,

Päikeseenergiast saab kasu tugeva pakase perioodil

Looduses on teatav seaduspärasus. Eks meist igaüks on märganud, et mida külmemaks ilm läheb seda selgemaks läheb ka taevas. Nii on ka käesoleval talvel  enamik päiksepistelisi päevi olnud just viimaste nädalate kõva külmaga.

See aga annab võimaluse kasutada päikseenergiat kasulikult ära just siis, kui seda kõige enam vaja läheb. Näiteks praeguste külmadega, kus temperatuur on üle 15-20 miinuskraadi, suudavad vaakumtorudega päikesepaneelid vett soojendada u. 45-50 plusskraadini, mis on majapidamises ja näiteks vesipõrandakütte jaoks täiesti sobilik temperatuur.

Suvisel perioodil suudab vee soojendamiseks mõeldud päikesepaneel tagada pea kogu sooja vee ja kui lisaväärtus ka talvel olemas on see järjest rohkem kaalumist vajav koht. Kas mitte panna oma majale ka päikesekollektorid katusele?

4 replies
 1. Gendri
  Gendri says:

  Paneelist pole kasu, kui lumi sinna koguaeg peale sajab.
  Tugevad miinuskraadid külmutavad torud paneelis lõhki!
  Siin võib ilmneda siiski veel lisaks sada häda, seega ma ei usu selle toimimisse talveti.

  Vasta
 2. Eno Pappel
  Eno Pappel says:

  Külmumise vältimiseks kasutatakse torudes mittekülmuvat vedelikku. Mis puudutab lund siis kindlasti sajab ka kollekori peale ja vajadusel tuleb seda puhastada.
  Tean mitmeid toimivaid süsteeme, mis ka talvel reaalset kasu annavad, kuid kindlasti igaüks usub seda, mida soovib.

  Vasta
 3. Neele
  Neele says:

  Kas maasoojuspumba ja päikesepaneelide hinnavahe on väga suur? Ma ei ole veel endale päris selgeks saanud… Kui majas on maasoojuspump, siis see vahendab maja elektriga aastaringselt või kasutatakse seda ainult maja kütmiseks. Sama küsimus kehtib ka päikesepaneelide kohta. Kas saaksite palun natuke selgitada seda asja?

  Vasta
  • Eno Pappel
   Eno Pappel says:

   Päikesepaneelide suurim kasu on suvisel perioodil, kus näiteks tarbevee soojendamiseks vajaliku sooja vee saab enamasti täies mahus kätte. Küttesüsteemina päikesepaneelid täna piisavad ei ole ja seetõttu tuleks eelistada soojuspumpa. Soojuspumbaga saab maja kütte ning toota ka tarbevett ning seda aastaringselt.

   Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.