Postitused

, ,

Kas majade ehitamine on kolinud tehastesse?

Elame ajal, kus kiirusel on järjest suurem tähtsus ja eramud kerkivad pealtnäha mõne päevaga. Päris arvestatav hulk maju valmib erinevates majatehastes. Kas tulevikus ehitatakse karkassmajad ainult tehastes?

Vaatame lähemalt, kuidas karkassmajade ehitus tehastes ja objektil toimub ning milline võiks olla tulevik?

Tehasemajad versus kohapeal ehitavad karkassmajad
Tehases ehitatavate majade puhul on saavutatav suurem ehituskiirus, materjalide väiksem kadu ja võimalik tagada paremini tööde kvaliteeti ning vältida eksimusi. Sageli arvatakse, et tehastes ehitatavad majad on palju odavamad, kuid kohapeal ehitusplatsil traditsiooniliselt ehitatavad karkassmajad. See arvamus põhineb sageli sellel, et vaadatakse majatootjate tehasepakettide hindasid, mis moodustab sageli ainult 30 % maja tervikkuludest ja kuna numbrid tunduvad soodsad siis tekibki selline arvamus. Hinnavahe tehasemaja kasuks võib veidi olla, kuid kokkuvõttes on hinna suurusjärk mõlemal juhul sama.

Kui küsida tavakorras ehitatavalt ehitajalt tehaspaketiga samas mahus konstruktsioonide ehitamise hinda siis hind oleks enam vähem sama, võib-olla isegi odavam.

Kui veidi lähemalt võrrelda tööprotsesse ja ehitamise kiirust siis tulemus oleks järgnev:

Protsess
ja kiirus

Tehases ehitatav
karkassmaja

Objektil kohapeal
ehitatav karkassmaja

Ettevalmistus

Suur osa tarneajast oodatakse tehases täisautomaatse tööpingi ressursi vabanemist, enamike eramajade puitdetailid tehakse tehases valmis 1 päevaga ja seejärel kuluvad mõned nädalad elementide ehitamiseks.
Samal ajal saab aga ehitusobjektil ehitada vundamenti, sisuliselt saab ehitada parimal juhul paralleelselt nii vundamendi ka kui majakarbi elemente ja mooduleid.

 

Enne karbi ehituse algust on vajalik vundamendi valmimine.Karkassi ehitamiseks vajalik objektile transportida ehitusmaterjal (enamasti tuuakse ehitusmaterjal objektile erinevate tarnetena, mis suurendab transpordikulusid) ning seejärel saab alustada töödega. Võimalikud takistused tööde ajaplaani täitmiseks seotud ilmastikuga.
Vajalik teha kulutused valvele, piiretele, ehitusaegsele WC-le, soojakule, korraldada prügivedu).

Ehitamine

Mõõtulõigatud detailidest vastavatel töölavadel karkassi kokkupanek. Töö on mehhaniseeritud (naelpüstolid, trellid, tõsteseadmed jne.) ja tööviljakus suurem, suudetakse ehitustöid teostada graafikujärgselt ning kvaliteetselt ilmastikust sõltumatult.Kogu baasmaterjal on tehases varuga olemas ja tööprotsessis ei ole katkestusi ega ootamist materjali tarne osas.

Ehitusobjektil karkassi elementide või moodulitega paigaldamisel kulub töödele üldjuhul 1-2 päeva, suuremate majade puhul 3-5 päeva. Vajalik tõstekraana.

 

Ehitamiseks vajalik teha palju lisatööd, lõigata materjal kohapeal mõõtu, teha sisselõikeid, tappe, ehitada või paigaldada tellinguid ja neid pidevalt ümber tõsta.

Karkassi ehitamisel on sageli kasutusel lihtsamad tööriistad, naelte löömiseks kasutatakse haamrit, mitte naelapüsse, mis teeb tööde teostamise aeglasemaks.Konstruktsiooni võib tekkida vajadus ilmastiku eest kaitsta, näiteks peale soojustuse paigaldamist, mis võtab veelgi tegelikku tööaega vähemaks.

Olenevalt maja suurusest kulub ilmastikukindla majakarbi ehitamisele 1-2 kuud.

Ehitamise kiirus

Vundamendi ja karkassi ehitus tehases võimalik teha ideaaltingimustes praktiliselt paralleelselt (vundamendi ehitus 4 nädalat ja samal ajal elementide ehitus tehases samuti 4-5 nädalat (enamasti saab kiiremini) + paigaldus 1-2 päeva objektil. Kokku kulub orienteeruvalt u. 1 kuu.

Vundamendi ehitus 4-5 nädalat ehk u. 1 kuu.

Ilmastikukindla karbi ehitus ehitusobjektil kohapeal u. 6-7 nädalat ehk orienteeruvalt 1, 5 kuud.
Kokku kulub 2,5 kuud.

