Postitused

 

Oma maja ehitamisel on alati kõige raskemad esimesed sammud, millest alustada ja kuidas võimalikult efektiivselt ja kvaliteetselt ehitusprotsessi juhtida? Siinkohal nõuanded, mis seda teekonda veidi lihtsustavad ja aitavad olulisematele teemadele tähelepanu juhtida.

1. Projekti kvaliteet määrab ka suuresti ehituskvaliteedi

Tellija peaks võimalusel olema alati kaasatud projekteerimise faasis, seda nii selleks, et anda tagasiside funktsionaalse ruumiplaani ja arhitektuurse väljanägemise osas, kuid ka selleks, et küsida projekteerijalt “Kas ehitaja saab selle projekti järgi ehitada?”

Üldjuhul levinud ja populaarne “eelprojekti” staadiumis projekt ei sisalda kogu ehitamiseks vajalikku infot ja soovitavalt tuleks, kas tellida detailsem “põhiprojekt” ja/või keerulisemate sõlmede osas vajadusel ka “tööprojekt”.

Tellijal otsustab projekti detailsuse valimisega ka selle, kui selgelt ja üheselt on välja toodud ehitustööde sisu, konstruktiivsed lahendused ehk kokkuvõttes selle, mille alusel on võimalik kontrollida ehitustööde teostamist ja nende kvaliteeti.

2. Ehitustööde hinnapakkumine ei sisalda enamasti kõiki töid

Tellijad eeldavad ekslikult, et kui nad esitavad ehitajale projekti ja paluvad hinnapakkumist siis saadud hinnapakkumises on kõik ehitustöödeks vajalik sisse arvestatud. Tegelikkuses isegi “võtmed kätte” majade hinnapakkumistes on tavaliselt osa töid puudu.

Hinnapakkumise puhul tuleks arvestada, et teostamisele kuuluvad ainult need selgelt väljatoodud tööd, mis on pakkumises kirjas. Keerukaks teebki tellijale pakkumise hindamise just see, et puudub erialane teadmine ja kogemus, mis tööd lisaks pakkumises toodule oleks veel vajalikud.

Tellija peaks saadud hinnapakkumise põhjalikult läbi töötama koos ehitajaga ning selgeks tegema, mis täpselt pakkumises sisaldub, küsides aga pidevalt “Kas konkreetses töölõigus on veel puudu töid, mis hetkel pakkumises ei sisaldu?” Kui seda ei tehta siis on hiljem ehitusfaasis tavaliselt ootamas pealesunnitud lisakulud, millega ei osatud arvestada.

3. Hinnapakkumises toodud viimistlusmaterjalide ja -toodete hinnaklass ei pruugi tellijale sobida

Ehitaja poolt esitatavates hinnapakkumistes on toodud välja sageli näiteks parkettpõrand, siseuksed, liistud, aknalauad, keraamilised plaadid, sanitaartehnika, kas konkreetse töölõigu osas tervikhinnaga /komplekti hinnaga või kasutatakse m2 hinda, millega täpsustatakse teatud materjalid osas m2 piirhinnad.

Probleem seisneb selles, et tellija ei vaata hinnapakkumises väljatoodud materjalide hindade alusel tavaliselt, kas hinnapakkumises toodud materjali hinnaga saab soovitud kvaliteedi ja väljanägemisega lõpptulemuse. Tavaliselt vaadatakse tellija poolt, et tööga seotud rida oleks hinnapakkumises olemas, kuid ei tehta sisulist materjalide/toodete hinna analüüsi.

Tulemuseks olukord, kus sõlmitakse ehitusleping ja alustatakse töödega ning tööde käigus ja enamasti just lõpufaasis hakkab selguma, et hinnapakkumises toodud hinnaga viimistlusmaterjale ei sooviks mitte mingil juhul oma maja puhul kasutada. Tulemuseks lisakulud ja ajaplaani nihkumine, sest kallimate materjalide hanked on tavaliselt pikema tarneajaga.

