Postitused

,

Kuidas automaatika kodus elu lihtsamaks teeb?

Tehnika areneb ja järjest enam tekib võimalusi kõikvõimalike automaatsete lahenduste kasutamiseks. Ka oma maja puhul on tekkinud palju võimalusi, mis teevad elu lihtsamaks. Maja kavandamisel on just õige aeg mõelda ka automaatikale, sest siis kujuneb süsteemide väljaehitamine lihtsamaks ja soodsamaks.

juhtimine

Automaatika annab kokkuhoiu

Automaatika kasutamisel on peamised eesmärgid:

 • Mugavus
 • Kokkuhoid
 • Turvalisus

 

Millised on tänapäeval peamised automaatika võimalused? Kuidas neid oma kodus rakendada saab? Vaatame lähemalt:

 

 • Küttesüsteemid
  Automaatika abil on väga lihtsalt võimalik erinevate kütterežiimide kasutamine vastavalt eelprogrammeeritud ajagraafikule. Näiteks öösel hoida jahedamat temperatuuri ja vastu hommikut tõsta ning päeval, kui kedagi kodus pole siis hoida jälle madalamat temperatuuri. Selline automaatika hoolde jäetud kütte reguleerimine võimaldab soojusenergia kokkuhoidu u. 20%. Sobib kõige enam radiaatorkütte puhul, samas näiteks põrandakütte puhul ei anna see kasu, sest põrandamassiivi ülesoojendamine võtab aega ja kiireid kütterežiimide muutusi ei võimalda.

 

 • Ventilatsiooni ja jahutussüsteem
  Sarnaselt küttesüsteemile saab panna automaatse juhtimise alla ventilatsiooni ja jahutusüsteemi. Näiteks päevasel ajal kui inimesi kodus pole, siis hoiab süsteem minimaalset õhuringlust. Õhtustel aegadel, kui pere kodus, siis töötab süsteem tugevamal režiimil.

 

 • Elektrivalguse optimaalne kasutamine
  Näiteks, kui pole mõnda aega ruumis liikumist ei toimu siis lülituvad tuled välja.

 

 • Loomuliku valgustuste juhtimine
  Kardinate juhtimine ja seda olenevalt valgusest või eelprogrammeeritud kellaajast. See võimaldab ka maja kütterežiimi toetada. Kui muidu võib ununeda hommikul kardinad akende eest ära võtta, siis süsteem hoolitseb selle eest, et päikesevalgus päevasel ajal maja soojendama pääseks ja nii hoiab kokku soojusenergialt.

 

 • Valvesüsteemid, simulatsioonid, ohutus
  Valvesüsteemide ülesandeks on anda õigeaegselt info võimalike avariide ja häirete korral. Valvesüsteemiga saab siduda ka muid funktsioone. Näiteks kodust lahkudes ja valvesüsteemi sisselülitades, lülitatakse välja kõik mittevajalikud elektriseadmed ja pistikud, mis aitab tagada näiteks seda, et kogemata ei jää triikraud sisse. Võimalik on ka kasutada näiteks „kodus oleku” simulatsiooni, mis peaks aitama kutsumata külalisi ära hoida. See süsteem paneb majas mõnes toas aeg ajalt mõne tule põlema ning lülitab näiteks raadio sisse ja välja.

 

Maja automaatikasüsteemi juhtimine on tänapäeval võimalik väga lihtsalt ka kaugjuhtimisega, näiteks läbi intreneti. Saab kontrollida, kas majas kõik korras ja vajadusel süsteemi seadistada.

Kas sina kasutad oma kodus automaatseid süsteeme?

,

Miks on odavam kasutada kallimat segistit?

Kui oma maja ehitamisel või kodu remontimisel on jõutud niikaugele, et vajalik paigaldada kraanikausid ja segistid, siis tuleks mõelda järgmistele teemadele:

segisti

Segisti valikul arvesta kvaliteedi ja vee kokkuhoiuga

 • Segisti kvaliteet
  Segisteid on väga suures hinnavahemikus, nii odavaid kui ka kalleid. Enamasti on kallimad segistid kvaliteetsemad ja peavad kauem vastu.

  Oma esimese kodu rajamisel kasutasin ma odavama hinnaklassi segisteid ja tulemuseks oli see, et 2 aasta pärast vahetasin need kvaliteetsemate vastu välja. Põhjus väga lihtne – kraanid korralikult enam ei sulgunud ja hakkasid tilkuma.

  Praegu, kus ehituspoodides palju kampaaniad ja hinnad soodsad ja leiab ka häid pakkumisi väga kvaliteetsetele segistitele. 

 

 • Vee ja soojuse kokkuhoid
  Kasutades korralikku kangsegistit, saab vee temperatuuri hõpsamalt reguleerida ja seetõttu kulub vähem vett. Kraansegistite puhul kulub reguleerimisele aega ja koos sellega kulub rohkem vett.

  Duššide ja vannide puhul on soovitav kasutada termostaadiga segisteid, mis võimaldavad määrata soovitava veetemperatuuri ja tänu sellele veekulu väheneb. Termostaadi seadistamine aitab kokku hoida ka vee soojendamiselt ja annab sellega täiendavat kokkuhoidu.

  Lisaks on veel võimalik kasutada elektroonilisi segisteid, mis töötavad ainult siis kui panna käed kraani alla. Kraani fotosilm avab ja sulgeb kraani ning võimaldab märgatavat vee kokkuhoidu.

  Esmane kokkuhoid hinna osas ei ole alati määrav, olulisem on vaadata pikemat perioodi ning selle alusel teha otsus. Uuri alati enne ostu, kuidas pikemas perspektiivis segisti sinule kasu ja kokkuhoidu toob.