Postitused

Köögimööbel on üks suuremaid investeeringuid kodus. Hästi planeeritud köök jääb kasutusse aastateks ning seal toimetamine on mugav ning tehnika paiknemine loogiline. Järgnevalt toome välja mõned soovitused, mida arvesse võtta köögimööbli valiku puhul.

  1. Köögi funktsionaalsus

Esmalt tuleks läbi mõelda, mis on köögi funktsioon. Näiteks paljude jaoks on see koht, kus perega koos aega veeta, päevaseid muljeid jagada ning ühiselt süüa teha. Kui aga mõni meist elab üksinda ning süüa teha ei armasta, siis tõenäoliselt ei ole vaja sellisel puhul ka väga suurt ning funktsionaalset kööki planeerida.

  1. Seadmete valik

Mõtle läbi, milliseid seadmeid peaks köök mahutama? Kui palju ruumi peaks jääma ahjule, külmkapile või nõudepesumasinale. Kas köögi kapile tuleks mahutada ka mikrolaineahi või mõni muu seade? Kui oled leidnud vastused erinevatele küsimustele, saab liikuda edasi valides seadmed sobivate mõõtude järgi.

  1. Kommunikatsioonide õige paiknemine

Olenevalt sellest, kas teil on võimalik kaasa rääkida oma kodu ehituse faasis, siis kommunikatsioonid ehk vee- ja kanalisatsioonitorud on vaja kohe õigesti planeerida arvestades köögimööbli tulevase paiknemisega. Korterite puhul võib kaasa rääkimine olla keerulisem, kuna sageli on need korteri müümise hetkeks juba paika pandud. Samuti puudub selline võimalus juba vanemate kortermajade puhul.

  1. Pistikupesade/voolukeskuste asukoht

Köögimööbli planeerimisel tuleb arvesse võtta ka pistikupesade asukohti. Näiteks tasuks kraanikauss planeerida pistikupesadest kaugemale. Tasub kaaluda ka võimalust pistikupesasid juurde luua – üldjuhul on probleem nende puudumisega, mitte nende liigse olemasoluga. Tasub uurida ka erilahendusi – näiteks on võimalik köögisaarele paigutada tööpinnast tõusvad pistikupesad koos USB-laadijaga.

  1. Köögi stiil

Köögi valimisel tuleb välja mõelda, millises stiilis see on. Köök on suur osa sinu kodust ning see peaks sobituma kodu üldise kujundusega. Mõtle oma kasutatavale värvipaletile ja ühenda köögimööbel seina ja põranda värvidega. Ära sega omavahel liiga erinevaid stiile – näiteks kui ülejäänud kodus on kasutusel enamasti antiikmööbel, siis ei tundu Skandinaavia stiilis köök just kõige sobivam lahendus. Samuti võivad häirima hakata liiga palju erinevaid puidutoone. Mõtle läbi oma kodu terviklahendus, et luua organiseeritud ja terviklik sisekujundus.

  1. Materjalid

Köögimööbel koosneb sisuliselt neljast osast: karkass ehk kappide sisemus ja küljed, furnituur, mis kõiki asju omavahel koos hoiavad, esipaneelid ja tööpind. Töötasapinnad soovitame valida vastavalt sellele, milline on köögi kasutamise intensiivsus. Kõige lihtsam ja säästlikum valik on kõrgsurvelaminaadist plaadid. Hoolduse mõttes nõudlikumad ja kallimad materjalid on täispuit ja marmor.

  1. Kavanda paberil

Kui oled kõik eelnevad punktid läbi mõelnud, siis oleks hea köök enda jaoks ka paberile visandada. Tee erinevaid jooniseid, et sinu enda mõtted ja soovid saaks paberile. See on ka tulevase köögi pakkujale kindlasti abiks. Kindlasti jälgi seda, kuhu on loodud koht valamu jaoks ja kus täpselt on elektri võimalused. Mida paremini planeerida, seda suurema tõenäosusega saad ka parima lahenduse.