Seetõttu tasub tellijal alati hinnata kohe hinnapakkumise saamisel, kas pakkumises väljatoodud materjalid on tema maitsele ja soovidele vastavad. Tuleks käia enne ehituslepingu sõlmimist ehituspoodides ja veenduda, kas näiteks hinnapakkumises toodud m2 hinnaga keraamiliste plaatide kvaliteet ja valik on sobilik või soovitakse parema väljanägemisega interjööri tarvis kallima hinnaklassiga siseviimistluse tooteid.

Pööra nii projekteerimise kui ka hinnapakkumises staadiumis tähelepanu eeltoodud nõuannetele ja saad vastu ehitusfaasis kiirema ja sujuvama ehitamise.

eramuAlustades oma maja kavandamist kerkib palju küsimusi. Kui suur maja ehitada? Millised materjalid valida põhikonstruktsiooniks? Millist materjali kasutada katusel? Milline on maja küttesüsteem? Ja nii edasi ja edasi.

Kogu maja ehituse protsessis tekib küsimusi ja otsustamise kohti pidevalt juurde ning tellija peab nendega hakkama saada.

Praktikas on enamasti erinevad tellijad veidi erineva lähenemisega oma valikute otsuste tegemisel.

Tellija A

Tellija A soovib „võtmed kätte“ lahendust ja kiiret tulemust. Ta kulutab oma aega esmajoones sellele, et valida välja valmis tüüpprojekt, milleks sobib sageli mõne elementmaja või mõni muu tüüpprojektiga läbiehitatud maja. Enamike valikute puhul kuulab ta ehitaja ettepanekut, kui see rahaliselt vastuvõetavaks kujuneb.

Selline lähenemine teeb Tellija A elu palju kergemaks, sest tüüpmaja puhul on enamik ehituslikke probleeme lahendatud ning ootamatuid olukordi, mis vajaks tellijalt otsuste tegemist on vähem.

Tellija A usaldab ehitajat ja nõustub ehitaja ettepanekutega ning seetõttu juhul kui suuremaid silmatorkavaid probleeme ehitustööde kvaliteedis ei ole, sujub koostöö tellija ja ehitaja vahel hästi. Tavaliselt viimistlustööde faasis hakkab Tellija A rohkem tööde tegemisel silma peal hoidma ja võimalike probleeme otsima. Ja kuna iga otsija alati ka midagi leiab siis võib kogu ehitusperiood tõrgeteta kulgenud koostöö lõpufaasis pingelisemaks muutuda.

Tellija B

Tellija B on põhjalik ettevalmistaja ja seab eesmärgiks erinevate variantide läbitöötamise ning parima lahenduse leidmise. Enne oma otsuste tegemist, kogub ta palju infot, küsib palju erinevaid arvamusi ja seisukohti. Ta uurib erinevate lahenduste plusse ja miinuseid ning teeb enda jaoks võimalikult detailselt võimalikud variandid selgeks.

Sellise eeltöö tegemine aga võtab ka tellijalt palju aega ning seetõttu kipuvad otsused teinekord venima ning lükkavad ehitusplaane edasi. Samuti otsib Tellija B sageli ka parimat hinda. Seegi toob kaasa suurema eeltöö ja analüüsi, sest enamasti, mida rohkem hinnapakkumisi küsida, seda paremini saab selgeks õige hinnatase.

Kuna Tellija B teeb palju eeltööd siis on ta enamasti ehituse ettevalmistuse etapis teinud selgeks ka ehitusprotsessi ning seetõttu on tal ka kergem ehituse kvaliteeti jälgida. Ehitusprotsessis on ta kindlasti ehitusobjektil sage külaline ning ta hoiab kogu ehitusprotsessil silma peal. Ka ehitusperioodil tunneb selline Tellija pidevalt tööde käigu vastu huvi ning esitab ehitajale palju küsimusi.

Tellija C

Tellija C on varasema ehituskogemusega. Näiteks ehitab ta endale teist maja või näiteks on ta tööalaselt ehitusega seotud. Selline tellija omab kindlat ettekujutust ehitusest oma varasema kogemuse põhjal. Selline tellija keskendub info hankimisel vaid nendele teemadele, mille osas ta ei tunne ennast kindlalt. Näiteks küttesüsteemi valikul teeb suuremat eeltööd, sest pidevalt arenevad küttelahenduste seadmed vajavad endale selgeks tegemist, et sobilikku valikut teha.

