Postitused

,

Mida peab teadma lamekatusest?

Kui vaadata ehitatavaid eramaju, siis suurem enamik majadest ehitatakse klassikalise viilkatusega. Viilkatus sobib meie tingimustesse hästi ja on ennast õigustanud aastasadu.

Kuid kõik need, kes viilkatusega maja mingil põhjusel ei soovi, tuleb leida muu lahendus. Enamasti kasutatakse sellisel puhul lamekatust. Lamekatuseks peetakse katust, mille kalle on 5% või väiksem.

Tänapäevaste katusekattematerjalide puhul on lamekatus täiesti korralik ja toimiv valik. Siiski peaks arvestama lamekatuse tegemisel järgmisega:

 • Lamekatus tuleks teha tuulutusega: see hoiab ära võimalikud niiskuse ja sellega seotud soojapidavuse probleemid. Suur osa probleeme vanade lamekatuste puhul oli just tingitud sellest, et ei tehtud tuulutust ning katused lagunesid seetõttu kiiresti.

 

 • Vee äravool: mina ei soovita teha oma majale vee sisemist äravoolu, sest võimalikud jäätumise probleemid ning ummistused tekitavad suuri probleeme. Mõistlik on anda katusele vee äravooluks väike kalle ning teha äravool katuse ühest küljest koos räästa ja vihmaveerennide ja -püstikutega. Selline lahendus on oluliselt töökindlam.
Lamekatuse puhul soovitan kasutada vee ärajuhtimiseks ühele poole kallet

Lamekatuse puhul soovitan kasutada vee ärajuhtimiseks ühele poole kallet

 • Katuse ehitamisel ja katusekatte paigaldamisel kasuta usaldusväärseid ja suurte kogemuste firmasid. Tööde kvaliteet on lamekatuste puhul väga oluline ning siin maksavad kogemused.

 

Head katuse ehitust!

,

Mis on teraskatuse eeliseks?

Majale katusekatet valides on mitmeid võimalusi: kivikatus, plekk-katus, rull-materjal jne.

Viimastel aastatel on palju väiksematel eramajadel kasutatud teraskatust. Mis võiks olla need põhjused, miks teraskatust eelistama paneb?

Teraskatus on nägus

Teraskatus on nägus

Vaatame lähemalt peamisi eeliseid:

 • Hind ja kiirem paigaldamine
  Eelis tuleb teraskatuse puhul välja kahes lõigus:

  • Katusekonstruktsioonide hind. Võrreldes näiteks kivikatusega on teraskatus peaaegu 10 korda kergem ja katusekonstruktsioonid ei pea olema nii tugevad, materjali kulu on väiksem ning katusekonstruktsioonide ehitamine on vähem töömahukam.
  • Teraskatuse ja selle paigalduse hind. Teraskatuse maksumus ja katusekatte paigaldamise maksumus tänu väiksemale töömahule annab soodsama hinna.
 • Vastupidav ja ilmastikukindel
  Teraskatus peab hästi vastu suurele temperatuurikõikumisele, tuulele, vihmale, lumele. Katus on kergesti hooldatav, kuna tsingitud ja pinnatud teraskatus ei lase samblal, lehtedel ja okstel nii kergesti katusele koguneda. Enamasti libiseb ka lumi oma raskuse tõttu ise katuselt. Katus peab olenevalt pinnakattest vastu 30-70 aastat ja võib selle aja jooksul vajada ainult korra või paar ülevärvimist.

 

Mina oma esimese maja puhul kasutasin samuti teraskatust ja võin kinnitada, et katuse paigaldamine on väga lihtne ning kiire.

Ainuke miinus, mille oskan välja tuua, on see, et teraskatus tugeva vihma korral koliseb aga sellega harjub ning see pole probleem.  Lisaks peab katusekatte paigaldamisel arvestama sellega, et kõige olulisem on vältida mehaanilisi vigastusi ning nende tekkimisel need kohad üle värvida, et roostet ei tekiks.