Postitused

, ,

Ehita unikaalne ja südamega kodu!

mm1Iga asi siin elus algab ühestainsast mõttest, ideest või visioonist. Nii on ka majaehitusega. Pange oma silmad korraks kinni ja kujutage endale ette sellist maja, milles soovite elada. Esimese hooga kerkib silme ette maja väline kuju ning fassaad, vahest mõned detailid ja värvid. Võib-olla näeme seda maja kuskil metsatukas või künkal loodusega ühte sulamas ja sinna hästi sobitumas.

Kui aga üritada mõelda maja ruumide suuruste ja nende paiknemise peale on see juba keerulisem ja tervikuna ruumiplaani kohe ette kujutada pea võimatu ülesanne. Võimatu nii seetõttu, et tunneme, et ruumiplaan ja maja funktsionaalsus vajab põhjalikku läbimõtlemist ning ka seetõttu, et see pole korraga ei suuda me haarata tervikut.

Siinkohal tulebki mängu projekteerimine. Projekt on idee ja visiooni kirjapanek nii, et see on ka teistele arusaadav ja mõistetav. Projekteerimine on protsess, mille käigus kaardistatakse meie vajadused ja pannakse need joonistele kirja.

Tavaliselt tellija tunneb mõnevõrra aukartust projekteerimise ees ja usaldab selle töö täielikult arhitektidele ning projekteerijatele. Iga arhitekt püüab oma loomingus originaalse ja unikaalse käekirja poole ning seetõttu peaks arhitekti valikul tutvuma eelnevalt tema varasema loominguga. Kui tellijale arhitekti varasemad projektid meeldivad siis on eeldused heaks koostööks. Tellija aga ei tohiks unustada, et ainult tema ise peab oma visiooni arhitektile selgitama ja selle eest seisma, et tema ideed ja soovid projektis realiseeruksid. Kui tellija seda teeb, siis tunneb ta hiljem ennast oma majas koduselt ja hästi, sest antud panus projekteerimisel loob emotsionaalset sideme.

Projekti peetakse tellijate poolt sageli lisakuluks, mistõttu üritatakse projektile kuluvaid summasid hoida minimaalsed. Seetõttu on populaarsed erinevate majaprojektide kataloogid ning ehitusfirmade pakkumised, kus projekti koos ehitusega tellimisel on projekt tasuta või sümboolse hinnaga.

Ei saa öelda, et tüüpprojektides oleks probleeme, kuid kutsun ülesse ka tüüpprojektidesse tellijal omapoolset panust lisama, et unikaalsus ja oma perele sobivad lahendused saaksid ellu viidud. Tüüpprojektidesse tasub kindlasti sisse panna eripära ja nüansse. Kodus peame ennast hästi tundma ja seetõttu on iga samm selles suunas oluline ja ning läbi õnnestunud projekteerimise saame sellest hiljem iga päev osa.

Iga majaehitaja loeb hoolega raha ning tegelikult tuleks vaadata projekti kui võimalust muuta oma investeering majja võimalikult mõistlikuks ja optimaalseks. Hea projekt võimaldab kokkuhoidu läbimõeldud ruumiplaani, funktsionaalse pinnakasutuse ja erinevate tehniliste lahenduste osas, mis aitab kokku hoida ehitusmaterjali ja hilisemaid maja energiakulusid.

Projekteerimine on nagu paberil maja ehitamine, millesse tuleb suhtuda sama tõsiselt ja pühendunult nagu ehitamisesse endasse. Projekt ei ole ainult tehniline dokument vaid see peaks olema ka läbimõeldud visioon, mis loob kodutunde!

Panusta projektile oma aega ja saa vastu unikaalne ja südamega loodud kodu!

, ,

Kas suur või väike maja?

Suuremi, üle 300 m2 eramuid ehitatakse harvemini, kuna sellise maja küttekulud on vähestele taskukohased. Kui küsida, esimest maja plaanivate, inimeste käest oma maja suuruse kohta, saab tavaliselt vastuseks, et nad soovivad suurt maja. Maja, mille suurus oleks üle 170 m2 või isegi üle 250m2.

Miks inimesed tahavad suurt maja?
Palju ruumi, tähendab inimese jaoks kindlasti suuremat vabadust ja võimalust olla segamatult oma tegevuste juures. Esmapilgul tundub ju tõesti ahvatlev suur ja avar maja, suur elutuba 40-50 m2, kuhu kõik pereliikmed ja külalised lahedasti ära mahuvad. Kus igal lapsel on suur tuba, kus on töötuba ja miks mitte oma raamatukogu või mängutuba, kus suured garderoobid, vannitoad, saunad ja muud ruumid.

