Postitused

Ennustused majaehitajale aastaks 2010

Vana aasta viimastel päevadel on hea korra aeg maha võtta. Mõelda lõppevale aastale ja teha plaane uueks algavaks aastaks. Tavapärane on ka see, et tehakse ennustusi algavaks aastaks. Seekord teen ka ise ennustuse aastaks 2010 eramaja ehitamisega seotud teemadel.

 

Ennustus 2010 aastaks:

 • Ehitusfirmad jätkavad konkureerimist iga töö eest
  Uuel aastal jätkub ehitusfirmadel võitlus ellujäämise eest. Tõenäoliselt jääb turul väiksemaid ehitusfirmasid veelgi vähemaks, kuna tööd saada väga raske. Maja ehitamist plaanivale perele tähendab see ühest küljest suurt valikut ehitaja leidmisel. Teisest küljest aga võib valitud firma sattuda ehitusperioodil majandusraskustesse, mis toob riski ka ehituse tellijale.

 

Iga ehitustöö on uuel aastal ehitajale tähtis

Iga ehitustöö on uuel aastal ehitajale tähtis

 • Ehitushindade langus peatub, samas kiiret hindade tõusu ei toimu
  Nii ehitustööde kui ka ehitusmaterjalide hinnad oluliselt ei muutu. See ei tähenda muidugi, et aeg-ajalt kampaaniate raames kaupa odavamalt ei müüda. Suuremat hinnatõusu ei usu seetõttu, et 2010 aastal jääb tarbimine väikseks ja heal juhul mõõdukaks ning survet hindadele ei teki.

 

 • Laenuraha kättesaadavus paraneb
  Uuel aastal on oodata kinnisvarahindade stabiliseerumist ja languse peatumist. See tähendab ühtlasi, et kinnisvara saab pankadele uuesti tagatisvarana usaldusväärsemaks ja laenu saamise võimalused paranevad. Kindlasti ei saa laenu enam nii kergesti ja sellistel tingimustel nagu näiteks mõned aastad tagasi.

 

 • Majade ehitamisel pööratakse enam tähelepanu säästlikele lahendustele ja kvaliteedile
  Rasked ajad majanduses aitavad rohkem tähelepanu pöörata majanduslikult säästlikele lahendusele. Algaval aastal jälgib enamik oma maja ehitajaid rohkem kui varem, et tema maja saaks energiasäästlik ning teeb kõik, et maja ülalpidamise kulud oleksid võimalikult soodsad. Selle saavutamiseks kasutatakse, kas efektiivseid küttesüsteeme ja tehnoloogiad ning kontseptsioone.

  

Millised on Sinu ennustused algavaks aastaks?

,

Ökonoomsed ja säästlikud majad – kas tuleviku majad?

Viimasel ajal räägitakse üha rohkem säästlikest majadest nagu ökomajad, passiivmajad, nullenergia majad jne.

majavalik
Kas säästlikud majad on tulevik?

Kas see on MASU tagajärg, et rohkem kokkuhoiule hakatakse tähelepanu pöörama või pigem keskkonnateadlikkuse suurenemine? Ka mina olen selle teema vastu huvi tundnud ja püüdnud selgeks teha, mida see säästlik maja endast kujutab.

 

Peamised säästlike majade ühised tunnused on järgmised:

 • Keskkonnasõbralike materjalide kasutamine
  • materjali tootmisel võimalikult väike energia kulu
  • inimese tervisele ohutu, naturaalne materjal
  • taaskasutatav materjal, et ümbritsevat keskkonda võimalikult minimaalselt koormata
 • Ökonoomsed, aitavad kokku hoida raha
  Oluline on teada, et ökonoomsus ja kokkuhoid saavutatakse maja pikaajalisel kasutamisel maja ülalpidamiskuludelt ennekõike küttekuludelt. Esmane investeering on selliste majade puhul u. 30% suurem, kui klassikalistel majadel.

  • minimaalsed maja küttekulud
  • efektiivne energia kasutamine, tänu ruumiplaanile ja tehnilistele lahendustele (päikese- ja tuuleenergia, passiivne soojustagastusega ventilatsioonisüsteem)
 • Võimalus loobuda tsentraalsetest liitumistest
  Täna päris sõltumatu lahenduse rajamine läheb tõenäoliselt liialt kalliks aga teotava funktsioonina saab kasutada neid kindlasti.

  • päikesepaneelid – energia kasutamine
  • vihmavee kasutamine – vihmavee kasutamine tarbeveeks
  • reovee käsitlemine – lokaalne veepuhastus ja komposteerimise süsteem
  • tuulegeneraator – tuuleenergia kasutamine

 

Nende majade põhimõtteline erinevus tavamajadest seisneb ennekõike selles, et need on soojustatud oluliselt paremini,  seina soojustuse paksus on u. 45 cm ja katusealuse soojustuskiht u. 50-60 cm. Samas kui tavamaja puhul on need näitajad umbes poole väiksemad. Väga oluline selliste majade puhul on ka hea õhutihedus, ilma milleta poleks võimalik saavutada madalaid küttekulusid.

 

Mina usun, et sellised säästlikud majad on tulevikus järjest populaarsemaks muutumas seetõttu, et kulud energiale kasvavad pidevalt ning ökonoomne maja aitab inimestel kulusid kokku hoida.

Tegelikult on praegu ülimalt soodne aeg ehitada säästlik maja, sest ehitushinnad on langenud keskmiselt 30% ja see on just seesama raha, mille võrra on ökonoomne maja tavamajast kallim. Kui plaanida säästlikku maja siis on just nüüd hea aeg oma plaan teoks teha.

Kui säästlik on Sinu olemasolev või plaanitav maja?