Postitused

, ,

Kas suur või väike maja?

Suuremi, üle 300 m2 eramuid ehitatakse harvemini, kuna sellise maja küttekulud on vähestele taskukohased. Kui küsida, esimest maja plaanivate, inimeste käest oma maja suuruse kohta, saab tavaliselt vastuseks, et nad soovivad suurt maja. Maja, mille suurus oleks üle 170 m2 või isegi üle 250m2.

Miks inimesed tahavad suurt maja?
Palju ruumi, tähendab inimese jaoks kindlasti suuremat vabadust ja võimalust olla segamatult oma tegevuste juures. Esmapilgul tundub ju tõesti ahvatlev suur ja avar maja, suur elutuba 40-50 m2, kuhu kõik pereliikmed ja külalised lahedasti ära mahuvad. Kus igal lapsel on suur tuba, kus on töötuba ja miks mitte oma raamatukogu või mängutuba, kus suured garderoobid, vannitoad, saunad ja muud ruumid.

Vahest tuleb avara elamise soov just sellest, et senised elutingimused on kasinad ja kui juba maja ehitamiseks läheb siis peaks see olema maksimaalselt mugav ja suur.

Võib-olla on oma osa sellistes soovides ka ajakirjandusel. Kui võtta lahti mõni ajakiri siis tutvustatakse peamiselt suursuguseid ja pigem villade tüüpi majasid, mis on arhitektuurselt efektsed ning äärmiselt kaunid. Sellised majad on sageli parimate saadaolevate arhitektide parima töö tulemus. Paratamatult inimesi kütkestavad sellised majad ja nad soovivad elada sarnastes majades.

Paraku ununeb asjaolu, et selliste majade eelarve ületab mitmekordselt tavalise, kuid samuti korraliku kvaliteetse maja hinna.

Majaehitamine nõuab pikalt ettemõtlemist

Tagasi tulles suure ja väikse maja teema juurde, selgub järk-järgult enamikele majaehitajatele, et suure maja ehitamine on mõtlemapanevalt kallis ja enamikul juhtudel on suurel majal ka suuremad ülalpidamiskulud. Lisaks kulub pikemas perspektiivis ka rohkem raha parandustöödele. Kuid parandus- ja remonditöödele esialgu ei mõelda ja seetõttu seda enamasti oma plaanides ei arvestata. Lisaks kulub suure maja koristamisele ja puhtana hoidmisele ka märkimisväärselt aega ja energiat.

Kui vaadata maja funktsionaalsest küljest siis jah, kindlasti on suurem elutuba mugavam ja suurem köök on samuti mõistlik, kuid enamus teisi majas vajaminevaid ruume ei pea ju olema väga suured. Näiteks panipaigad ei pea olema suured, pigem on oluline, et oleks ruum hästi möbleeritud ja igale vajalikule asjale oma koht. Ma pean tunnistama, et alahindasin funktsionaalset eritellimusel mööblit, kuni hetkeni, kui minu enda majas sisekujundaja selle välja töötas ja mööbel paika sai. Nii kompaktset ja suhteliselt väikse ruumi iga cm ära kasutavat lahendust, ei oleks ma iseseisvalt suutnud kunagi välja mõelda.

Ei taha öelda, et iga maja peaks olema pisike, kuid mõtlematult suuri maju ei tasuks küll kellelgi ehitada ja sageli ei saa suuremad majad ka kunagi “päris valmis“. Ei ole halvemat varianti majaehituses, kui kõvasti üle võimaluste maja ehitamine. See seab ohtu kogu perekonna ja üllast ideest oma majani jõudmisel, saab paremal juhul lõputu majaehitamine ja halvemal juhul laenuorjus, mille käigus ka poolik maja tuleb võlgade katteks võileivahinnaga maha müüa.

,

Kui plaan ehitada oma maja võimalikult odavalt

piltMinu käest on palju küsitud, milline oleks kõige odavam võimalus oma maja ehitamiseks. Millise majatüübi peale mõelda? Kas see peaks olema ühekorruseline või 1,5 korruseline? Kas kivi- või puitmaja?

Kui hind oleks peamiseks kriteeriumiks oma maja ehitamisel, siis soovitan vaadata moodulmajade poole. Moodulmaja soovitan ennekõike seetõttu, et tänu tehase tingimustes tootmisele on ehituskulud optimaalsed ja kvaliteet tagatud. Samuti on oluline see, et moodulmaja saab ehitusobjektil kokku panna kiiresti. Kui vundament ja eeltööd tehtud pannakse majakarp kokku 1-3 päevaga. See kõik kokku annab soodsama hinna.

Ehituslikult on soodsam maja kindlasti 1,5 või 2 korruseline, sest nii vundamendi rajamise kui ka katuse ehituse kulud, kui ka hilisemad küttekulud, on siis väiksemad.

Mitmed moodulmajade tootjad pakuvad just sellised ilmastikukindlaid majapakette, mille hinnad algavad u. 100 m2 maja puhul ca. 400 000 – 500 000 kroonist. See on pakett, mis sisaldab soojustatud majakarbi püstitust koos akende ja ustega ning katust aluskattega. Lisaks soovitan sellise paketi hinna sisse kaupelda ka katusekatte (kivi- või plekk-katuse) ja katuslae soojustuse. Selliste moodulmajade puhul annab tehas kandekonstruktsioonidele ka pikaajalise garantii.

Toodud hinnale lisandub veel vundamendi maksumus, mis oleneb pinnasest ja vundamendi tüübist (u. 100 000 – 150 000 kr). Kui majakarp püsti siis saab jätkata omas tempos ka fassaadi- ja sisetöödega. Vajadusel saab osa töid ka inimene ise teha. Näiteks parketi paigaldamine on enamikule jõukohane ülesanne ning selline oma käe külgepanek annab kodu tunnet kõvasti juurde.

Maja hind sõltub palju ka kasutatavast küttesüsteemist, ventilatsioonilahendusest, viimistlusmaterjalidest ning paljudest muudest teguritest.

Mina soovitan vaadata kodu rajamise investeeringut tervikuna ehk siis mitte ainult ehitushinda vaid ka hilisemaid kulusid maja ülalpidamisel.

Võib ehitada väga odavalt, kuid aastate jooksul võivad maja halduskulud minna kokkuvõttes kallimaks, kui esmapilgul saadav kokkuhoid.