Tellija C teeb oma otsused üldjuhul kiiresti. Ta keskendub varasemase kogemuse tõttu rohkem olulistele asjadele ning tal on parem ettekujutus soovitud lõpptulemusest. Ehitusprotsessis kontrollib ta ehitajat süsteemselt ning läbimõeldult. Koostöö sujub ehitajaga üldiselt normaalselt, kuigi aeg-ajalt võib esineda kokkupõrkeid, sest mõlemad osapoolel on oma väljakujunenud „tõde“ lahenduste osas.

Kokkuvõttes saavad kõik Tellijate tüübid oma maja ehitamisega hakkama. Kusjuures Tellija A jõuab tavaliselt oma maja valmissaamiseni kõige kiiremini, sest usaldab ehitajat kõige enam ja tüüpprojektide puhul enamasti vähem probleeme. Kvaliteet sõltub ehitaja töökultuurist.

Tellijal B kulub enamasti kõige enam aega nii ehituse ettevalmistamise peale, kui ka ehituse ajal tehtavatele otsustele. Samas on sellise tellija maja põhjalikult läbimõeldud ning päris hea ehituskvaliteediga.

Varasema majaehitamise kogemusega Tellijad C-d eelistavad rohkem unikaalseid individuaalprojektiga maju ning seetõttu kujuneb sageli projekteerimis- ja ehitusaeg pikemaks tänu mahukamale projektile ning ka keerulisematele ehituskonstruktsioonidele. Samas Tellija C suudab ehituskvaliteeti kontrolli all hoida ning maja plaanitud tähtaega oluliselt ületamata valmis saada.

Milline tellija oled Sina?

majaEhitus on protsess, mida on mõistlik loogilisteks lõikudeks jagada. Siinkohal lihtne valem, kuidas ehitusprotsessi kontrolli all hoida ja tagada tööde kvaliteet ning hea koostöö ehitajaga.

Valem:
Ehitustöö selgus + Enne tööetappi sisu ülerääkimine + Tööde kontrollimine + Täitedokumentatsioon = Kvaliteetne ehitustöö

Valemi selgitus:
Ehitustöö selgus  – telli projekt või väiksemate tööde korral koosta väga põhjalik tööde selgitus (soovitavalt koos skeemi või joonisega). Ehitustöö sisu peab olema tellijale ja ehitajale ühtemoodi ja üheselt arusaadav.

Enne tööetappi sisu ülerääkimine – räägi iga tööetapi alguses ehitajaga üle konkreetse tööetapi tööde käik ja detailid, mille käigus täpsustatakse veelkord tööde täpne teostus. Hea oleks kui sellise ülerääkimise juures viibiksid ka need töömehed, kes reaalselt töid tegema asuvad.

Tööde kontrollimine  – lepi ehitajaga iga tööetapi osas kokku, milliste tööde käigus või järel soovid kindlasti töid üle vaadata ning lepi kokku, kui palju ehitaja varem peab sind teavitama, et jõuaksid enne töö katmist need üle vaadata. Lepi varakult kokku milliste tööde osas peab ehitaja vormistama kaetud tööde aktid. Kontrollimiste käigus tee ohtrasti pilte.

Täitedokumentatsioon – iga tööetapi lõppemisel või kaetud tööde ülevaatuse järel palu ehitajalt selle tööga seotud täitedokumentatsiooni. Ole täitedokumentatsiooni küsimisel järjekindel kohe esimesest tööst alates.

Kõige sagedamini jäetakse tegemata enne tööetappi sisu ülerääkimine ja detailide täpsustamine. Tellija või ehitaja eeldavad, et teine osapool saab tööde sisust samamoodi aru ja seetõttu tundub neile, et pole tarvidust tööde osas üle rääkida ning seda ei tehta. Praktika on aga näidanud, et just detailides võib olla erinev arusaamine või ootused, mis tülid või tööde ümbertegemise vajaduse hiljem kaasa toovad.

