Postitused

Köögimööbel on üks suuremaid investeeringuid kodus. Hästi planeeritud köök jääb kasutusse aastateks ning seal toimetamine on mugav ning tehnika paiknemine loogiline. Järgnevalt toome välja mõned soovitused, mida arvesse võtta köögimööbli valiku puhul.

  1. Köögi funktsionaalsus

Esmalt tuleks läbi mõelda, mis on köögi funktsioon. Näiteks paljude jaoks on see koht, kus perega koos aega veeta, päevaseid muljeid jagada ning ühiselt süüa teha. Kui aga mõni meist elab üksinda ning süüa teha ei armasta, siis tõenäoliselt ei ole vaja sellisel puhul ka väga suurt ning funktsionaalset kööki planeerida.

  1. Seadmete valik

Mõtle läbi, milliseid seadmeid peaks köök mahutama? Kui palju ruumi peaks jääma ahjule, külmkapile või nõudepesumasinale. Kas köögi kapile tuleks mahutada ka mikrolaineahi või mõni muu seade? Kui oled leidnud vastused erinevatele küsimustele, saab liikuda edasi valides seadmed sobivate mõõtude järgi.

  1. Kommunikatsioonide õige paiknemine

Olenevalt sellest, kas teil on võimalik kaasa rääkida oma kodu ehituse faasis, siis kommunikatsioonid ehk vee- ja kanalisatsioonitorud on vaja kohe õigesti planeerida arvestades köögimööbli tulevase paiknemisega. Korterite puhul võib kaasa rääkimine olla keerulisem, kuna sageli on need korteri müümise hetkeks juba paika pandud. Samuti puudub selline võimalus juba vanemate kortermajade puhul.

  1. Pistikupesade/voolukeskuste asukoht

Köögimööbli planeerimisel tuleb arvesse võtta ka pistikupesade asukohti. Näiteks tasuks kraanikauss planeerida pistikupesadest kaugemale. Tasub kaaluda ka võimalust pistikupesasid juurde luua – üldjuhul on probleem nende puudumisega, mitte nende liigse olemasoluga. Tasub uurida ka erilahendusi – näiteks on võimalik köögisaarele paigutada tööpinnast tõusvad pistikupesad koos USB-laadijaga.

  1. Köögi stiil

Köögi valimisel tuleb välja mõelda, millises stiilis see on. Köök on suur osa sinu kodust ning see peaks sobituma kodu üldise kujundusega. Mõtle oma kasutatavale värvipaletile ja ühenda köögimööbel seina ja põranda värvidega. Ära sega omavahel liiga erinevaid stiile – näiteks kui ülejäänud kodus on kasutusel enamasti antiikmööbel, siis ei tundu Skandinaavia stiilis köök just kõige sobivam lahendus. Samuti võivad häirima hakata liiga palju erinevaid puidutoone. Mõtle läbi oma kodu terviklahendus, et luua organiseeritud ja terviklik sisekujundus.

  1. Materjalid

Köögimööbel koosneb sisuliselt neljast osast: karkass ehk kappide sisemus ja küljed, furnituur, mis kõiki asju omavahel koos hoiavad, esipaneelid ja tööpind. Töötasapinnad soovitame valida vastavalt sellele, milline on köögi kasutamise intensiivsus. Kõige lihtsam ja säästlikum valik on kõrgsurvelaminaadist plaadid. Hoolduse mõttes nõudlikumad ja kallimad materjalid on täispuit ja marmor.

  1. Kavanda paberil

Kui oled kõik eelnevad punktid läbi mõelnud, siis oleks hea köök enda jaoks ka paberile visandada. Tee erinevaid jooniseid, et sinu enda mõtted ja soovid saaks paberile. See on ka tulevase köögi pakkujale kindlasti abiks. Kindlasti jälgi seda, kuhu on loodud koht valamu jaoks ja kus täpselt on elektri võimalused. Mida paremini planeerida, seda suurema tõenäosusega saad ka parima lahenduse.

Pean kohe ütlema, et mulle meeldib viimastel aastate trend, kus suuremad ehituskaupluste ketid pakuvad kaupa võimalikult näitlikult. Müüakse visiooni, müüakse kaupa oma funktsioone tutvustades.

Kogu ehituskauplustest häid ideid

Kui minna mõnda suuremasse ehituskauplusse võib mõne kaubagrupi juures tunduda, et tegemist on messi või näitusega, kus on valmis ehitatud ruume osaliselt või lausa terviklahendustena. Selline kauba tutvustamine annab tõesti täpse arusaamise, kuidas konkreetne materjal, toode või seade ruumis välja hakkab nägema. Võib öelda, et paljuski müüvad poed täna juba sisekujundust ja ideid ning nende kaudu alles oma tooteid.

Võistlus käib selles suunas, milline kauplus suudab oma kaupa atraktiivsemalt esitleda suudab seda ka paremini müüa. Tarbija peaks ka sellega rahule jääma, sest hoopis lihtsam on kaupa osta, kui suudad seda funktsionaalselt ette kujutada.

Põhiliselt on stendid ja näidised vannitubade, saunade, köökide, garderoobide, valgustite aga ka põrandakatete, seinakatete ja palude teiste kaubagruppide osas.

Käisin hiljuti ühes sellises poes. Läksin sinna kindla eesmärgiga üks konkreetne toode osta. Ühel hetkel märkasin, et olen juba kõvasti üle pool tundi seigelnud hoopis kõikvõimalike stendide ja näidiste sektsioonide vahel ning ideid kogunud.  Käisin ringi nagu näitusel ja püüdsin väljapanekutest enda jaoks uudseid ning põnevaid detaile otsida. Päris põnev oli, kuid ka aega kulus palju enam, kui olin planeerinud.

Kokkuvõttes minu soovitus majaehitajale või kodu uuendajale. Astu aeg – ajalt ehituskauplustest ka niisama läbi ja uuri väljapanekuid ning kogu ideid. Siis lase mõtetel seedida ja ning mine poodi tagasi siis juba teadmisega, mida sul tegelikult vaja läheb. Siis jäävad paljud emotsioonidel põhinevad ostud tegemata ja stiilsete väljapanekute abiga saavad kodud aina kaunimaks.

Muidugi ei asenda ehituskauplus sisearhitekti poolt koostatud sisekujunduse projekti, kuid head ideed kuluvad alati ära.

Käi ehituskauplustes lahtiste silmadega!