Postitused

,

Säästliku segisti trendid

Tänapäeval on säästlikkus suur asi. Sellest saame pea iga päev lugeda ajakirjadest ja veebist, kuulda raadiost ja vaadata telerist.  Mis on see, millega see säästlikkus siis saavutatakse?

Selgitaksin veidi tänapäeva trendi ühe tuntud santehnika tootja viimase uudistoote Oras Eterna näitel. Tegemist on vanni- ja dušisegistiga.

Allikas: www.oras.com

Mille abil siis tänapäeva segisti säästlikkus on saavutatud?

1) Termostaat
Korralikul segistil on juba pikka aega olnud standardvarustuses tundlik termostaat, mis reguleeritakse 38 kraadile. Seda saab hõlpsasti reguleerida. Kord juba termostaatsegistiga harjunud ei taha enam kunagi käsitsi reguleerimisega tegelda. Seda enam, et käsitsi reguleerides kulub asjatult päris palju vett enne kui sobilik veetemperatuur õnnestub saada ja pesema saab asuda. Termostaadi kasutamisel ei saa küll öelda, et paraja temperatuuriga vesi momentaalselt tuleb, kuid enamasti piisab 2-3 sekundist, et pesema saab asuda.

2) Vee avamine ja sulgemine LED nupuga
Uuendusena on kasutusele võetud LED nupp, mis visuaalselt aitab selgitada, kas vee kasutus on mõistlik. Nupule vajutamisel näidatakse lühiajalisel rohelist tuld. Kui nupule vee sulgemiseks vajutatakse enne 2 minuti möödumist, näitab segisti vee säästliku kasutamise märgiks samuti veidi aega rohelist tuld. Kui aga pesemisega läheb üle 2 minuti hakkab vilkuma punane tuluke ja kui möödunud on 4 minutit, sulgeb vesi automaatselt. See atraktiivne värvidemäng toimub patarei toitel.

Eesmärgiks on motiveerida vee kasutamise harjumusi säästlikumaks muutma. Tundub ju kasutajale ebamugav, kui dušši all käies vilgub punane tuluke. Inimesel peaks tekkima tahtmine jõuda etteantud aega ehk pesta rohelises tsoonis. Segisti käivitamine ja sulgemine ühe nupulevajutamisega aitab samuti vett kokku hoida.

3) Vett säästvad kraani ja – dušiotsikud
Kaasaegsed otsikud hoiavad kokku vett, sest lasevad läbi mõõduka veehulga. See on üks lihtsamaid võtteid, kuid ka üks kõige tõhusamaid, mida saab igaüks kohe oma koduski kasutada. Vahetada kraanide ja dušiotsikud säästlikemate vastu.

Kokkuvõttes:
Iseenesest uuenduse mõõdu kannab välja LED nupp, mis teeb pesemas käimise emotsionaalsemaks ning kindlasti ka veidi säästlikumaks. Muud ideed on juba pikka aega kasutusel olnud, kuid eks nendeski lõikudes tehakse arendustööd edasi ja uuemad mudelid paremad ning säästlikumad kui vanemad.

Kas endale sellise segisti soetamist kaaluda? Lastele oleks see kindlasti huvitav ja tekiks järjekord, kes esimesena pesta saaks. Vähemalt mõned päevad.

Minu jaoks on argument reaalne säästmine. Tootja pakub näiteks vee säästmist tasemel dušiotsikuga kuni 50% ja see on kindlasti argument, miks sellesse investeerida. Kas aga ka selline kokkuhoid tekib on iseküsimus.

Investeeringu puhul ei saa üle ega ümber hinnast. Kui komplekt maksab u. 400 euro kandis siis reaalne tasuvusaeg paremal juhul u. 6-7 aastat. Minule tundub see veidi liiga pikk aeg ja selle aja jooksul võib tekkida vajaduse juba uue segisti hankimiseks. Kui aga sellele lisada säästliku veekasutuse kogemuse harjutamine siis see kandub harjumustesse ja võib anda ka täiendavat säästu.

