Postitused

, ,

5 nõuannet, kuidas ära tunda head ehitajat

Iga ehitustööde tellija soovib endale head ehitajat, kes teeks tööd kvaliteetselt. Kuidas head ehitajat ära tunda? Allpool mõned nõuanded, mis abistavad hea ehitaja valikul:

 1. Käib kohapeal objektiga tutvumas
  Ehitus ei ole selline valdkond, kus ei saa üldjuhul teha hinnapakkumist ilma, et  kohapeal  objekti olukorraga ei tutvuks. Iga objekt on unikaalne. Näiteks viimistlustööde nagu plaatimise või maalritööde puhul on ülimalt tähtis üle vaadata, kuidas on tehtud aluspinnad, sest see mõjutab otseselt tööde hinda. Seetõttu on oluline, et ehitaja tuleks ja vaataks objekti üle.
 2. Teeb korrektse hinnapakkumise
  Hea hinnapakkumise tegemine nõuab tööde tundmist, mahtude arvutamise oskust ja tellija soovidega arvestamist.  Kui enamasti  tööde tehnoloogia ja mahtude arvutamisega saavad enamik ehitajaid hakkama siis tellija poolt soovitud kujul hinna lahtikirjutamist sageli ei tehta. Kui ehitaja teeb juba hinnapakkumist koostades  endale elu lihtsamaks siis tõenäoliselt teeb seda ka hiljem ehitamise etapis. Ja seda tellija arvelt.
 3. Annab lahkesti infot eelmiste klientide kohta
  Parimat tagasisidet  ehitaja kohta on võimalik saada ehitaja eelmistelt klientidelt. Kui ehitaja on nõus andma oma klientide kontaktandmeid, et saaksid ise teostatud tööde kohta üle küsida, näitab see ehitaja avatust ja usku oma töö kvaliteeti. Soovitav on läbi helistada 3-5 varasemat klienti ja uurida tehtud tööde kvaliteeti, tähtaegadest kinnipidamist ja koostöö kohta. Selline taustakontroll annab kiiresti selguse, kas ehitajat tasub palgata.
 4. Vastab küsimustele kiiresti ja täpselt
  Hinnapakkumiste võrdlemisel ja valiku tegemisel tekib alati mitmeid lisaküsimusi, mis vajavad ehitajaga üle rääkimist. Hea ehitaja vastab täpsustavatele küsimustele või esitab vajadusel lisainfot ning panustab aega kliendi nõustamisele. Hea ehitaja pakub välja lahendusi, mis tõesti aitavad klienti. Soovitab vajadusel paremat tehnilist lahendust, mis aitaks kliendil kokkuvõttes töid odavamalt teostada või näiteks paremat kvaliteeti tagada.
 5. Lepingu läbirääkimistel keskendub lahenduste otsimisele
  Lepingu ettevalmistamine on alati veidi emotsionaalne protsess. Enamasti juhtub see, et mõlemad osapooled keskenduvad oma postitsioonide kaitsmisele ja kokkuleppele jõudmine võtab palju aega. Hea ehitaja aga teeb endale selgeks tellija mured ja koos tellijaga otsib neile lahendusi. Selliselt jõutakse kokkuleppele kiiremini ja ka hilisem koostöö sujub paremini.

 

, ,

Parimad tellijad saavad parimad ehitajad?

Viimase aasta jooksul on toimunud Eestis aktiivne ehitusturu korrastumine. Ühelt poolt on oluliselt vähenenud tellimuste hulk, eriti eratellijate osas. Teise küljest on see kaasa toonud paljude ehitusettevõtete kadumise, kas siis pankroti teel või lihtsalt tegevuse kokkutõmbamisega.

Ehitamisjärgus majaUuesti on paljud ehitajad läinud üle lahe Soome ja seda lihtsal põhjusel. Eestis pole neile tööd. Soome seevastu ülemaailmase finantskriisi aegu võttis vastu otsuse investeerida ja seetõttu on seal ehitussektoris tööd piisavalt.

Üle lahe on liikunud aga sellised töömehed, kes suudavad seal oma teenust pakkuda ning seetõttu on siinpool lahte häid töömehi sellevõrra vähemaks jäänud.

Eestisse on järele jäänud vähe sellised ehitusfirmasid, mis suudavad pakkuda väga head teenust. Kuid nendel vähestel on nüüd võimalus kliente valida. Nad ei lähe enam kaasa ülimadalate hinnatasemetega. Nad teavad oma väärtust ja teavad, millist klienti otsida.

Hea klient on ehitaja jaoks see, kes suudab teha korraliku eeltöö, korraliku projekti, teeb korrektse hinnaküsimise ning suudab teenuse eest korrektselt tasuda ning panustab koostööle.

Hea ehitaja endale töövõtjaks saamine eeldab täna ka kliendipoolset taset.

Parimad tellijad saavad parimad ehitajad!

, ,

5 nõuannet oma kodu plaanijale

Kätte jõudnud sügis on just hea aeg, et teha plaane. Kui sageli just Jõulude ja Uue aasta vahel järgmiseks aastaks plaane tehakse, siis oma maja ehitajale on parim aeg oktoober ja november.

Siis jõuab käivitada tegevused, et maja ehitamine järgmisel aastal alata võiks.

Käivita oma maja ehitus varakult

Käivita oma maja ehitus varakult

 

Lihtne tegevuskava võiks olla järgmine:

 1. Krunt – vali krunti põhjalikult. Krundi ost on soovitav teha sügisel või talvekuudel, siis on lihtsam kaubelda soodsamat hinda ja jääb aega taotleda tehnilisi tingimusi.
 2. Maja stiil ja ruumiplaan – käi ringi, sirvi katalooge, aruta sõpradega – leia omale majale sobilik stiil, näiteks moderne. Pane kirja oma majale vajalike ruumide nimekiri ja nende suurused. Mõtle oma elustiilile ja harrastustele, kuidas maja peaks aitama Sinu elu paremaks muuta, siis on lihtsam oma soove kirja saada.
 3. Säästa valikuid tehes – maja ehitamine on kallis ja seetõttu sea endale kindlad kriteeriumid, millele peab ehitatav maja vastama. Investeeri tehnoloogiasse ja lahendustesse, mis annavad pikaajalist säästu. Märksõnad: soojapidavus ja ökonoomne kütte- ja ventilatsioonisüsteem või hoopis passiivmaja.
 4. Projekteerimine – telli teenus arhitektilt või täienda mõnda olemasolevat projekti oma soovidega. Tea, et arhitekti poolt väljapakutud lahendust, võid alati täiendada või muuta – kindlasti tee seda, kui tunned selleks vajadust. Hea maja algab korralikust projektist.
 5. Ehitaja leidmine – valmista ette hinnaküsimise dokumendid, korralda hange ning võrdle hinnapakkumisi ja firmade võtmeisikute saavutusi, tee korralik töövõtuleping.

Kiiremad saavad eeltoodud tegevustega hakkama poole aastaga ja siis on hea alustada ehitustöödega mai või juunikuus.

Ära kiirusta maja eeltöödega, liigselt kiirustades kannatab hilisem lõpptulemus.

Kas oled juba alustanud oma maja kavandamisega?