, ,

Pelletikamin on täisautomaatne kütteseade

Küttesüsteemid arenevad pidevalt ja nüüd on Eesti turule jõudnud selline põnev küttelahendus nagu pelletikamin. Mida pelletikamin endast kujutab uurisin firmast Envo OÜ. Mnu küsimustele vastas Taavi Õim.

Rohkem infot teema kohta leiad: www.pelletikamin.ee lehelt.


Küsimus: Pelletikatel on laiemalt tuntud, kuid mida kujutab endast pelletikamin? Kuidas toimub pelletikaminaga kütmine? Kui suurt tööd see majapidamises nõuab?

Vastus: Pelletikamin  täisautomaatne kütteseade, mis töötab pelletil (saepurugraanul). Kütmine toimub väga  lihtsalt. Alustuseks valame täis pelleti mahuti ja vajutame  Start  nuppu. Kamin alustab süütamist mis toimub elektriga, sega vajab kamin töötamiseks natuke ka elektrit. (Süütamisel mis kestab umbes 10 min-280w ja tavareziimil 60-130 w oleneb siis kamina võimsusest).

Määrame kamina peal oleval juhtnupustikul temperatuuri mida kamin saavutama peab. Kui kamin on määratu temperatuuri saavutanud hakkab ta seda hoidma. Lisaks on palju erinevaid programme millal ja kui palju kamin töötab (nädalaprogramm ja öö/päeva programm).

Korra päevas täidan ma mahuti ja korra nädalas puhastan ma tuhahimuriga kamina seest ning pesen klaasi puhtaks. Kamina puhastus võtab aega umbes 5-10 min.

Küsimus: Kui suurt maja saab pelletikaminaga kütta? Milliseid küttelahendusi on võimalik kasutada?

Vastus: Pelletikaminaga saab kütta alates 30-50 m2 korterist lõpetades 250 m2 elamuga. Kaminaid on kahte tüüpi:

–          Õhküttekaminad, mis on vähe lihtsam paigaldada ning väiksematele pindadele.

–          Kesküttekaminaid, mis on vähe kapitaalsemad ja mõeldud suurematele pindadele.

Küsimus: Kamin on alati olnud majapidamises aukohal, kas pelletikaminate valik on suur, et igaüks oma maitsele sobiliku kamina leiab?

Vastus: Kamina valik on küllaltki suur. Saadaval on väga erineva värvi ja disainiga kaminaid. Lisaks on võimalus osta südamiku kujul pelletikamin. See sarnaneb tavalisele puukütte südamikule aga töötab pelletil ning on täisautomaatne. Seega saab inimene ise valida milline tuleb kamin väljas poolt.

Küsimus: Milline on pealine eelis pelletikaminal võrreldes teiste analoogsete küttesüsteemide ees?

Vastus: Kõigepealt pean selgitama millega pelletikaminat üldse võrrelda.

Pelletikaminat ei saa võrrelda puuküttega kaminaid ega katlaid. Mõlemas on küll elav tuli aga erinevus tuleb sellest, et pelletikamin on täisautomaatne aga puuküttega süsteemid mitte. Seega saab seda võrrelda kõikide teiste küttelahendustega mis on täisautomaatsed. Kui võrrelda pelletikaminat õhksoojuspumbaga siis erinevus tuleb välja madalamatel temperatuuridel. Pelletikaminaga saab kütta ka väga suure miinus kraadiga kuid õhksoojuspump jääb seal hätta. Sellepärast valisingi endale selle süsteemi kuna ei tahtnud lisaks soojuspumbale veel kaminasse investeerida, et suure külmaga pumpa toetada.

Kateldega võrreldes oma eeliseks see, et sa ei pea ehitama eraldi katlaruumi ja lisaks saad elutoas nautida elavat tuld. Oma väikeste mõõtmete poolest on seda hea mahutada ka väiksesse korterisse.

Üldiselt võin öelda, väga mugav lahendus, kus on säilinud elava tule ürgsus kuid ära on jäänud puudest tekkiva prahi ja sodi koristamine.

Küsimus: Milline on u. 150 m2 maja  pelletikaminaga küttelahenduse suurusjärk?

Vastus: 150 m2 mõeldud pelletikamina küttelahenduse hinnaks tuleks umbes 2500-3000 eurot.

2 replies
 1. Eno Pappel
  Eno Pappel says:

  Lisan siia üle facebooki lehel küsitud küsimuse ja Taavi Õim vastuse

  Küsimus:
  Kui kauaks on põlemist ühest salve laadimisest, mitu kilo graanuleid mahub salve, arvestades, et 1kg puitu annab ca 3kW soojust, siis saaksparema ettekujutuse süsteemi suutlikusest.

  Vastus ( Taavi Õim):
  Otsest vastus on keeruline anda aga ma üritan asja selgitada. See sõltub väga paljudest teguritest.
  1.Pelleti mahuti suurus. See jääb kaminatel 11kg-43kg vahele. Eks see sõltub siis kamina võimsusest.
  2. Kui palju tarbib kamin pelletit tunnis. See on mu kodulehel iga kamina juures ära näidatud. Tarbimine on kuvatud siis palju on miinimum ning maksimum.
  3. Kui hästi maja sooja peab.

  Seda küsitakse minult palju ning konkreetset vastus öelda on pea võimatu või peaks siis tegema energia auditi majale jne arvutused.

  Lihtsam on mul seletada enda maja näitena. Endal mul siis suvila tüüpi maja kus soojustus praktiliselt ei ole. Seinad tuhaplokk ja tuulutatav põrand kus 10-15 cm villa ja tuuletõke praktiliselt puudub. Seega maja mis on väga halva sooja pidavusega. Pinda on majal 75m2 ja minul kütab seda maja Graziosa Steel. Pelletit kulub sellise külmaga mis paraegu on -20 kraadi 1 kott päevas. Toas temperatuuriks 23,5 kraadi kuna põrandalt tuleb ikka parajalt külma. Ja soojema ilmaga siis kott kahe päeva peale. Kott on siis 15 kg. Ja tavaliselt kui tööl käin siis päeval on mul temperatuur madalam, et säästa pelletit. Ei ole ju mõtet kütta maja 23 kraadi peale kui ainult koer kodus on.
  Praegu just arvutasin kokku et alates oktoobrist
  kui kütteperiood algas on mul kokku 58 kotti 15kg pelletit.
  Seega mingi ülevaate peaks sellest jutust saama.

  Vasta

Trackbacks & Pingbacks

 1. […] readeris Majaehitaja blogi, no mulle lihtsalt kohutavalt meeldivad sellised teemad. Just lugesin postitust pelletkaminast (siin müüakse) ja no see tundub liiga hea, et olla […]

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.