Vahest tuleb avara elamise soov just sellest, et senised elutingimused on kasinad ja kui juba maja ehitamiseks läheb siis peaks see olema maksimaalselt mugav ja suur.

Võib-olla on oma osa sellistes soovides ka ajakirjandusel. Kui võtta lahti mõni ajakiri siis tutvustatakse peamiselt suursuguseid ja pigem villade tüüpi majasid, mis on arhitektuurselt efektsed ning äärmiselt kaunid. Sellised majad on sageli parimate saadaolevate arhitektide parima töö tulemus. Paratamatult inimesi kütkestavad sellised majad ja nad soovivad elada sarnastes majades.

Paraku ununeb asjaolu, et selliste majade eelarve ületab mitmekordselt tavalise, kuid samuti korraliku kvaliteetse maja hinna.

Majaehitamine nõuab pikalt ettemõtlemist

Tagasi tulles suure ja väikse maja teema juurde, selgub järk-järgult enamikele majaehitajatele, et suure maja ehitamine on mõtlemapanevalt kallis ja enamikul juhtudel on suurel majal ka suuremad ülalpidamiskulud. Lisaks kulub pikemas perspektiivis ka rohkem raha parandustöödele. Kuid parandus- ja remonditöödele esialgu ei mõelda ja seetõttu seda enamasti oma plaanides ei arvestata. Lisaks kulub suure maja koristamisele ja puhtana hoidmisele ka märkimisväärselt aega ja energiat.

Kui vaadata maja funktsionaalsest küljest siis jah, kindlasti on suurem elutuba mugavam ja suurem köök on samuti mõistlik, kuid enamus teisi majas vajaminevaid ruume ei pea ju olema väga suured. Näiteks panipaigad ei pea olema suured, pigem on oluline, et oleks ruum hästi möbleeritud ja igale vajalikule asjale oma koht. Ma pean tunnistama, et alahindasin funktsionaalset eritellimusel mööblit, kuni hetkeni, kui minu enda majas sisekujundaja selle välja töötas ja mööbel paika sai. Nii kompaktset ja suhteliselt väikse ruumi iga cm ära kasutavat lahendust, ei oleks ma iseseisvalt suutnud kunagi välja mõelda.

Ei taha öelda, et iga maja peaks olema pisike, kuid mõtlematult suuri maju ei tasuks küll kellelgi ehitada ja sageli ei saa suuremad majad ka kunagi “päris valmis“. Ei ole halvemat varianti majaehituses, kui kõvasti üle võimaluste maja ehitamine. See seab ohtu kogu perekonna ja üllast ideest oma majani jõudmisel, saab paremal juhul lõputu majaehitamine ja halvemal juhul laenuorjus, mille käigus ka poolik maja tuleb võlgade katteks võileivahinnaga maha müüa.

,

Püsimööbel annab kokkuhoidu

Majapidamisruum

Maja ehitamisega seoses jäetakse sageli ülekohtuselt väikse tähelepanuta sisustus ja ennekõike püsimööbel. Miks on see oluline?

Mida pean silmas püsimööbli all?

Püsimööblina käsitlen erinevaid peamiselt eritellimusena loodavat ja täpselt ruumide mõõtmeid arvestavat mööblit. Selline mööbel võimaldab kõige efektiivsemalt ruumi pinda kasutada. Nii põrandapinda kui  ka seinapinda.

Sellise mööbli tellimine on mõnevõrra kallim kui valmismööbli ostmine, kuid tasub ära.

Miks on selline püsimööbel nii oluline?

Ma julgen välja käia mõtte, et korralikult planeeritud püsimööbel võimaldab ehitada väiksema üldpinnaga maja ilma, et kaotaks mugavuses. Vastupidi – korralikult läbimõeldud sisseehitatud mööbel annab erilise funktsionaalsuse, mis elukvaliteeti tõstab.

Täiesti tavaline on see, et oma kodu ehitaja hakkab kappidele või muule mööblile mõtlema alles siis kui maja peaaegu valmis. Tulemuseks olukord, kus hangitakse mööbel, mis enam-vähem sobib, kuid mis hakkab tubades märgatavalt rohkem ruumi võtma kui seda algul sooviti või tehakse mööbli funktsionaalsuses allahindlust ning lepitakse põhjalikult läbimõtlemata lahendustega.

Tulemuseks olukord, kus igale vajaliku esemele ei ole sobilikku kohta ja asjad hakkavad kuhjuma ning kaduma. Mööblit, mis ei suuda täita oma ülesannet, ei ole mõtet hankida!

Püsimööbel ei pea olema tingimata kallis, ennekõike on tähtis idee ja funktsionaalsus, milleks mööblit täpselt kasutatakse.

Minu soovitus on koos maja plaanide valmimisega mõelda läbi alati ka mööbli teema ning miks mitte visandada ka juba võimalikud mööblijoonised, millega ehitamise käigus saaks vajadusel arvestada.

Selle töö jaoks kaasa näiteks sisekujundaja – sisearhitekt või  käi mööblifirmades nõu ja abi saama või tutvu erinevate sisustusajakirjadega ning hangi varakult ideid, mis sinu kodus töötaksid.

Tee oma maja panipaikadega ja mööbliga tööd paberil projekteerimise etapis ning naudi praktilist maja!

,

Hea ruumiplaneering loob hea kodu

 

Sageli öeldakse, et see korter või maja on hea ruumiplaneeringuga. Kuigi maitse ja väljakujunenud eluharjumuste järgi on „hea ruumiplaneering“ inimeste jaoks mõneti erinev, mõeldakse ruumiplaani puhul enamasti järgmist:

 • Ruumide arv
 • Ruumide / tubade piisav suurus
 • Ruumide kasutusotstarve

Kõiki eeltoodut seob tervikuks ruumide funktsionaalsus ehk see, kuidas saab kõige efektiivsemalt ruume kasutada, ilma et mugavuses kaotaksime. Sellise ruumiprogrammi kokkusobitamine on üllatavalt raske. 

Arvesse tuleb võtta väga palju erinevaid tehnilisi ja ka praktilisi tingimusi. Iga ruumiga tuleb eraldi lahendad funktsionaalsus, valgustus, mööbel ja palju teisi aspekte. Enamasti pannakse suurimat rõhku näiteks köögi funktsionaalsele küljele ja mõeldakse läbi kõik detailid.

Tegelikult on hea iga ruum või tuba analoogselt läbi mõelda, arvestades oma pere harrastuste, hobidega või muude vajadustega. Praktiline mugavus saavutatakse peamiselt läbi hästi lahendatud mööbli ja sisustuselementide.

Reeglina kehtib põhimõte, mida väiksem on pind seda funktsionaalsem ja praktilisem peab olema maja või korteri ruumiplaan. Suurema pinna puhul ei ole kompaktsus nii oluline ja seetõttu saab keskenduda rohkem näiteks ruumi detailide rõhutamisele.

Kuna kompaktse ja praktilise lahenduse leidmine vajab kogemusi on hea kasutada sisearhitekti või sisekujundajat, kellel on oskus väikeste detailide kaupa panna kokku ja näha tervikut.

Ruumiplaneeringu trendid muutuvad ajas. Veel mõni aeg tagasi ehitati pea eranditult kõik elutoad, söögitoad ja köögid kokku, et saavutada võimalikult avatud ja suur pind. Nüüd on see aga jälle vaikselt muutumas, järjest rohkem eraldatakse köök või ehitatakse see täiesti eraldi ruumina.

Trendid tulevad ja lähevad, kuid ruumiplaneeringu koostamisel peaks iga pere vaatama ainult oma pere vajadusi ja arvestama sellega, mis on nende jaoks oluline. Kodu tuleb luua oma maitse ja soovide kohaselt ning ainult nii tunned end oma kodus hästi.

Miks kasutada oma kodu loomisel sisekujundaja abi?

Sisekujundaja Heldi Rebane annab alltoodud artiklis põhjaliku ülevaate sellest, miks on kasulik oma kodu rajamisel sisekujundajalt abi küsida. Head lugemist!

 

Hea arhitektuur, õnnestunud sisustus, piisav valgustus ja kõik teie hommikud algavad päikesepaisteliselt.

