Sisustamine ja toonide valimine

Millistes toonides valida koju mööbel?

Mööbli värvivalik kodusesse interjööri mängib olulist rolli meeleolu loomisel ruumides.

Enam-vähem silma järgi sobivates toonides mööbli ostmine võib lõpptulemusena kodu päris kirjuks muuta. Oluline on arvestada valgusega, mis antud ruumis mööblile langema saab.

Mööbli värvivalikul mängib olulist rolli ka mööbliesemete arvukus kodus. Kui mööbliesemeid on palju, siis on oluline, et värvitoonid oleksid sarnased ning sujuvalt ühelt toonilt teisele üleminevad, või selgete kontrastidega kahe-kolme põhitooni vahel.

Planeerides aga koju minimaalselt mööblit, võib värvitoonidega märgatavalt enam mängida.

Kuidas valida koju värvitoone?

Värvitoonide valikut alustada värvikaardist. Värvikaart jaguneb kolme kategooriasse. Esimesse kategooriasse kuuluvad n.ö puhtad värvid: punane, sinine ja kollane.

Teise kategooriasse kuuluvad oranž, roheline ja lilla, mis moodustuvad kahe põhivärvi võrdse osa segamisel. Kolmandasse kategooriasse kuuluvad värvid, mis moodustavad varjundeid ning toone esimese ning teise osa segunemisel. Kahe esimese kategooria värvid kaotavad siin oma erksuse.

Valget ja musta värvi lisatakse neile toonidele vaid siis, kui soovitakse neid heledamaks või tumedamaks muuta.

Oluline on teada, et mida läikivam pind, seda intensiivsem ja kirkam näib ka värvitoon.

Enimlevinud viga, mida mööbli värvivalikul tehakse, on liiga ereda värvi valimine. Inimene mäletab värve tegelikkusest erinevana juba pärast 9 sekundi möödumist värvi nägemisest.

Samuti on valgusele mõtlemine oluline. Mööblipoes on valdavalt päevavalguslambid, mis loovad koduinterjöörist erineva valguse. Päevavalguslamp suurendab külmade toonide külmust ning muudab ka soojad toonid külmemaks. Nii võib mööblipoes sobivana tunduv värv muutuda hoopiski teisetooniliseks koduses valguses.

Päevavalgus muutub ja muudab ruumide meeleolu mitu korda päevas.

Üks enimlevinud soovitus mööblitoonide valimiseks on valida põhjapoolsetesse tubadesse vähema loomuliku valguse tõttu soojemaid ja heledamaid toone, et muuta tube värvidega soojemaks.

Seevastu külmemad sinakad ja rohekad toonid sobivad rohkem päikeserikastesse tubadesse.
Olulist rolli mängivad ka teised toas esinevad toonid – lae, seinte, põrandate tonaalsus.

Magamistuba

Magamistuba peab õhkama rahu ja turvalisust. Magamistoa mööbli ja värvidega tuleb väga hoolikalt ümber käia. Seetõttu ongi oluline mõelda, millist meeleolu te sinna soovite.

Heledat tooni mööbel lisab magamistuppa meelerahu ja hubasust. Kui aga erksamad värvid on Teile meelepärased, siis tasub kasutada erksate värvide vähem intensiivseid varjundeid, või värvida erksamat tooni ainult osa seinast.

Elutuba

Elutuba nimetatakse iga kodu visiitkaardiks. See on koht perekondlikuks lõõgastumiseks, aga ka külaliste vastuvõtmiseks. Siin peab tundma end mugavalt nii pereliige kui ka külaline.

Väga populaarseks lahenduseks on mööblivärvi valikul valge ja must skandinaaviapärane mööbel. Valge mööbel lisab elutuppa ruumikust ning valgust. Valge mööbli taustale saab lisada tooni mõne erksavärvilise kaunistuse või detailiga.

Valge mööbel sobib hästi väiksemasse elutuppa, sest valge ähmastab piirid üleminekul ühtedelt toonidelt teistele, ning lisab juurde visuaalset ruumikust. Võib-olla on just valge diivan siinkohal planeeritavasse ruumi sobiv mööbliese?

Mugavust ja soojust lisavad elutuppa roosa, kollane ja oranž. Sellistes värvides toonid lisavad tuppa elavust ning muudavad elutoa sõprade ja külaliste jaoks mängulisemaks ning lõbusamaks. Need toonid on ideaalsed tujutõstjad.

Vannituba

Vannitubades pole tihti palju mööblit, kuid ka seal ruumis on oluline värvitoonidega arvestamine. Valge või valgelähedane hele toon koos kontrastvärviga on siinkohal õige valik.

Väikeses ruumis hakkavad eredad värvid mõjuma väga intensiivselt ja kriiskavalt.
Valget värvi on ka enamik vannitoa tarvikuid nagu pesumasin, kraanikauss jne. Siingi lisab valge värvi valimine väikesele pinnale juurde ruumikust ja aitab valgusel paremini peegelduda. Natuke vürtsi võib taas lisada erksate värvidega ainult valitud kohtades seinal, või erksamat tooni aksessuaaridega.

Köök

Köögimööbli värvitooni valikul tuleb arvestada, millise planeeringuga köök Teie kodus on.

Skandinaaviapäraste avatud köökidega elutubade puhul tasub lähtuda kodukujunduse üldisest stiilist. Kui avatud köögiga elutoas valitsevad valged või mustad toonid, siis see võiks jätkuda ka köögis. Sellisel juhul jätkab rahuliku disainiga avatud köök elutoa üldist stiili ning ei eristu üldisest taustast nii märgatavalt.

Kui aga on soov köögimööbli valikul erksamaid värve kasutada, siis soovitame kasutada värvikaardil kõrvuti olevaid värvitoone. Nii sobituvad paremini kollane ja roheline ning apelsinikarva toonid. Sellised toonid loovad kööki rõõmsamaid nüansse ja sobib eriti väikelastega peredele.

Kokkuvõttes tuleb mööbli tooni valimisel kasuks vanasõna: “tark ei torma.” Kõige parema lõpptulemuse annab ruumides aja veetmine erinevatel kellaaegadel, tajudes, mis sinna võiks kõige paremini sobida. Siin tasub mõelda nii värvide tähendusele kui ka sellele, missuguse meeleolu ruumi iga värvitoon loob. Oluline on arvestada kõikide pereliikmete soove ning õnneks on värvigamma lai ning mööbli värvitoone on tänapäeval igale maitsele.

Nõuandeid koju värvitoonide valimiseks jagas e-pood Kaup24.ee