Postitused

“Tere! Mul on krunt olemas ja ma tahan omale maja ehitama hakata! Palun tehke pakkumine ühele viilkatusega keskmise suurusega majale?” Selliseid kirju või telefonikõnesid saavad majatootjad ja ehitusfirmad küllaltki sageli.

Paremal juhul antakse natuke rohkem infot, määrates ära maja suuruse ja võimaliku energiaklassi või vajalike ruumide nimekirja. Iga täpsustav info on teretulnud, kuid ilmselgelt on see ebapiisav info, et teha korrektset hinnapakkumist maja ehitamiseks.

Koos tüüpprojektide ning elementmajadega võidukäiguga on kujunenud olukord, kus inimesed ei keskendu maja tellides projekti koostamisele, mis täpsustab enamik valikuid, vaid eeldavad, et kui küsida hinnapakkumist nn. keskmisele majale, siis küll seal kõik vajalik sisaldub. See aga pole paraku päris õige arusaam. Vaatame allpool seda teemat natuke lähemalt.

Majaehitus on teenus, mitte kaup
Kuigi mõni üksik moodulmajade tootja on võtnud suuna sinnapoole, et müüa oma moodulmaju standardkaubana, jääb siiski praegu ja ka tõenäoliselt järgnevatel aastakümnetel selgelt peale individuaalne lähenemine oma maja ehitamisele. Ja põhjus on samuti ilmselge, kõik inimesed on erinevad, oma erinevate võimaluste, soovide ja vajadustega.

Majaehitus on teenus, kus tuleb valida paljude võimaluste hulgast enda jaoks sobilik arhitektuurne ja konstruktiivne lahendus, leida majale optimaalne ruumiplaan, otsustada ära maja tehnosüsteemid ning teha maja välis- ja siseviimistluse materjali- ja värvivalik. Seda sisendit saab kokkuvõttes anda ainult tellija ise.

Iga tellija saab kasutada majaehituseks ideede ja mõtete kogumiseks erinevate majaprojektide katalooge ja tüüplahendusi, kuid selleks, et küsida esmast hinnapakkumist, tuleb teha eeltööd ja fikseerida kõik see, mida oma majalt soovitakse.

Sellist eeltööd on vaja teha ennekõike kahel põhjusel:

 1. Oma majaga seotud valikute ja lahenduste läbimõtlemine aitab aru saada, millist maja tegelikult sina ja su pere vajab. Teadlik tellija on hiljem rohkem oma majaga rahul ning oskab oma maja rohkem väärtustada.
 2. Võimaldab saada täpsema hinnapakkumise. Detailsem info hinnaküsimise staadiumis vähendab riske oluliseks hinnatõusuks ehitusfaasis. Kui küsida hinnapakkumist minimaalse info põhjal siis pakutakse tavaliselt ka kõige minimaalsema ja odavama hinnaga lõpptulemust. See aga, et pakutud lahendus on nuditud ja sellest ka soodsam hind, selgub sageli alles ehitusfaasis, kus tellija on sageli sunnitud lisakulusid tegema asuma, et maja valmis saaks.

Kokkuvõttes on soovitav juba majaprojekti algfaasis koostada nimekiri kõigest, mis on oluline ja mis abistab majatootjat või ehitusfirmat konkreetsema esmase hinnapakkumise tegemisel. Väike näide, mis antud nimekirjas võiks olla:

