Oma maja ehituse finantseerimine

poolikmajaEnamasti on maja ehitamine niivõrd kulukas ettevõtmine, et selleks on vaja laenu võtta. Ja enamasti on laenu saamiseks vajalik omafinantseering (20-50% lõplikust turuväärtusest) ja täiendavad tagatised. Tänases majanduse olukorras on maja ehitajal vaja arvestada järgmisega.

Mitmekordse hindamise vajadus
Pank väljastab laenu mitmes osas jälgides maja ehitamise turuväärtust. See tähendab lahtiseletatult seda, et maja iga etapi valmimisel tuleb tellida kinnisvara firmalt uus hindamisakt ning selle alusel pank otsustab, kas maksab välja järgmise laenusumma. Hindamisaktid eramutele on täna hinnaga u. alates 3000 – 3500 kr. Keskmiselt võib vajadus tekkida 3-4 hindamise tarvis ja seetõttu on mõistlik enne see nüanss läbi mõelda, et hindamisi võimalikult harva oleks vaja teha.

Kinnisvara turuväärtuse langus
Optimislikumad prognoosid tänase kinnisvaraturu osas näevad kinnisvarahindade stabiliseerumist 2010 või 2011 aastal. Seega on lähema 1,5 aasta jooksul reaalne kinnisvara turuväärtuse mõningane langus. See tähendab majaehitajale riski, et laenu võtmisel tagatisvara (ehitatav eramu) väärtus langeb ning pank nõuab lisatagatisi.

Majanduslangusest tingitud palga vähenemine
Eestis on alates 2008 aasta lõpust ja 2009 aasta algusest paljudes sektorites töötajate palkade vähendamine. Kui selline olukord tekib inimesel oma maja ehitamise perioodil, siis on tõenäoline, et pank korrigeerib väljamakstavat laenusummat ja seetõttu täna mõistlik arvestada võimaliku palga vähenemise võimalusega.

Kuidas oled sina oled oma maja ehitust finantseerinud?