 

Kindlasti ei saa öelda, et karkassmajade tehases ehitamine oleks odav, sest tehaste automaatpingid ja muu sisseseade on kallis, lisaks on vajalik katta kõik tehase- ja kõrvalhoonete ülalpidamiskulud ning loomulikult ka tööjõukulud. Küsimus on pigem selles, et tehase tingimustes on tööde jõudlus suurem ja materjalikasutus optimaalsem ning seeläbi on võimalik pakkuda konkurentsivõimelist hinda ja kvaliteeti.

Kokkuvõttes tundub, et standardiseeritud tehasemajade kasuks hakkab otsustama järjest rohkem inimesi, sest pakutakse väga suurt valikut erinevaid majaprojekte, head ehituse kvaliteeti ning suuremat ehitamise kiirust. Peamised riskid on seotud elementide paigaldustöödega ja monteerimisega ehitusobjektil, mida aeg-ajalt veidi lohakalt kiputakse tegema ja mis võib rikkuda lõppetulemust.

Tulevikus, küll väiksemas mahus, jääb alati teatud turuosa ka kohapeal ehitatavate karkassmajadele, ennekõike just keerukamate ja eriprojektidega ehitatavate majadele. Unikaalse arhitektuuri ja lahendustega majad on otstarbekam ehitada objektil kohapeal klassikalisel viisil.

Kas see prognoos ka paika peab, saame näha aastate pärast!

,

Kas põllukrunt või kõrghaljastusega krunt?

Krundi valikut ei saa ületähtsustada. Millist krunti valida, et ei peaks hiljem kahetsema? See on paljudel inimestel esimene ülesanne millega tuleb oma kodu rajamisel kokku puutuda.

Mina soovitan läheneda krundi valikule järgmiselt:

1.       Asukoht
Krundi asukoht taandub enamasti kaugusele töökoha, lasteaia või kooli, poe või muude oluliste asutuste suhtes. Kui krunt asub igapäevaeluks vajalikest punktidest kaugel või on sinna ühiskondliku transpordiga juurdepääsuks võimalused halvad siis kulub oma transpordi organiseerimisele arvestatav summa.  Võimalik, et soodsam krundi hind võib kujuneda ajapikku tänu transpordile kallimaks, kui logistiliselt parema asukohaga krundiga võrrelda.

2.       Piirkonna läbimõeldud infrastruktuuri või uue nimega taristu olemasolu
Krundi kasutamine sõltub kokkuvõttes sellest, kas seal on võimalik kasutada kõiki vajalikke kommunikatsioone: vesi, kanal, elekter, side, küte (gaas), sadevesi .  Kas piirkonnas on teostatud maaparandust (nt. kuivenduskraavid), kas on olemas kõvakattega teed ja hea juurdepääs krundile igal aastaajal? Ja mis väga oluline, kas kõigil trassidel ja teedel on konkreetne ja usaldusväärne haldaja, kes suudab jätkusuutlikult teenust pakkuda. Kas trassidele on väljastatud kasutusload?

3.       Kõrghaljastus või  lage põllukrunt
Valdav enamik valiks võrdväärse hinna puhul kõrghaljastusega krundi, mis on kindlasti arusaadav. Puude kasvamine võtab aastakümneid aega. Puud ilmestavad krunti ning pakuvad varju nii tuule kui päikese eest.  Põllukrundi suurimaks miinuseks ongi enamasti see, et on avatud tuultele. Küll aga on leidub aeg-ajalt põlluarendusi, mis piirnevad metsaga. Sellisel juhul võib leiduda nii mõnigi väga hea krunt, mis tänu lähedal asetsevale metsale ka tuulevarju saab.  Igal juhul tuleks põllukrunti kohapeal üle vaadata ja hinnata tegelikku olukorda. Ainult nimi põllukrunt ei tähenda veel seda, et sinna kodu rajada ei kõlbaks.

4.       Naabrid
Ühtpidi on ahvatlev elada privaatselt ja eraldatult. Eemal kõigist müraallikatest ja nautida oma kodus ümbritsevat loodust. Siiski kujuneb see just juurdepääsuteede ja kommunikatsioonide loomise ning korrashoiu tõttu keeruliseks ja kalliks. Seetõttu enamik peab leppima krundiga, millega piirnevad naaberkrundid. Krundi valikul on olemasolevad elanikud naaberkruntidel  kõige õigemad ütlema, millised on piirkonna plussid ja miinused ning alati tasuks mõne naabriga enne krundi ostu juttu puhuda.

Kui jälgida krundi valikul selle logilist aluskohta, trasside ja infrastruktuuri olemasolu, krundi kaitset tuulte eest ja naabrite arvamusi siis on palju lihtsam teha otsus, millist krunti valida. Head krundivalikut!

,

Kas osta ehituskaupu e-poest?

Eestis on pikemat aega tegutsenud juba mitmeid ehituskaupade e-poode.  E-poe vaieldamatuks eeliseks on mugavus – piisab vaid internetiühendusega arvutist, et kaup soovitud kohta tellida. Kas selline ehitustoodete tellimine sobib ka inimesele, kes ei oma ehitusalaseid teadmisi ja harva ehitustöid ette võtab? Kas e-poest saab piisavalt infot, et kaupa tellida? Kuidas kaup kohale jõuab? Kuidas kauba eest tuleb tasuda?

Korrektne ehituspood annab toote kohta piisavalt infot

Korrektne ehituspood annab toote kohta piisavalt infot

Enne kui eeltoodud küsimustele vastused annan, võtaks kokku peamised kasud, mida e-pood pakub.

 • Hoiab kokku aega
  Minnes tavalisse ehituspoodi materjali ostama, on vist igaüks kogenud, et õige kaupa ülesleidmine on sageli aeganõudev või selgub hoopis, et soovitud kaup on otsa saanud. E-kaupluses on asi hulga lihtsam, teed otsingu või otsid tootekataloogide kaupa ning leiad kaupa väga kiiresti ülesse.

 

 •  Juurdepääs kauba tellimiseks avatud igal ajal
  E-pood on avatud 24/7. Kaubavalikut saab uurida ja kaupa tellida igal ajal, just siis kui Sinule sobib.

 

 •  Soodne hind
  E-poe aga peamiseks eeliseks on enamasti soodsama hinnaga kaupade pakkumine, kuna puuduvad osad kulud, mis kaasnevad tavapoodides, kaupade väljapanemise ja haldamisega.

 

Nagu iga ostuga, nii ka e-poest ostmisel, tahab inimene teada täpselt, mis tootega tegemist ja milleks seda kasutatakse.

Iga toote kohta peaks olema ära toodud:

 • Toote pilt või pildid.
 • Toote põhiandmed, mõõdud, kaal jne.
 • Toote kirjeldus, mis annaks infot, milleks see toode sobib ja kuidas seda kasutatakse.
 • Viide tootja kodulehele, veel parem toote lehele.
 • Toote hinna info. Täpne info, kas toodud summa on koos käibemaksuga või ilma.
 • Toote kommentaarid või hinnangud.
 • Toodete võrdlemise võimalus.

Kui eeltoodud info on toote kohta olemas, siis suudab selle info abil, tooteid valida igaüks.  Mida vähem on toote kohta infot, seda raskem on valikut teha ja enamasti jäetakse siis ost tegemata. Seetõttu soovitan mina kindlasti osta ainult sellistest e-poodidest, kus on välja toodud põhjalik info iga toote kohta.

Enne ostu tegemist vaata alati, kas e-poe lehel on ära toodud ettevõtte kontaktandmed ja ka konkreetne isik, kellega saab vajadusel suhelda ja küsimusi esitada.

Näiteks üks korrektne ja korralik e-pood on Ehituskaup.com, kus kõik vajalik info olemas.

E-poest tellimisel arvesta järgmisega:

Tellimuse piirmäär
Ehitusmaterjale ja -kaupu e-poest ostes tuleks arvestada sellega, et kauba tellimisel võib olla minimaalne tellimuse summa, näiteks 1000 kr.

Transport
Ehituskaubad enamasti sellised, mis vajavad transporti ja seetõttu lisandub kauba tellimisel ka transpordi hind. Tellitud kaupadele saab järele minna, kas oma transpordiga või tellida transporditeenus e-poe kaudu (esitatakse hinnapakkumine kauba transpordile).

 

 

Tasumine
Tellitud kaubale esitatakse ettemaksuarve ja peale selle tasumist toimub tellimuse täitmine. Suurematele koostööpartneritele on eritingimused.

Tellimuse täitmine
E-pood annab peale tellimuse saamist ja selle eest tasumist, õige pea teada, täpse aja, millal kaup kohale jõuab. Enamasti jõuab tellitud kaup jõuab kliendi juurde 1 kuni 7 päeva jooksul.
E-poe kõige olulisemaks väärtuseks ongi usaldus. Kliendi jaoks on oluline, et kaup jõuab kohale kokkulepitud ajal ning on kvaliteetne. Eestis pikka aega turul olnud ehitusalased e-poed on näidanud, et suudavad pakkuda head teenust.

 

Valik ehituskaupu müüvaid e-poode:

 

Mina soovitan e-poest ehituskaupu osta, sest see on lihtne ja enamasti odavam, kui seda teha tavapoest.

 

Kas Sina oled ostnud e-poest ehitusmaterjale?