Kvaliteet saavutatakse järjepideva tööga ja pideva suhtlemisega. Pane enda jaoks tööle hea rutiin, mis hoiaks kogu ehitusprotsessi masinavärgi tõrgeteta pidevalt töös!

Majaehitaja.ee sünnipäev
Majaehitaja.ee sünnipäev

Majaehitaja.ee veebileht on nüüd tegutsenud 4 aastat ja selle suhteliselt lühikese aja jooksul näinud huvitavaid arenguid ja trende. Allpool mõned mõtted, mis käesolevat ajajärku eramuehituses iseloomustavad.

Eramuehitused uuesti käima läinud
Kuna ehitus on kallis siis suuresti sõltub inimeste otsus ehitamist alustada või see edasi lükata ennekõike oma finantsilisest kindlustundest tulevikku vaadates. Inimesed hindavad oma olukorda, kas neil säilib töö ja piisav sissetulek, et majaga seotud ehitus- ja halduskulusid tasuda. Enamik majaehitajaid võtab ehitamiseks vähemal või suuremal määral laenu ning lisaks inimese enda hinnangule oma finantsvõimekuse osas, teeb seda ka pank laenuotsuse tegemise faasis.

Vaadates käesolevat 2013 aastat on elamurajoonides ringi käies silmaga näha, et paljud inimesed, kes on oma ehitusplaanid seni on edasi lükanud, on nüüd ehitustöödega alustanud. Mitmed ja mitmed seni tühjalt seisnud ehituskrundid on nüüd ehitusobjektideks muutunud.

Kinnisvaraga tegelevatelt inimestelt päritakse sageli, millal on õige aeg ehitada või kinnisvara osta. Minu arvamus on see, et õige aeg ehitamiseks või kinnisvara hankimiseks on see aeg, kui riigi majanduses on tajutavalt stabiilsust. Stabiilsus selles mõttes, et inflatsioon ja intressimäärad püsivad stabiilsed ning ei liigu kiiresti üles-alla.

Kuigi nii Euroopast kui maailmast tervikuna tuleb jätkuvalt majandusprobleemide uudiseid siis täna ollakse negatiivsete uudistega harjunud. Lühidalt ollakse uuenenud reaalsusega kohanenud.

Minu subjektiivne arvamus on, et praegu on saabunud majanduses teatav stabiilsus, mis lubabki kindlamalt tulevikku vaadata ning sealhulgas ka ehitusplaane kavandada ja neid ellu viia.

Energiasääst ja kvaliteet
Kui veel aastaid tagasi maja ehitamisel keskenduti sellele, et maja saaks suur ja kas kivi – või puitmaja, siis tänasel päeval, kus ehitamine ja energiakulud muutuvad järjest kallimaks, on peamiseks majaehitaja eesmärgiks – energiasäästlik ja kvaliteetne maja.

Oma maja tellijad on muutunud nõudlikumaks kvaliteedi osas, kohati isegi ülemäära pedantseks, mis nii mõnelgi ehitajal elu väga ebamugavaks teeb. Aga see on tellija vaatenurgast igati arusaadav, soovib ju iga tellija saada ehitamise eest makstud suurte summade eest maksimaalset kvaliteeti.

Energiasäästul on täna 2 peamist lahendusvarianti. Kõige lihtsamalt võiks asja kokku võtta selliselt, et peamine energiasääst saavutatakse läbi majakarbi põhjalikuma soojustamise või üritatakse saavutada energiasääst läbi moodsa automaatika, mis enamasti kütte- ja ventilatsioonisüsteeme otstarbekamalt juhtides saavutatakse. Uute majade puhul on mõistlik mõlemat varianti kasutada.

Ma ei ütle, et iga täna ehitatav maja peaks olema, vaid passiiv- või nullenergiamaja, kuid kindlasti tasub täna ehitada korralik energiat säästev maja. Maja võiks olla pigem väiksem ja funktsionaalsem, kuid kindlasti energiasäästlik.