Konkreetselt selle toote osas näengi just põhikasu vee kasutamise harjumuse säästlikumaks kujundamisel ja selle idee eest 10 punkti.

, , ,

10 valikut maja energiasäästu saavutamiseks

Järjest ja järjest enam räägitakse energiasäästlikest majadest. Mida aga selle all tegelikult mõeldakse. Millest tekib energiasääst ja mida sellest osa saamiseks täpsemalt teha tuleks.

Vaatame lähemalt, milliseid valikuid on võimalik teostada energiasäästu saavutamisel:

 1. Maja soojustamine kehtivatest ehitusnormidest oluliselt paremini. Hästi soojustatud maja vajab oluliselt vähem kütteenergiat ja see on olulisim säästliku maja tingimus.
 2. Reguleerimist ja automatiseerimist võimaldava küttesüsteemi kasutamine.  Eesmärgiks  tagada ruumides ühtlast temperatuuri ning suurendab elanike mugavust. Näiteks vesipõrandaküte maakütte baasil, mis ei vaja kõrget vee temperatuuri.
 3. Ventilatsioonisüsteem. Sundventilatsioon kõrge soojatagastuse, ühendatuna näiteks lisaks maakütte- või õhk-vesisoojuspumbaga. Lisaks külma õhu eelsoojendamine või sooja õhu mahajahutamine passiivsel meetodil, näiteks torud pinnases.
 4. Reovee soojuse taaskasutamise veevarustuse süsteemides. Sooja vee saamiseks läheb vaja palju energiat ja pole mõistlik seda lihtsalt kanalisatsioonist alla lasta ja raisku minna. Seda soojust saab taaskasutusse võtta.
 5. Päikesevalgusega arvestavad kardinasüsteemid ja võred, mis aitavad talvisel ajal küttekulusid kokku hoida ja suvel paremini maja ülekuumenemise eest kaitsta.
 6. Otsese päikeseenergia kasutamine sooja vee saamiseks nn. päikesepaneelide abil. Kuigi tasuvusajad kipuvad veel minema üle 8-10 aasta, on asjal jumet.
 7. Veetarbimise piiramiseks säästliku sanitaartehnika (wc- pottide, kraanide) kasutamine, mis vähendavad vee raiskamist peamiselt sellega, et vähendavad asjatut veekulu, kas mehhaaniliste või elektrooniliste meetoditega.
 8. Vihmavee taaskasutamine. Vihmavee suunamine mahutitesse ja selle kasutamine kastmisveena või läbi puhastussüsteemide ka mujal majapidamises. Vajab aegsasti planeerimist, et mahuti(d) saaksid krundil sobilikku kohta paigutada. Kindlasti pikaajaliselt hea investeering, sest kallist joogivett kastmiseks kasutada on puhas raiskamine.
 9. Energiasäästlik valgustus. LED tehnoloogia energiakulu on niivõrd palju väiksem, et tänu energiahindade pidevale tõusule on igati mõistlik valik.
 10. Automaatika kõikvõimaliku energia säästu teenistuses, näiteks liikumisanduritelt saadud info alusel kustutatakse majas automaatselt tuled või maja valve alla pannes lülitatakse välja kõik mittevajalik elektrienergia tarbimine.

 

,

Kuidas saada odavalt kastmisvett?

Igaühele on teada, et järjest kallimaks ja kallimaks muutub vee hind. Need, kelle krundil on oma puurkaev või šahtkaev, saavad ka edaspidi päris soodsalt hakkama. Aga järjest suuremale hulgale majapidamistele on veekulust tingitud hinnalisa märkimisväärne.

Loobu kallist kastmisveest

Loobu kallist kastmisveest, kasuta drenaaživett

Keskkonnanõuete karmistamine on oluliselt piiranud puurkaevude ehitamist ning enamikel tuleb liituda kohaliku vee-ettevõtte tsentraalse veervõrguga. See on meie joogivee kvaliteedi tagamiseks ka ainuõige samm.

