Postitused

,

5 nõuannet elektriprojekti koostamiseks

Kodu peab olema mugav. Mugava kodu loomisel on elektriprojekti osatähtsus üllatavalt suur ja tundub, et selle tähtsus aina kasvab. Me vajame selleks, et ennast hästi tunda head valgustust, automaatika- ja nõrkvooluseadmeid ning suurel hulgal kodumasinaid.

Kõige selle juhtimiseks ja töös hoidmiseks on vajalik koostada korralik projekt. Millele peaks projekteerimisel tähelepanu pöörama? Allpool on toodud mõned mõtted selle töö abistamiseks:

1. Enne valgustite-, pistikute ja –lülitite asukohtade määramist koosta mööbli- ja sisustusjoonised.
Sageli unustatakse see tegemata ja siis on hiljem pistikupesad näiteks kapi taga kasutud. Hea oleks läbi mõelda ideaalis 2 mööblipaigutuse skeemi, mida sobiks antud elektri- ja valgustusprojektiga. Siis on hiljem lihtsam ruumides mööblit ümber tõsta ja kodu uuendada.

2. Valgustuse kavandamisel kasuta võimalusel alati üld- ja kohtvalgustust ning võimalda ruumide valgustamist osade kaupa.
Kuigi see toob kaasa suurema hulga valgusteid, annab see paindliku võimaluse valida ruumis vastavalt tegevusele või soovile sobilik valgustus.  Soovitav on viia nii üld- kui kohtvalgustuse sisse-väljalülitamine ühte punkti, nii ei unune enamasti valgustid ilmaasjata põlema, sest ruumist väljudes ja saab kõik valgustid ühest kohast korraga välja lülitada.

3. Elektripistikuid pane alati mõni rohkem, sest alati kipub neid puudu jääma.
TV asukohta on mõistlik panna piisavalt elektripistikud, TV antennipistik, arvutivõrgu kaabli pistik ja viia need plaanitavas kohas seinal õigele kõrgusele. Kuna enamik TV-sid kinnitatakse seinale siis on hea kui ka pistikud on õiges kohas. Õigupoolest peaks täna juba kaaluma, kas TV vaatamiseks antennipistikut on mõtet enam majja pannagi, sest  mitmed digitaallahendused on juba arvutivõrgu põhised ning antennilahendusi pole enam vaja.

4. Koosta nimekiri kõigist sinu majja plaanitud elektrit vajavatest seadmetest ja kodumasinatest.
Elektrit vajavad sisuliselt kõik automatiseeritud kütte- ja ventilatsioonisüsteemid aga näiteks ka elektriga toimivad veesegistid, rääkimata signalisatsiooni ja valvesüsteemidest. Koostades nimekirja, aitab see tagada, et seadme jaoks on toide olemas ja aitab arvutada elektritarbimist ning valida maja jaoks optimaalse peakaitse suurust.

5. Eelista seadmete valikul lahendusi, mis võimaldavad tsentraalset juhtimist nn. targa maja põhimõttel.
Näiteks võimaldavad sellised lahendused, majast väljumisel ja maja valve alla panekul, automaatselt välja lülitada kõik mittevajalikud elektriseadmed. Kuigi on olemas mitmeid kaugjuhitavaid süsteeme, on mõistlik uute majade puhul paigaldada seadmete juurde töökindlamad kaablilahendused ja projekteerimise faasis kõige sellega arvestada. Programmeeritav seadmete juhtimine aitab tagada maja turvalisust ja kokku hoida maja haldamise kulusid.

,

Miks on odavam kasutada kallimat segistit?

Kui oma maja ehitamisel või kodu remontimisel on jõutud niikaugele, et vajalik paigaldada kraanikausid ja segistid, siis tuleks mõelda järgmistele teemadele:

segisti

Segisti valikul arvesta kvaliteedi ja vee kokkuhoiuga

 • Segisti kvaliteet
  Segisteid on väga suures hinnavahemikus, nii odavaid kui ka kalleid. Enamasti on kallimad segistid kvaliteetsemad ja peavad kauem vastu.

  Oma esimese kodu rajamisel kasutasin ma odavama hinnaklassi segisteid ja tulemuseks oli see, et 2 aasta pärast vahetasin need kvaliteetsemate vastu välja. Põhjus väga lihtne – kraanid korralikult enam ei sulgunud ja hakkasid tilkuma.

  Praegu, kus ehituspoodides palju kampaaniad ja hinnad soodsad ja leiab ka häid pakkumisi väga kvaliteetsetele segistitele. 

 

 • Vee ja soojuse kokkuhoid
  Kasutades korralikku kangsegistit, saab vee temperatuuri hõpsamalt reguleerida ja seetõttu kulub vähem vett. Kraansegistite puhul kulub reguleerimisele aega ja koos sellega kulub rohkem vett.

  Duššide ja vannide puhul on soovitav kasutada termostaadiga segisteid, mis võimaldavad määrata soovitava veetemperatuuri ja tänu sellele veekulu väheneb. Termostaadi seadistamine aitab kokku hoida ka vee soojendamiselt ja annab sellega täiendavat kokkuhoidu.

  Lisaks on veel võimalik kasutada elektroonilisi segisteid, mis töötavad ainult siis kui panna käed kraani alla. Kraani fotosilm avab ja sulgeb kraani ning võimaldab märgatavat vee kokkuhoidu.

  Esmane kokkuhoid hinna osas ei ole alati määrav, olulisem on vaadata pikemat perioodi ning selle alusel teha otsus. Uuri alati enne ostu, kuidas pikemas perspektiivis segisti sinule kasu ja kokkuhoidu toob.