Majaehitaja.ee edasised plaanid
Majaehitaja blogi jätkab ehitusteemadel kirjutamist ka edaspidi ja loodetavasti sagedamini, kui viimasel ajal on õnnestunud seda teha. Plaanis on muuta info ülesleidmine majaehitaja lehelt veelgi lihtsamaks ning grupeerida ehitusinfo rohkem loogiliste teemade kaupa, mis muudab ehitusprotsessi lugejale paremini arusaadavamaks.
Kirjutamisjärgus on ka uued e-kursused, mis keskenduvad ehitusmaterjalide ja -teenuste võrdlustele. Nendest täpsemalt mõne aja pärast.

Hiljuti sai majaehitaja veebileht ka uue kujunduse, mis on jätkuvalt lihtsa ja selge joonega, kuid kaasaegsema disainiga. Minule meeldib ja loodan, et ka teile.
Lõpetuseks soovin tänada kõiki majaehitaja lehe külastajaid ja erinevatel e-kursustel osalejaid. Suur tänu tagasiside eest ja arvamuste eest. Ainult teie abiga muutub majaehitaja veebileht paremaks infoallikaks igale majaehitajale.

Tänades ja edukat majaehitamist soovides,
Eno Pappel
majaehitaja.ee juhataja

Ma usun, et enamik inimesi on maksimalistid. Nad tahavad parimat võimalikku. Nii on kindlasti ka oma maja ehitamisega. Vähemalt alguses.

„Maksimaalne“ võrdsustatakse sageli rahaga. Suure raha eest saad parimat ja see mõttemall on juurdunud pea kõigis ja kõiges.

Tõsi, mida kvaliteetsem on toode või teenus, seda kallim ta on, kuid kas see on ka nii maja ehitamise juures?

Ehitamise juures määrab lõpptulemuse projekti kvaliteet ja alles seejärel ehitusmaterjalide ning ehitamise enda kvaliteet. Projekteerimise osatähtsus maksimaalselt hea maja saavutamisel minu hinnangul vähemalt 50%, kuigi rahaliselt kujuneb kvaliteetse põhiprojekti maksumuseks keskmiselt u. 10% maja maksumusest. 

Projekteerimine on lai mõiste ja natuke täpsemalt, millised tööd selles lõigus on soovitav läbi teha:

  • Arhitektuurse projekti koostamine
  • Konstruktiivse projekti koostamine
  • Vee- ja kanalisatsiooni projekti koostamine
  • Kütte- ja ventilatsiooni projekti koostamine
  • Elektriprojekti koostamine
  • Nõrkvoolu   (s.h.  tulekahju – ja valvesüsteemi, TV ja andmeside võrke, automaatikat jne.) projekti koostamine
  • Sisekujunduse (s.h. mööbli joonised, trepi joonised,  valgustusprojekt, plaatimisjoonised jne.) projekti koostamine
  • Haljastuse projekti koostamine
  • Muud võimalikud eriprojektid

Kui eeltoodud nimekirja vaadata siis hakkab aru saama, miks on projekteerimise tähtsus nii oluline. Sisuliselt võtab projekteerimise arvesse kõik pererahvaga seotud soovid ja nõuded ning selle töö käigus kujunebki majast terviknägemus. Eeltoodud projektide koostamisega on üldjuhul seotud erinevad inimesed, arvuliselt võib ühe maja projektiga seotud inimesi olla sageli rohkemgi kui 10 inimest.

Minu jaoks tähendab maksimaalselt hästi tehtud maja ennekõike väga head projekteerimistööd ja projektijärgset ehitamist.  Loomulikult on tähtis ehitustööde kvaliteet ja sellele tuleb ehitusprotsessis suurt tähelepanu pöörata, kuid õnnestunud maja saab alguse vaid kvaliteetsest projektist.

Kokkuvõttes kui soovid „maksimaalset“ tulemust ehk maja milles on hea elada nii sinul kui ka su perel, tasub investeerida see 10% maja maksumusest projekteerimisse, sest see tasub kindlasti ära.

Ole maksimalist!