Millele tähelepanu pöörata maja ostmisel?

Endale sobiliku kodu rajamiseni võib jõuda mitut teed pidi. Üheks selliseks kiiremaks võimaluseks on osta juba valmis maja. Sellise lahenduse kasuks otsuse tegemine võib sündida näiteks soovist elada kindlas piirkonnas. Näiteks pole aga sellises elamupiirkonnas enam vabu krunte ning ainuke võimalus oma soov täita, on osta mõni olemasolev eramu.

Maja ostul hinda ka seda, palju kulub pooliku tööde lõpetamisele. Pildil maja, kus aed veel lõpetamata.
Maja ostul hinda ka seda, palju kulub pooliku tööde lõpetamisele. Pildil maja, kus aed veel lõpetamata.

Millised eeltööd oleksid sellisel juhul kasulik enne maja ostu endale selgeks teha?
Vaatame lähemalt olulisemaid teemasid:

Ehituslikud nõuded ja piirangud?
Kas olemasolev maja on laiendatav? Kas ruumiplaani on võimalik muuta?

Kuna igal perel on oma vajadused, siis maja ruumiplaan peaks pere elustiili toetama. See tähendab teiste sõndadega seda, et ostes olemasoleva maja, võib suure tõenäosusega tekkida vajadus ruumiplaani muutmiseks või näiteks juurdeehituseks.

Jälgima peaks, millised on majas kandvad seinad, mis peaks jääma alles. Kuidas maja on ehitatud, see peaks olema kirjas projektdokumentatsioonis ning enne maja ostu peaks kindlasti paluma võimalust olemasoleva projektiga tutvuda. Milliseid vaheseinu annaks maha võtta ning millised kommunikatsioonid kaasneksid seinte ümbertõstmisega. Kui elektrikaablite ümbertõstmisega enamasti arvestatakse siis sageli unustatakse ära, et näiteks ruumi põrandakütte kontuuriga  või ventilatsiooniga peab samuti arvestama.

 

Igal juhul tuleb teha muudatuste puhul eraldi projekt, seda enam, et seda nõuab ka seadus. Muudetud projekt tuleb  enne lammutustööde alustamist kohalikus omavalitsuses kooskõlastada.  Siinkohal peab kohe ka ütlema, et sageli sellist korrektset projekti ning kooskõlastamist ei teha. Mina ei soovita aga selle pealt kokku hoida, sest selliselt riskid ju omaenda pere turvalisusega, lisaks veel juriidilised probleemid, mis  võivad tekkida näiteks maja hilisemal müügil, kui maja ei vasta projektis toodule.

Remondivajadus?

Kas maja vajab remonti? Millises seisukorras on küttesüsteem, torustik, elektrisüsteem? Kas majal on niiskuskahjustusi, vajumisi  – millega on kaasnenud praod, kas maja välisfassaad on korras? Kas maja on soojapidav? Millises seisukorras on maja siseviimistlus, põrandad, seinad, laed jne?

Pole harv juhus, kui tehakse iga 3 – 5 aasta tagant tubades remonti? Tänapäeva siseviimistlusmaterjalid peavad ka hulka kauem kenasti vastu, kuid pigem tehakse seda seetõttu, et saada elamisse värskust. Värvitakse seinad teist värvi või pannakse uus tapeet. Inimene vajab häid emotsioone ning ilus kodu aitab sellele kõvasti kaasa. Seetõttu peaks arvestama, et peale maja ostu peaks jaguma veidi ka remondiraha, et oma uuest kodust veelgi rohkem rõõmu saada.

 

Palju läheb remondi või muudatuse tegemine maksma?

Kui tegemist sisetöödega ja siseviimistlusega võiks arvestada umbes 2000 -2500 kr/m2 hinnaga. See hind sisaldaks nii materjali kui töö maksumust ja selle eest saaks ruumis värvitud lae või seina, pandud tapeedi ning pandud ka parketi ja liistud. Kindlasti kehtib aga reegel, et mida suurem töö, seda paremat hinda on võimalik kokku leppida. Eespool mainitud muudatuste projekti tellimisel peaks arvestama väiksemate tööde puhul umbes 5 000 – 10 000 krooniga, kuid eks see sõltub ikkagi tööde mahust.

 

Kas olemasolev maja on ikka lõplikult valmis?

Enne maja ostu tuleks üle vaadata, kas ostetava majaga ei kaasne kohe suurem täiendav kulu mõne veel ehitamata jäänud töö tegemiseks. Näiteks paljudel juhtudel on II korrus, kas osaliselt või täielikult välja ehitamata või puudub krundil aed või värav. Kõik sellised esmapilgul tühised tööd, lähevad aga küllaltki kalliks ning nendega tuleks kohe ostmisel arvestada. Näiteks kaubelda veidi sellistele töödele viidates maja hinda allapoole.