Hea ruumiplaneering loob hea kodu

 

Sageli öeldakse, et see korter või maja on hea ruumiplaneeringuga. Kuigi maitse ja väljakujunenud eluharjumuste järgi on „hea ruumiplaneering“ inimeste jaoks mõneti erinev, mõeldakse ruumiplaani puhul enamasti järgmist:

  • Ruumide arv
  • Ruumide / tubade piisav suurus
  • Ruumide kasutusotstarve

Kõiki eeltoodut seob tervikuks ruumide funktsionaalsus ehk see, kuidas saab kõige efektiivsemalt ruume kasutada, ilma et mugavuses kaotaksime. Sellise ruumiprogrammi kokkusobitamine on üllatavalt raske. 

Arvesse tuleb võtta väga palju erinevaid tehnilisi ja ka praktilisi tingimusi. Iga ruumiga tuleb eraldi lahendad funktsionaalsus, valgustus, mööbel ja palju teisi aspekte. Enamasti pannakse suurimat rõhku näiteks köögi funktsionaalsele küljele ja mõeldakse läbi kõik detailid.

Tegelikult on hea iga ruum või tuba analoogselt läbi mõelda, arvestades oma pere harrastuste, hobidega või muude vajadustega. Praktiline mugavus saavutatakse peamiselt läbi hästi lahendatud mööbli ja sisustuselementide.

Reeglina kehtib põhimõte, mida väiksem on pind seda funktsionaalsem ja praktilisem peab olema maja või korteri ruumiplaan. Suurema pinna puhul ei ole kompaktsus nii oluline ja seetõttu saab keskenduda rohkem näiteks ruumi detailide rõhutamisele.

Kuna kompaktse ja praktilise lahenduse leidmine vajab kogemusi on hea kasutada sisearhitekti või sisekujundajat, kellel on oskus väikeste detailide kaupa panna kokku ja näha tervikut.

Ruumiplaneeringu trendid muutuvad ajas. Veel mõni aeg tagasi ehitati pea eranditult kõik elutoad, söögitoad ja köögid kokku, et saavutada võimalikult avatud ja suur pind. Nüüd on see aga jälle vaikselt muutumas, järjest rohkem eraldatakse köök või ehitatakse see täiesti eraldi ruumina.

Trendid tulevad ja lähevad, kuid ruumiplaneeringu koostamisel peaks iga pere vaatama ainult oma pere vajadusi ja arvestama sellega, mis on nende jaoks oluline. Kodu tuleb luua oma maitse ja soovide kohaselt ning ainult nii tunned end oma kodus hästi.