Tähelepanekud Norra elust

Seekord väike reisikiri.
Olen nüüd juba üle nädala reisinud Norras ja tutvunud kuidas täpsemalt Norras elatakse. Pikemalt plaanis kirjutada millalgi hiljem.

Lühidalt aga on jäänud silma järgmine.

1. Norra teed on väga heas korras ja liiklus on äärmiselt rahulik. Pole sellist olukorda, et keegi kihutab, kõik liiklejad arvestavad teineteisega ja liiklus on sujuv. Muide Norras on liiklemise kiirus suhteliselt väike. Kui jätta välja kiirteed, mida just ülemäära palju pole, on enamasti piirkiirus 70 või 80 km/tunnis.

2. Norralased on sõbralikud. Nad suhtlevad hea meelega ja nooremate inimestega saab seda teha inglise keeles. Vaadates nende elu kõrvalt hakkab silma, et nad oskavad tööd teha, kuid samamoodi ka puhata. Norralane ei sea enamasti eesmärgiks kallist kodu ja kallist autot, kuid teeb igal aastal korraliku puhkuse ja hoolitseb oma pere eest. Tõsi, norralastel on ka üks kallis hobi, pea igal perel on jaht või väiksem paat ja puhkavad sageli just merel ja või arvukatel järvedel ja jõgedel sõites.

3. Norra majad on praktilised ja ilusad. Erinevalt Eestist on majade pidev korrashoid prioriteet ja ega naljalt kuskil räämas maja ei leia. Pigem vastupidi, maju korrastatakse pidevalt ja värvitakse järjepidevalt üle. Osades asulates on kindlad nõuded ja näiteks teatud kohtades olid kõik majad värvitud valgeks, muud värvid pole lubatud. Kuid sellised reeglid muudavad asulad väga ilusaks ning säravaks. Üldjuhul on enamik vanu maju puidust – nii palkmajad kui ka puitkarkassmajad. Majad ei ole suured, pigem vastupidi umbes 100- 130 m2 suurused. Osades kohtades veel väiksemad. Küttesüsteemina kasutatakse ahjukütet, mida toetab elektriküte. Elekter ei ole Norras ülemäära kallis, kuna elekter saadakse hüdroelektrijaamadest ja kulud elektri tootmisele on mõistlikud.

Kokkuvõttes võib öelda, et endiselt kehtib kõnekäänd: kõik on korras nagu Norras!