Sisekujundaja aitab luua unistuste kodu

Sisekujundaja aitab luua unistuste kodu

Kõik algab unistusest luua oma kodu, millel oleks väärtus. Alustuseks tuleb leida koht, mis vastab teie soovidele. Seejärel valitakse majale sobilik valmisprojekt või tellitakse individuaalne projekt arhitektilt, kes projekteerib kodu vastavalt teie vajadustele ja soovidele ning sobitab selle teie poolt valitud krundi maastikuga kokku. Samuti on hea alustada kohe alguses koostööd ka sisekujundajaga.

 

Miks kasutada oma kodu loomisel sisekujundaja abi ja millest koosneb kodu sisekujundus?

Sisekujundus algab ruumide planeerimisest. Selgitatakse, milliseid ruume ja millisteks tegevusteks vajatakse, et need oleksid vastavuses elanike hobide ja eluviisidega. Alati on küsimus aga tervikus, mitte üksikute ruumide ja nende eesmärkide kavandamises. Sisekujundaja näeb paremini tervikut ja kogemused aitavad tal näha ettepoole kõiki üksikasju ning ta oskab lahendada neid probleeme professionaalselt.

Kujundaja abi säästab teie aega ja tihti ka raha, sest hea planeerimine võib aidata vältida hiljem ilmnevaid vigu. Kui ruumid on planeeritud, siis kujundamise peamiseks osaks on hubase meeleolu loomine vastavalt kodu elanike nägemustele ja vajadustele.

Kodu on inimesele see paik, kus ta lõõgastub, rahuneb, taastub ja kogub energiat. Seetõttu mõjutab kodu kujundus otseselt meie enesetunnet. Mida kõledam ja elutum on meie ümbrus, seda väsinumad, pingestatumad ja elujõust tühjemad me oleme. Mida leebem ja elavam see on, seda paremini me taastume ja terveneme. Seega on väga tähtis, et meie kodu vastaks meie olemusele.

Paljudel meist on hea maitse ja originaalsed ideed ning selge nägemus oma tulevasest kodust. Et need ideed ja nägemused mõjuksid aga ühtse harmoonilse tervikuna on vaja oskust ja tihti ka julgust.

 

Kuidas koostöö sisekujundajaga toimub?

Enne sisekujundajaga kohtumist on hea, kui koostate albumi teile meelepärastest piltidest ning mõtlete, miks need teile meeldivad: loodusvaated, erinevad meeleolud interjööridest ning valikud mööblist, valgustitest, dekoratiivesemetest. Kõik need on suureks abiks sisekujundajale teie stiili tajumisel ning tagab lõpptulemuse, mis ühtib teie soovide ja nägemustega. Rikkalik kaubavalik ning miljonid värvitoonid tekitavad sageli segadust ning sisekujundajaga koos on kergem teha valikuid, mis on sobivad just teile.

Tööperioodi jooksul peab sisekujundaja teiega dialoogi, küsib arvamusi ja täpsustab ning aitab luuakoostöös arhitektiga selle alusel kauni, harmoonilise ja toimiva kodu.

 

Mõned mõtted, millele sisekujunduse loomisel tähelepanu pöörata:

 • põrandad, seinad ja lagi ei ole eraldiseisvad elemendid, nende materjalist ja värvist sõltub mööbli, tekstiilide ja muude sisustuselementide valik
 • valgustus on tähtis osa kujundusest, sest ta mõjub nii meie meeleolule kui ka kujunduseskasutatud värvidele
 • elutuba on avatud ruum, keskne paik, millest algab kogu kodu kujundamine
 • esik annab esimese pildi meie kodust, selle olemusest ja vaimust, esiku ülesanne on olla sillaks erinevate ruumide vahel
 • köök on perekonna igapäevaeses elus kõige tähtsam koht, seal me alustame päeva hommikukohviga ja lõpetame päeva õhtusöögiga, oluline on funktsionaalsus ja mugavus
 • mööbel teeb kodust kodu, mööbli paigutus toas on oluline ja sisekujundaja aitab mõelda, kuidas erinevad mööblitükid koos toimivad
 • tekstiilil on oluline osa sisustusest, nad lisavad soojust, annavad värvi, loovad kodutunnet ning leevendavad akustikaprobleeme ja summutavad hääli
 • jälgige uues kodus päikese liikumist hommikust õhtuni, sisekujundaja annab häid näpunäiteid, millised värvid aitavad lisada soojust ja millised annavad jahedust

 

Hubase ümbruse loomine on panustamine iseenda ja lähedaste heaoluks.

Heldi Rebane
sisekujundaja
www.sisekujundus.eu
http://heldirebane.wordpress.com