Funktsionaalse maja loomine on minu arvates üks olulisim eesmärk oma maja ehitajale.

Esimese hooga tundub, et mis seal siis keerulist – ettekujutus, milline võiks olla oma maja funktsionaalne lahendus – on enamasti olemas. Keeruliseks teeb aga selle kogemuse puudumine ja ennekõike  siis kui varasemad elupaigad korterid.

Nimelt on funktsionaalne maja iga inimese ja pere jaoks erinev ja pole võimalik anda kindlat reptsepti milline on ideaalne ruumiplaan majale. Pigem on ruumiplaan alati teatud kompromiss ja seetõttu võiks keskenduda pere jaoks kõige olulisemate funktsioonide mugavaks ja kiireks täitmiseks.

Kui elasime perega eelmises majas, siis järk – järgult kujunes välja see ettekujutus, milline funktsionaalsus meie perele sobiks. Toon mõned näited oma pere osas, mis sai muudetud teises majas võrreldes esimesega.

majapidamisruumMajapidamisruum –  ruum, kus paikneb pesumasin, pesukuivati, majapidamistarbed,  kapid pesu ja muu tarvis jmt. Ruumi paiknemine eluruumidest kaugemal, et saaks jätta pesumasina näiteks öisele ajale tööle, segamata pere uneaega.


Esik
– esik  piisavalt suur, et kui pere korraga koju jõuab saaksid kõik rahulikult oma jalatsid ja riided seljast võtta. Lastel on esikus hea riietuda.


Esiku garderoob
– eraldi ruumi või ruumiosa, kus paikneks riiete ja jalatsikapp.  Selliselt on riided silma alt ära ja esikus rohkem ruumi.

Köök – kuigi viimastel aastatel on moodi läinud pea eranditult avatud köögid siis meie tegime kinnise köögi, kuid mis on piisavalt suur, et seal mugavalt tunda. Kinnise köögiruumi ehitamise üheks põhjuseks oli ka see, et söögilõhnad kööki jääksid ja maja puhtam oleks.


Riiete garderoob
 – eraldi ruum, kus kapid enamikule pere riietele. Idee selles, et selles ruumis hoitakse kõiki riideid  välja arvatud välisriideid. Kuigi magamistubades ka eraldi väiksemad riidekapid, on nendes vaid kodus seljas kantavad riided. Eraldi riiete garderoobi puhul on lihtsam hoida puhtust ja jätab tubadesse rohkem ruumi.

Töötuba – eraldi ruum, mis paikneb võimalikult kaugel elutoast ning võimaldab tööle keskendumist ka siis kui pere kodus. Minu jaoks oluline, et saaks vaikuses tööd teha.

Igal perel oma vajadused ja minu näited toodud selleks, et panna neile asjadele varakult mõtlema.   Head mõtlemist!

allkiri

Parimat,
Eno

Vaata ka lisaks: