Juurdepääs oma krundile
Kinnistu ostmine on kindlasti emotsionaalne tegevus. Krundi valikul paratamatult hakkad ennast ja oma pere uues keskkonnas ette kujutama ja tunnetad, kas antud koht on sobilik.
Siiski ei tasu ära unustada ühte äärmiselt olulist tegurit – nimelt juurdepääsuteed krundile.
Milles siis täpsemalt jutt?
Asi on selles, et müügis on ka krunte, mis kõigist neljast küljest piirnevad teiste kruntidega ja pole juurdepääsuteed oma krundile.
Kuidas sellised krundid tekivad?
Kui maaomanik taotleb oma suurema krundi väiksemateks kruntideks jagamist siis tema huvi on teha seda selliselt, et võimalikult palju maad saaks reaalselt müüa kinnistuna. Seetõttu üritatakse kruntideni viivat teed teha minimaalseks või üldse teest loobuda. Tulemuseks ongi krundid, milleni viivad kas kitsad teed või osadel kruntidel pole juurdepääsu üldse.
Kuigi kohalikud omavalitsused peaks kruntide jagamisel juurdepääsuteedega arvestama, ei pruugi see reaalsuses alati nii olla ning nii tekivad juurdepääsuta krundid.
Mis siis sellises olukorras tehakse, kui pole krundile juurdepääsu?
Sellisel juhul tuleb hankida läbi teiste kruntide juurdepääsutee kasutamiseks servituut. Servituudi hankimine võib toimuda osapoolte kokkuleppel, kuid sageli ei jõua pooled kokkuleppele ning siis pannakse tee servituut paika kohtus. Ja sellised protsessid võivad võtta palju aega ja närve.
Lisaks peab meeles pidama, et servituudi eest peab maksma tasu. Üldjuhul ei ole need summad väga suured, kuid lisakulu on see kindlasti. Sageli on sellistel juhtudel servituudiks eraldatud tee võimalikult kitsas ja piirneb aedadega ning näiteks lume lükkamine on sellisel teel keeruline.
Juurdepääsuta krundid on aga tavaliselt veidi odavamad, sest neid on maaomanikul raskem müüa. See on ka põhjus, miks selliseid krunte ostetakse.
Igal juhul tuleks enne krundi ostu selgeks teha, kas krundil on ametlik juurdepääsutee olemas ning juurdepääsu tagamisega ei kaasne lisakulusid. Või vähemalt tee enne krundi ostu selgeks, milliseks kujunevad tee servituudi kulud.
Tee enne krundi ostu alati eeltööd, nii teed oma elu lihtsamaks!
Tere,
Kas alati on tarvis servituudid määrata? Mul on siin juhus, kus maa omanik on oma kinnistu mitmeks väiksemaks kinnistuks jaganud ning iga kinnistu juurde viib ka juurdepääsutee. Kõik kinnistud ja juurdepääsutee kuulub hetkel maa omanikule ja kui ostan ühe selle kinnistu, siis notariaalsesse lepingusse paneme lihtsalt kirja, et mul on selle juurdepääsutee kasutusõigus. Kui notariaalsesse lepingusse läheb kirja juurdepääsutee kasutamise õigus, kas siis võin kindel olla, et mul hiljem sellest mingit jama ei tule?
Kui notariaalses lepingus juurdepääsutee lahenduses kasutusõigus sees, siis pääseb krundile kindlasti. Külla aga võiks vaadata, kas sellega kasutusõiguse eest kaasneb tulevikus ka kulusid, ka see võiks kasutuskorras kirjas olla, et asi oleks üheselt selge.