enam nii kergesti ja sellistel tingimustel nagu näiteks mõned aastad tagasi.

 

 • Majade ehitamisel pööratakse enam tähelepanu säästlikele lahendustele ja kvaliteedile
  Rasked ajad majanduses aitavad rohkem tähelepanu pöörata majanduslikult säästlikele lahendusele. Algaval aastal jälgib enamik oma maja ehitajaid rohkem kui varem, et tema maja saaks energiasäästlik ning teeb kõik, et maja ülalpidamise kulud oleksid võimalikult soodsad. Selle saavutamiseks kasutatakse, kas efektiivseid küttesüsteeme ja tehnoloogiad ning kontseptsioone.

  

Millised on Sinu ennustused algavaks aastaks?

Oma maja kavandamisel ja lahenduste valikul on mõistlik ja kasulik saada inspiratsiooni ja ideid valmisehitud majade uurimisel. Inimene on niimoodi tehtud, et visuaalselt valmis asja uurides, tajub ta seda ning saab aru, kas see võiks temale sobida. Mina ise olen palju, oma maja ehitamise etapis, käinud erinevates eramajade rajoonides nii autoga ringi sõites, jalutades või rattaga sõites ning kogunud mõtteid.

 

 

Vaata majade juures ka detaile

Huvitav on see, et alguses keskendub vaatlemine vaid üldpildile. Kui meenutada hiljem, kuidas täpselt on tehtud  konkreetne lahendus, siis see ei meenu. Olen pidanud palju kordi tagasi mõne huvipakkuva maja juurde, et tähelepanelikult detaile uurida.

 

Mõned näited, millele võiks majade uurimisel, lisaks arhitektuursele poolele, tähelepanu pöörata?

 

 

 • Värvilahendus
  Maja välisfassaadi värvilahendust on superhea uurida valmismajade puhul, sest siis tekib õige ettekujutus, milline värv tegelikult välja näeb. Oma esimesele majale leidsin väga põneva värvi just niimoodi. Käisin seda värvi maja vaatamas mitmel korral nii päiksepaistelise kui ka sombuse ilmaga ja värv meeldis järjest enam. Lõpuks läksin sinna ukse taha ja palusin pererahvalt maja värvikoodi numbrit, mida ka mulle lahkesti anti.
  Lisaks fassaadile tuleks vaadata katuse, akende, sokli ja miks mitte ka vihmaveerennide värvi – kõik kokku annab terviku. Oluline oleks see, et need sobiksid omavahel hästi kokku ja moodustaksid harmoonia.

 

 • Välisuksed
  Väga hea on uurida majade välisuksi. Valik on suur ja ideid saab palju. Kas teha tavaline või klaasiga, millise ukselingiga, millise värviga? Välisuksed on enamasti tänava poole nähtavad ja neid mugav vaadata.

 

 • Maja detailid ja eripära
  Põnevad autode varjualused, terassid, rõdud, valgustid, materjalivalik või materjali kasutus. Pea iga maja puhul leiab mõne põneva detaili, kui hoolega uurida. Uuri, kuidas see tehtud on, miks mitte, tee ka pilt ja saad kodus rahulikult üle vaadata.

 

 • Aed, väravad, tänavakivid
  Ka aias on palju detaile, millele tähelepanu pöörata. Näiteks ainuüksi tänavakivide tüüpe ja värve on piisavalt palju, et valiku tegemine raskeks muutuks. Ka väravaid on erinevaid, kas tiibvärav, lükandvärav, automaatikaga või ilma jne. Täiesti eraldi teema on haljastus ja aia rajamine.

 

Soovitan oma tähelepanu treenida rohkem detaile märkama, siis tekib rohkem võimalusi ja saad endale kokkuvõttes huvitavama kodu.

 

Millele pöörad Sina kõige enam majade uurimisel oma tähelepanu?

Oma maja ehitamisel on hea juba varakult arvesse võtta ka maja ülalpidamisega seotud kulud.

Nii ei teki hiljem halbu üllatusi, kui majaga seotud arveid hakatakse esitama. Kõige suurem kulu on seotud maja küttega, seejärel elekter ning vesi ja kanalisatsioon. Aga need ei ole kaugeltki kõik kulud.

Majaomanik peab hoolitsema muuhulgas ka lumekoristuse ja prügiveo eest

Majaomanik peab hoolitsema muuhulgas ka lumekoristuse ja prügiveo eest

Panen siinkohal kirja peamised püsikulud, mis ühe eramaja omanikul võivad tekkida.

 

 • Maamaks
  Maamaksu suurus sõltub krundi asukohast ja krundi suurusest. Näiteks Tallinna lähistel on 1500 m2 krundi maamaks u. 1500 kr aastas. Sellest maksust pääsu ei ole. Kohaliku omavalitsuse kaudu võib taotleda maamaksu alandamist või vabastust, kuid selle saamiseks peaks hea põhjus olema.