Iga ehitusega kaasneb vähemal või suuremal määral projekti juhtimine. Üsna sageli kujutab ehitustööde tellija ette, et projektijuhtimises osalemine on puhtalt projekteerija ja ehitaja rida ning teda see eriti ei puuduta. See on esimene samm vales suunas, mis ei aita kaasa hea lõpptulemuse saavutamisele.

Iga tellija on paratamatult ka projektijuht ja tema ülesandeks on korraldada lähteülesande ja projekti koostamine, edasi korralda hinnapakkumiste küsimist ja lepingu sõlmimist ning hiljem tööde teostamise etapis korraldada tööde kontrollimist ja vastuvõtmist.

Kui järjest enam tellijaid mõistab ehitustööde kvaliteedi kontrollimise tähtsust ja palkab näiteks teenuse korras omanikujärelevalve siis lähteülesandele ja projektile ei pöörata enamasti piisavalt tähelepanu.

Projekti lõpptulemus aga algab heast lähteülesande püstitamisest ning ettevalmistusest ja projekti koostamisse kulutatud aeg annab tagasi kvaliteedi ja ennekõike tellijapoolse rahulolu. Kas panustad tellijana piisavalt oma aega eesmärkide kirjeldamisele ning lahenduste leidmisele?

Millele kõige enam rõhku panna, et suurem rahuolu saavutada? Minu versioon on järgmine:

1.       Maja funktsionaalne ruumiplaan
Funktsionaalse ruumiplaani koostamine on keeruline ülesanne. Sobilik ruumiplaan peab toetama sinu elustiili ja vajadusi. Hea planeering ei tähendab üldjuhul ruumi otstarbekat ärakasutamist, kuid mitte mugavuse arvelt. Samamoodi nagu on raske lühidalt ja täpselt oma mõtteid kirja panna, on ka üllatavalt raske  funktsionaalset ruumiplaani luua.

2.       Maja paigutus krundil ja maja fassaadid
Maja paigutamisel krundile on küll mitmeid nõudeid ja soovitusi, kuid alati on võimalik tellijal ka ise kaasa rääkida. Mõtle, milliseid emotsiooni sa tahaksid kogeda, kui õhtul oma kodumaja ette jõuad? Kasuta seda emotsiooni oma maja krundi suhtes paigutamisel ja fassaadi kujundamisel ära. Selliselt muudad oma kodu teistest eristuvaks  ja ilusaks!

3.       Energiasääst
Energia säästmine on täna praktiline vajadus, millega on mõistlik kohe arvestada. Pea iga otsus mida teed maja projekteerimisel mõjutab energiakulu. Kasulik on projekteerimise faasis kohe keskenduda ka energiasäästu teemadele. Pea kõik hilisemad lahendused energia säästmisel teevad üldjuhul ehitamise kallimaks, kui kohe nendega arvestada.

4.       Tehnilised lahendused
Ehitusmaterjalid ja tehnoloogiad arenevad kiiresti ning nendest osasaamiseks tuleb panustada aega parimate lahenduste otsimisele. Tehnilised lahendused loovad sinu maja jaoks energiasäästu,  mugavust ja turvalisust.

5.       Sisekujundus
Nii nagu maja välisilme loob emotsioone, tekitab hea sisekujundus mõnusa enesetunde. Läbimõeldud sisekujundus teeb imet ja muudab maja koduks, kus on alati hea olla! Tänapäeval kasutada olevad viimistlusmaterjalid, värvid, sisustus ja valgustus ei lase ühtegi head ideed raisku minna. Sisekujunduse projekti koostamine ei ole ammu enam eksklusiivsus vaid praktiline investeering elukvaliteeti.

Kõige eelneva läbimõtlemine nõuab nii oma pere siseselt kui ka projekteerijatega head koostööd. Tellija ülesanne on koostöös õppida, salvestada parimad ideed projektis ja  jõuda kokkuvõttes parima tulemuseni. On asju, mida saad delegeerida teistele aga on asju, mida peaks tellija ise tegema. Oma maja projektist visiooni loomine ja põhilahendustes aktiivne osalemine on tellija töö!