Maja tüüpprojekt – mida arvata?

Eestis on tekkinud maja tüüpprojektide suhtes teatud eelarvamus. Osadele kangastub silme ette nn. põllukruntide ühesugused karkassmajad, osadele ridaelamute rajoonid. Tüüpprojekti ei peeta hinnatuks? Kas see on põhjendatud?

 

Meie lähinaabritel Skandinaavias on tüüpmajad populaarsed ja suurt kasutamist leidnud. Samamoodi ehitatakse ka palju tüüpmaju Lääne-Euroopas ja Ameerika Ühendriikides ning ka mujal.

Eestisse on tüüpmajad jõudnud suuremalt jaolt Soome ja Rootsi eeskujul.

 

Tüüpmaja peamiseks eeliseks peetakse selle odavamat hinda.

 

Lisaks on enamasti ka ehitamine kiirem. Seda tüüpi maju on nimetatud ka lausa „laisa inimese majaks”.

 

Kui jätta arhitektuuriline pool välja, siis minu meelest tüüpmaja annab majaehitajale teatud kindluse, et maja saab valmis õigel ajal, on kvaliteetne ning jääb eelarve piiresse. Pean siinkohal silmas tehase tingimustes toodetavaid karkassmaju. Ehk teiste sõnadega on tüüpmaja valimine teatud mõttes – kindla peale minek.

 

Karkassmaja ehitamine
Karkassmaja kokkupanek ehitusobjektil

Tüüpmaja valimisel võib eeldada:

  • tüüpprojekti kvaliteeti – kui on palju ehitatud seda tüüpi maju, siis on projektivead välja tulnud ning parandused projekti sisse viidud.
  • ehituskvaliteeti – tehase tingimustes toodetud majade kvaliteedi tagamine on lihtsam ja kvaliteediprobleeme vähem. Tähelepanu peaks pöörama ehitusobjektil tehtavate tööde kvaliteedile.
  • eelarves püsimist – tüüpmajade ehitamisel ei teki suuri üllatusi ja saab kindel olla, et plaanitud eelarvega saab maja valmis.
  • ajaplaanis püsimist – tööde teostamise ajakulu on paremini prognoositav ja seetõttu on tähtaegade ületamisi harva.

 

Sageli tehakse tüüpprojekti valimisel selles mitmeid muudatusi. Muudatuste tegemise juures aga tuleks meeles pidada, et olulisel määral projekti muutes, on tegemist juba sisuliselt uue projektiga. Koos sellega kaob suurem osa nendest eelistest, mis tüüprojektiga majade puhul sai eelnevalt välja toodud.

 

Vaatamata sellele, et eestlastele on omane individuaalsus, on alati tüüprojektiga majadele oma sihtgrupp olemas. Sageli tehakse oma esimese maja ehitamisel otsus just tüüpmaja kasuks. Kui aga oma majas elamise kogemus juba olemas, siis hangitakse sageli eritellimusel projektiga maja.

 

Mida arvad Sina tüüpprojektiga majadest?