 

 • Küte
  Meie kliimavöötmes on küttekulud kõige olulisemad. Viimastel aastatel on kütteperioodid olnud suhteliselt lühikesed ja talved suhteliselt soojad. Samas on kasvanud kütte hinnad ja hindade tõusu on oodata ka edaspidi. Näiteks 150 m2 maja puhul on küttega seotud kulu kütteperioodil u. 1500-3000 kr /kuus. Kulud sõltuvad ennekõike kütteliigist ja maja soojapidavusest.

 

 • Vesi- ja kanalisatsioon
  Kulud veele ja kanalisatsioonile sõltuvad suuresti tarbimisest. Ka need hinnad on järjepidevalt tõusnud. Näiteks  Tallinna Vesi klientidele on ühe m3 vee- ja kanalisatsiooniteenuse hind 32,87 kr. Võttes 4-liikmelise pere veetarbimiseks kuus u. 10 m2 teeb see 328 kr /kuus.
  Kohtades, kus ühisveevärgiga liitumist pole, on enamasti oma puurkaev. Päris ilma kuludeta ei saa aga nemadki. Nimelt tuleb neil kasutada kanalisatsiooni tarvis reoveemahuteid ja nende tühjendamine on üsna kallis. Olenevalt mahuti suurusest ja vee tarbimisest võivad kulud kuus olla keskmiselt suuremad kui ühisveevärgi klientidel.

 

 • Elekter
  Kulud elektrile on seotud tarbimisega ja majas kasutatavate tehnosüsteemidega. Näiteks palju kasutatakse vee soojendamiseks elektriboilereid, elektrit kulub ventilatsioonisüsteemi tarbeks, rääkimata valgustusest ja majapidamistehnikast. Orienteeruvalt kulub elektri peale 4- liikmelise pere puhul keskmiselt u. 500-800 kr/ kuus. Elektrihinnad sõltuvad valitud paketist ning mõistlik on peale majja elama asumist mõne aja pärast üle vaadata, kas valitud pakett on ikka kõige soodsam.

 

 • Telefon
  Paljudes majapidamistest enam lauatelefone ei kasutata. Kõigil ju mobiilid. Kulud sõltuvad valitud paketist. Näiteks Elion pakub 99 ja 49 kr kuutasuga pakette, millele lisandub kõnetasu.

 

 • TV ja Internet
  Uuemate arendusprojektide korral on võimalik liituda sidekaabelduse kaudu TV ja Internetiga. Kui sellist kaabelühenduse võimalust ei ole, siis peab ise majale antenni hankima. Internetiühenduse eest siiski tuleb tasuda enamasti fikseeritud kuutasu. Olemas on ka mobiilsed lahendused, kuid need enamasti kallimad ja aeglasema kiirusega.

 

 • Prügiveo teenus
  Prügiteenuse kasutamine on kohustuslik kõikidele majaomanikele. Leping tuleb sõlmida vastava piirkonna jäätmekäitlusfirmaga, vastava info saab kohalikust omavalitsusest. Minimaalselt on võimalik teenust tellida selliselt, et prügi äravedu toimuks 1 kord kuus. Võimalik on tellida teenust, koos prügikasti rendiga või ilma. Mina ise ei näe prügikasti rendil mõtet ja seetõttu ostsin prügikasti ning kasutan ainult prügiveo teenust. Teenuse hinnad sõltuvad piirkonnast ja tühjenduskordade arvust. Näiteks firma Veolia hinnakirja järgi tuleb tasuda 0,24 m3 konteineri tühjendamise eest u. 100 kr. Keskmisel majapidamisel võib vaja minna 2 tühjenduskorda kuus.

 

 • Valveteenus
  Kutsumata külaliste ärahoidmiseks on valveteenus omal kohal. Täna on turul mitmeid pakkumisi, kus turvafirmad paigaldavad seadmed tasuta, kuid sellega kaasneb pikemaks ajaks kliendisuhe ja kuumaksete tasumine. Kuumaksete hinnad algavad 115 kroonist, tõsi küll, need ei sisalda väljakutsetele tasusid. On ka selliseid pakette kus näiteks 300 kr kuumakse eest sisalduvad ka väljakutsete tasud. Enne lepingu sõlmimist peaks paketis sisalduva endale selgeks tegema, et hiljem üllatusi ei tekiks ning teenus väga kalliks ei kujuneks.

 

 

 • Muru niitmine ja krundiga piirneva tänavapoolse aiataguse korrashoid (talvel lumekoristus, suvel näiteks muru niitmine)
  Heakorrastustöödega kaasnevad samuti teatud kulud. Teenuse korras muru niitmise sisseostmine maksab u. 20 senti/m2 eest ehk näiteks kui muru 1000 m2 siis selle niitmise tasu 200 kr/kord. Ühes kuus saab enamasti hakkama 2 -3 niitmisega ehk 400-600 krooniga. Enamasti teeb majaomanik neid töid ise ja tellib teenuse korras neid harva.
  Minule endale meeldib lund kühveldada ja ei raatsi seda tööd küll kellelgi anda.

 

Milliseid püsiteenuseid Sina kasutad?