See tähendab aga seda, et paljudel tuleb näiteks muru ja taimede kastmiseks kasutada kallist ja hea kvaliteediga vett. See võib tekitada suvekuudel märkimisväärse lisakulu kastmisvee eest.

Mida ette võtta? Kas on olemas soodsamat võimalust kastmisvee saamiseks?

 

Kasuta drenaaži

Maja projekteerimisel ja vundamendi tegemisel unustatakse sageli ära drenaaž. Maja vundamendi pikaealisuse jaoks on drenaaž väga oluline, kuid seoses vee hindade olulise kallinemisega on drenaažil tekkimas veel teinegi ning ka väga oluline kasutusotstarve.

Rajatud drenaažitorustik aitab koguda vihmavett.

 • Drenaažitorustiku äravoolukoha lähedale saab  panna maa-aluse veemahuti ja sinna suunatakse drenaaži abil vihmavesi. Selline mahuti toimiks ülevoolu põhimõttel. Kui mahti saab täis siis ülejäänud vesi voolab edasi, kas tsentraalsesse drenaaži või suunatakse mujale.

 

 • Teine võimalus on veemahuti asemel rajada salvkaev, kuhu samamoodi saab suunata drenaaži kaudu vihmavee. Selle rajamine on mõnevõrra odavam, kuid peaks arvestama, et enne peaks uurima kohalikust omavalitsusest, kas selle rajamine on krundil lubatud.

 

Selliselt saab drenaaži abil kokku hoida suures mahus kastmiseks sobilikku vett. Selline looduslik vesi on taimedele isegi kasulikum. Nii mahutist kui ka salvkaevust on võimalik pumpade ja muu automaatika abil vett väga mugavalt kasutusse võtta. Näiteks käivitada teatud kellaajal automaatselt muru kastmine.

Olen viimasel ajal uute projekteeritavate majade krundiplaanidel näinud järjest rohkem selliseid drenaaživee mahuteid. See on igati mõistlik ja säästlik lahendus ning tasub järgmist.

,

Miks on odavam kasutada kallimat segistit?

Kui oma maja ehitamisel või kodu remontimisel on jõutud niikaugele, et vajalik paigaldada kraanikausid ja segistid, siis tuleks mõelda järgmistele teemadele:

segisti

Segisti valikul arvesta kvaliteedi ja vee kokkuhoiuga

 • Segisti kvaliteet
  Segisteid on väga suures hinnavahemikus, nii odavaid kui ka kalleid. Enamasti on kallimad segistid kvaliteetsemad ja peavad kauem vastu.

  Oma esimese kodu rajamisel kasutasin ma odavama hinnaklassi segisteid ja tulemuseks oli see, et 2 aasta pärast vahetasin need kvaliteetsemate vastu välja. Põhjus väga lihtne – kraanid korralikult enam ei sulgunud ja hakkasid tilkuma.

  Praegu, kus ehituspoodides palju kampaaniad ja hinnad soodsad ja leiab ka häid pakkumisi väga kvaliteetsetele segistitele. 

 

 • Vee ja soojuse kokkuhoid
  Kasutades korralikku kangsegistit, saab vee temperatuuri hõpsamalt reguleerida ja seetõttu kulub vähem vett. Kraansegistite puhul kulub reguleerimisele aega ja koos sellega kulub rohkem vett.

  Duššide ja vannide puhul on soovitav kasutada termostaadiga segisteid, mis võimaldavad määrata soovitava veetemperatuuri ja tänu sellele veekulu väheneb. Termostaadi seadistamine aitab kokku hoida ka vee soojendamiselt ja annab sellega täiendavat kokkuhoidu.

  Lisaks on veel võimalik kasutada elektroonilisi segisteid, mis töötavad ainult siis kui panna käed kraani alla. Kraani fotosilm avab ja sulgeb kraani ning võimaldab märgatavat vee kokkuhoidu.

  Esmane kokkuhoid hinna osas ei ole alati määrav, olulisem on vaadata pikemat perioodi ning selle alusel teha otsus. Uuri alati enne ostu, kuidas pikemas perspektiivis segisti sinule kasu ja kokkuhoidu toob.