Kuidas valida uude koju köögimööblit?

Köögimööbel on üks suuremaid investeeringuid kodus. Hästi planeeritud köök jääb kasutusse aastateks ning seal toimetamine on mugav ning tehnika paiknemine loogiline. Järgnevalt toome välja mõned soovitused, mida arvesse võtta köögimööbli valiku puhul.

  1. Köögi funktsionaalsus

Esmalt tuleks läbi mõelda, mis on köögi funktsioon. Näiteks paljude jaoks on see koht, kus perega koos aega veeta, päevaseid muljeid jagada ning ühiselt süüa teha. Kui aga mõni meist elab üksinda ning süüa teha ei armasta, siis tõenäoliselt ei ole vaja sellisel puhul ka väga suurt ning funktsionaalset kööki planeerida.

  1. Seadmete valik

Mõtle läbi, milliseid seadmeid peaks köök mahutama? Kui palju ruumi peaks jääma ahjule, külmkapile või nõudepesumasinale. Kas köögi kapile tuleks mahutada ka mikrolaineahi või mõni muu seade? Kui oled leidnud vastused erinevatele küsimustele, saab liikuda edasi valides seadmed sobivate mõõtude järgi.

  1. Kommunikatsioonide õige paiknemine

Olenevalt sellest, kas teil on võimalik kaasa rääkida oma kodu ehituse faasis, siis kommunikatsioonid ehk vee- ja kanalisatsioonitorud on vaja kohe õigesti planeerida arvestades köögimööbli tulevase paiknemisega. Korterite puhul võib kaasa rääkimine olla keerulisem, kuna sageli on need korteri müümise hetkeks juba paika pandud. Samuti puudub selline võimalus juba vanemate kortermajade puhul.

  1. Pistikupesade/voolukeskuste asukoht

Köögimööbli planeerimisel tuleb arvesse võtta ka pistikupesade asukohti. Näiteks tasuks kraanikauss planeerida pistikupesadest kaugemale. Tasub kaaluda ka võimalust pistikupesasid juurde luua – üldjuhul on probleem nende puudumisega, mitte nende liigse olemasoluga. Tasub uurida ka erilahendusi – näiteks on võimalik köögisaarele paigutada tööpinnast tõusvad pistikupesad koos USB-laadijaga.

  1. Köögi stiil

Köögi valimisel tuleb välja mõelda, millises stiilis see on. Köök on suur osa sinu kodust ning see peaks sobituma kodu üldise kujundusega. Mõtle oma kasutatavale värvipaletile ja ühenda köögimööbel seina ja põranda värvidega. Ära sega omavahel liiga erinevaid stiile – näiteks kui ülejäänud kodus on kasutusel enamasti antiikmööbel, siis ei tundu Skandinaavia stiilis köök just kõige sobivam lahendus. Samuti võivad häirima hakata liiga palju erinevaid puidutoone. Mõtle läbi oma kodu terviklahendus, et luua organiseeritud ja terviklik sisekujundus.

  1. Materjalid

Köögimööbel koosneb sisuliselt neljast osast: karkass ehk kappide sisemus ja küljed, furnituur, mis kõiki asju omavahel koos hoiavad, esipaneelid ja tööpind. Töötasapinnad soovitame valida vastavalt sellele, milline on köögi kasutamise intensiivsus. Kõige lihtsam ja säästlikum valik on kõrgsurvelaminaadist plaadid. Hoolduse mõttes nõudlikumad ja kallimad materjalid on täispuit ja marmor.

  1. Kavanda paberil

Kui oled kõik eelnevad punktid läbi mõelnud, siis oleks hea köök enda jaoks ka paberile visandada. Tee erinevaid jooniseid, et sinu enda mõtted ja soovid saaks paberile. See on ka tulevase köögi pakkujale kindlasti abiks. Kindlasti jälgi seda, kuhu on loodud koht valamu jaoks ja kus täpselt on elektri võimalused. Mida paremini planeerida, seda suurema tõenäosusega saad ka parima lahenduse.