Valgusti valimine – mida peaks teadma?

Ükski hubane kodu ei saa olla ilma hea valgustuseta. Mõnus valgus loob meeleolu ja loob koduse tunde. Kui minna poodi valgusteid hankima, siis mida peaks arvestama.

valgusti
Valgus loob meeleolu

Mina soovitan alustada sellest, et kodus teha eeltööd. Vaata ruumi suurust, seinte värvi ja toa kõrgust, kuna need kõik mõjutavad valgusti valikut. Mida tumedamad on seinad seda enam valgust vajad. Kõrgemate ruumide osas kasutatakse rippvalgusteid, kuid madalamate  lagedega ruumide puhul kasutatakse rohkem plafooniga valgusteid või süvistatud valgusteid. Ja kõige olulisem on see, et arvestaksid valgustuse juures juba ka mööbli ja interjööriga.

Maja planeerimisel soovitan valgustuse teemale kulutada piisavalt aega. Nimelt soovitan esiku, köögi, vannitoa ja ka elutoa planeerida selliselt, et saaks vajadusel need ruumid tõeliselt korralikult valgustada. Jälgi kindlasti kõigi ruumide funktsionaalsust. Pean silmas seda, et valgustuse võiks neis ruumides planeerida selliselt, et saaks ruumi vajadusel osaliselt valgustada või siis vajadusel “täistuled” peale panna.

Üheks võimaluseks on kasutada ka reguleeritava valgusallikate kasutamist nn. timmerdatavad valgustid.

Valgusallikatena kasutatakse kodus peamiselt hõõg- ja halogeen- ning luminifoorlampe. Oma kohta otsib ka efektne LED tehnoloogiaga valgustus, mida seni kodudes veel suhteliselt vähe kasutusel. Valgustuse juures on oluline mõelda läbi tehniline pool. Uuri alati välja, kas valgusti kasutab otsevoolu 220 /230V või siis on vajalik paigaldada ka trafo, et saada 12V. Enamasti peab arvestama, et trafo veidi kuumeneb ja trafo jaoks peab jääma piisavalt ruumi.

Majale valgusteid valima minnes soovitan käia spetsiaalsetes valgustipoodides, kuna seal töötavad inimesed on tõelised professionaalid. Nad oskavad sinu hinnaklassi, soovide ja ruumiplaanide järgi soovitada valgusteid ja pakuvad ideid, mille peale ise ei oska tullagi. Käi mitmes eri kaupluses ja uuri väljapanekuid ja katalooge.

Kuidas sinul valgusti valikud on õnnestunud?