 • Maja arhitektuur. Kas aluseks võetakse mõni tüüpprojekt või kaasatakse arhitekt individuaalprojekti tegemiseks? Individuaalprojekti käigus aitab arhitekt ka kaasa mõelda ja pakub lahendusi, kuid ka seal peab olema põhisisend tellijalt.
 • Maja suurus / elanike arv.
 • Korruste arv.
 • Maja paiknemine krundil.
 • Ruumiprogramm ehk majas olevate ruumide nimekiri ja nende suurused.
 • Maja energiaklass.
 • Põhimõtteline konstruktiivne lahendus. Põhimaterjalid, katusekatte materjal jne.
 • Kütteallikas ja küttelahendus (näiteks õhk-vesisoojuspump ja põrandaküte)
 • Ventilatsioonilahendus ja jahutussüsteem (loomulik või soojustagastuse sundventilatsioon, ventilatsioonitorustiku materjal)
 • Välisuksed ja aknad (akende avanemine, aknaraami materjal, soojusjuhtivus U väärtus)
 • Majasisesed muud kommunikatsioonid (kanalisatsioon, tarbevesi – konkreetne tootesari või lahendus)
 • Korstnalahendus (kui majale on korsten vajalik)
 • Maja siseviimistlus (põrand, seinad, laed, niisked ruumid – materjalide valikul võib ette anda ka m2 hinna suurusjärgu, siseuste hinnaklass, aknalaua materjal)
 • Elektritööd (kasutuspunktide orienteeruv arv, kus oleks ka maja välisvalguse punktid ja õueala valgustuspunktid, majas kasutatavate pistikute ja lülitite tootesari)
 • Nõrkvool (valvelahendus, andmeside kaabelduse lahendus, targa maja funktsionaalsus)
 • Santehnika tootesari
 • Kesktolmuimeja lahendus
 • Valgustid (sealhulgas süvistatud valgustid, valgustite tootesari)
  jne.

Nagunii tuleb tellijal kõigi nende teemade osas oma seisukoht kujundada, kuid pigem tasub seda teha kohe projekti algusfaasis.

Häid valikuid ja head majaehitamist!

Maja plaanimise faasis on vaja mõelda paljude tehniliste lahenduste peale, mis elu lihtsamaks ja mugavamaks teevad. Üheks selliseks, mida järjest rohkem kaalutakse, on keskustolmuimeja (nimetatakse ka kesktolmuimeja, tsentraaltolmuimeja) süsteemi kasutamine.

 

Keskustolmuimeja kasutamine on lihtne

 

Millised on keskustolmuimeja eelised?

Kas need eelised on rohkem mugavuse vallast ja kas ka investeering ära tasub.  Need olid minu esimesed küsimused, kui enda maja ehitusplaane tegin. Käisin ja uurisin firmades ning sain teada keskustolmuimeja kohta järgmist:

 

Keskustolmuimeja eelised:

 • Puhastab ja hoiab ruumi oluliselt puhtama, kui tavalise tolmuimejaga puhastamisel
  Kui tavaline tolmuimeja enamasti suurendab tervisele kahjuliku mikrotolmu hulka puhastatavas ruumi õhus (ka heade filtersüsteemide korral), siis keskustolmuimeja vähendab ruumis mikrotolmu hulka. Kui ruumi pidevalt koristada keskustolmuimejaga siis väheneb ruumis mikrotolmuosakeste tase välisõhu tasemele – õhu kvaliteet ruumis on hea.
 • Koristamisel ei ole suurt müra ja koristamine on lihtne
  Kuna keskustolmimeja nn. imemiskeskus (müraallikas) paigutatakse eluruumidest kaugemale, siis ruumi koristamisel on müratase väike. See võimaldab koristada ja tolmu võtta ka siis kui pere kodus, ilma et see kedagi väga segaks. Puhastamine toimub kerge imemisvoolikuga, mis on piisavalt pikk (näiteks 8 m), et igale poole tolmu ulatuks võtma.
 • Pikaealisus ja töökindlus
  Paigaldatav torustik peab vastu sama kaua kui maja ja üldjuhul ei vaja erilist hooldust. Keskustolmuimeja imemiskeskus peab vastu u. 3-5 korda kauem kui tavaline tolmuimeja.
 • Tolmukotte ei vaja ja puhastamine lihtne

Tavalise tolmuimeja puhul tuleb enamasti üsna sageli tolmukotte vahetada ja see on ajapikku üsna kulukas. Keskustolmuimejal aga tolmukotte ei ole ning selle asemel on mahukas tolmukogumise anum, mille tühjendamine on väga lihtne ning mida tuleb harva teha.

 

Selle info teadasaamisel oli minu otsus majale keskustolmuimeja panemiseks kindel. Ja ma pole pidanud seda kahetsema. Süsteem on töötanud laitmatult ja ruume on lihtne puhtana hoida.