energiaSuurimaks kuluallikaks majas  on energiaga seotud kulud. Kulub see siis küttele, valgustusele või muudele vajadustele majapidamises.

Energia on kallis ja seetõttu on mõistlik sellele juba maja planeerimise etapis tähelepanu pöörata. Maja kavandamisel tehtud otsused mõjutavad maja halduskulusid aastakümneid.

 

Keskmiselt jagunevad eramajas energiakulud järgmiselt:

 • 50 % Maja küttele
 • 30 % Majapidamisele (valgustus, elektriseadmed, kodumasinad jmt.)
 • 20% Sooja vee tootmisele

Kõik me oleme harjunud mugavustega ja enamik inimesi ei soovi sellest elustandardist loobuda. Me oleme harjunud kasutama palju erinevaid elektriseadmeid, me loome nende abil endile mugavust.

Eesmärgiks ei peaks olema mugavusest loobumine, vaid energia mõistlik kasutamine. Selliselt on võimalik säästa energiat, ilma et, peaksime millestki loobuma.

Millele maja kavandamise etapis tähelepanu pöörata, et maja kasutuskulud tulevikus kontrolli all hoida?

 • Maja soojapidavus
  Kuna kõige suuremaks kuluallikaks on maja küte, siis maja planeerimise faasis tuleks sellele enim tähelepanu pöörata. Meie kliimavööndis köetakse maju umbes 250 päeval ehk 8 kuul aastas.
  Minu soovitus on teha oma maja soojapidavamaks kui tänased ehitusnormid seda ette näevad. See võimaldab kulusid küttele oluliselt vähendada.
 • Maja küttesüsteemi reguleeritavus sõltuvalt ilmastikust
  Arvestavat kokkuhoidu küttekuludelt on võimalik saavutada reguleerimisvõimalustega küttesüsteemidega. Näiteks hoiab välistemperatuurianduriga süsteem mugavalt ja automatiseeritult küttekulud optimaalsed. Samuti aitab siseruumide temperatuuri reguleerimine, näiteks 1 kraadi võrra madalamaks, juba küttekulusid kokku hoida. Samuti saab näiteks programmeerida osade küttesüsteemide korral ruumi temperatuuri öiseks ajaks madalama.
 • Toetavate küttesüsteemide kasutamine
  Üheks võimaluseks optimaalse küttelahenduse loomisel on kasutada lisaks põhiküttesüsteemile, ka täiendavat lisaküttesüsteemi. Sellisteks lisaküttesüsteemideks võivad olla näiteks kaminaküte , elekriküte jmt. küttelahendused. Idee seisneb selles, et nii saab lisakütet kasutada vastavalt vajadusele ja põhiküttesüsteemi saab hoida ühtlasemas kütterežiimis. Selliselt on võimalik saavutada küttekuludelt kokkuhoidu.
 • Ventilatsioonisüsteem
  Hea ventilatsioonisüsteem võimaldab küttekulude kokkuhoidu. Õhuvahetusega liigub ka soe majast välja ja sellega kasvavad küttekulud. Ideaalne õhuvahetus ruumis oleks 0,5 -1 korda tunnis ehk 2 kuni 1 tunni jooksul vahetub õhk ruumis. Sellist õhuvahetuse suurusjärku võimaldab korraliku kvaliteediga ehitatud ja sundventilatsiooniga maja. Ventilatsioonisüsteemide puhul kasutatakse ka näiteks õhu eelsoojendust, mis aitab veelgi küttekulusid kokku hoida.
 • Valgustus
  Keskmiselt on igas eramajas umbes 20-60 lampi. Maja projekteerimise faasis saab mõjutada valgustuse kulusid nii, et kavandad erinevates ruumides erinevad valgustustsoonid. Näiteks köögis planeeri nii, et on eraldi üldvalgustus, eraldi kohtvalgustus töötsoonile ja lisaks näiteks söögilaua valgustus. Neid kõiki valgustsoone peaks saama panna eraldi põlema. Nii saad vastavalt vajadusele reguleerida valgustite kasutamist. Selline valgustusvõimaluste rohkus annab tervikuna kokkuhoidu, kuna saad panna põlema ainult selle valgusti, mis sinu toimingule on vajalik.


Loomulikult annab kokkuhoidu ka säästupirnide kasutamine. Säästupirnid sobivad kõige paremini kohtadesse, kus nad peavad pikalt põlema. Kohtadesse, kus on vaja tihti valgust sisse-välja lülitada, ei ole säästupirnid parim valik, sest nad saavutavad valgustugevuse agamööda ning eluiga jääb ettenähtust lühemaks.

Kodumajapidamisse on jõudmas ka LED tehnoloogiaga valgustid, mille peamine eelis on väike elektrikulu ning pikaaealisus. Tänapäevane LED valgusti eluiga on juba ligi 100 000 tundi ehk umbes 12 aastat katkematut tööd.

Minu soovitus on, maja kavandamise etapis, pöörata enim tähelepanu maja küttekuludega seonduvale ehk siis maja soojustamisele ja reguleeritavale küttesüsteemile. See annab suurima kokkuhoiu maja hilisematele kasutuskuludele.

allkiri

Head kavandamist soovides,
Eno

Vaata ka lisaks: