Postitused

, ,

Mis on oluline teada aia ehitamisel?

Inimene tunneb ennast hästi siis, kui tal on privaatsust. Just seda aitab saavutada korralikult planeeritud ja ehitatud aed. Mida peaks arvestama oma kodule aia ehitamisel?

Aia ehitustööd veel poolikud

1.      Aia materjal

Levinuim aia materjal tänavapoole jäävas  küljes on puitaed. Seda ühelt poolt seetõttu, et siis on õnnestub paremini aeda varjata tänaval kõndijate pilkude eest. Teiselt poolt seetõttu, et puitaed on tugev ja korraliku puitmaterjali saab viimistleda sobivasse värvitooni, mis majaga kokku sobib ning kodule väärikust lisab. Puitlippide eeliseks on ka see, et seda saab paika panna nii klassikaliselt vertikaalselt, kui ka näiteks horisontaalselt või kaldu. Samuti annab luua puitaiale omanäolisust, kui kasutada erineva kujuga ja laiusega aialippe.

Samuti kasutatakse tänavapoolsel küljel nii metallist aedu, valatud või laetud  müüre samuti nende kombinatsioone puit- ja metallaiaga ning loomulikult  ka kõikvõimalikke erinevaid võrkaedu.

Sisemise aiana (kruntide vaheliste aedadena) kasutatakse vaieldamatult kõige enam võrkaedu, kuid ka muid aiatüüpe. Mõnes omavalitsuses on ka nõudena kirjas, et aedade vahel peab kasutama võrkaedu, et õhk paremini liiguks. Võrkaedadena kasutatakse kõige enam punutud võrkaedu või keevisvõrkaedu nende soodsama hinna tõttu. Vähem kasutatakse keevispaneelaedu, mis on oluliselt jäigemad ning tugevamad, kuid ka hinna poolest oluliselt kallimad. Korralike võrkaedade eeliseks on kindlasti see, et need ei vaja prakiliselt hooldust, kui nad pole paigaldamise käigus või hiljem kahjustada saanud.

Aia kõrgus peaks jääma kuni 1,5 m, sellest kõrgema aia puhul tuleks see kohalikus omavalitsuses kooskõlastada. Aiapostide soovituslik vahekaugus võiks olla 2,5 m või veidi rohkem.

Kindlasti peaks aia materjali valikul jälgima, et see sobiks kokku majaga. Näiteks puitaedade puhul on sagedane, et kasutatakse sama tooni aeda, mis maja põhivärv või maja elemendi värv. Sellisel juhul töötab aed kooskõlas majaga ning kannab tervikpilti.


2.      
Väravad ja nende asukoht

Väravate asukoha peab valima kooskõlas tänavalt juurdepääsuga, maja asukohaga aga ka näiteks puude asukohaga või muid olemasolevaid piiranguid arvestades. Igal juhul tuleks teha korralik aiaplaan, kus nii sissesõidutee kui ka haljastus põhjalikult saaks läbi mängitud ja parim variant leitud.

Võimaluse korral oleks eelistatum autoväravana liugvärav, sest see võtab vähem ruumi ja on töökindel. Liugvärava puhul peaks arvestama, et see vajab vaba ruumi pikki aeda umbes kuni 1,5 korda värava ava suurusest. Liugvärava puhul on mugav kasutada automaatikat ja puldist väravat avada. Liugvärava vast ainsaks miinuseks on kallim hind.

Tiibvärv on kasutusel nii auto- kui ka jalgväravana ja on väga levinud valik. Samuti on tiibvärv ka soodsama hinnaga kui võrrelda liugväravat. Autoväravana vajab tiibvärav palju avanemisruumi ning talvel vajab korralikku lumekoristust, et väravaid saaks üldse avada. Üheks miinuseks on ka see, et tuule korral tuleb ettevaatlik olla, et värava avamisel tuulepuhangu tõttu väravaga auto või inimene pihta ei saaks ning seetõttu peaks olema võimalik väravaid avatuna fikseerida. Ka tiibväravate puhul on võimalik kasutada avamisautomaatikat, mis väravate kasutamise palju mugavamaks teevad.

 

3.       Naabritega kooskõlastamine

Aia ehitamine on kindlasti üks selline töö, mis vajab kooskõlastamist naabritega. Soovitav on varakult naabrit teavitada, et plaanis hakata aeda ehitama või olemasolevat aeda uuema vastu vahetama. Koos tuleks käia läbi piiripunktid ja veenduda, et need on õiged.  Hea oleks ka peale aiapostide paigaldamist koos naabriga töö üle vaadata. Ka väike eksimus võib naabrid tülli ajada ja piiride küsimuses peab alati täpne olema.

Naabrile tuleks teada anda, kaua tööd kestavad ja milline aed saab olema. Oluline on ka kokku leppida, kummale poole aiapostist aed paigaldatakse. Üldjuhul tänavapoolsele aia puhul pannakse aed väljapoole ja naabritevahelise aia puhul sissepoole, kuid see kokkuleppe küsimus.

Mõnel pool on kuulda, et aia ehitamise kulu jagatakse naabrite vahel pooleks, kuid see käib rohkem „hea tava“ kategooriasse kui igapäevase elu juurde. Aga kindlasti võib naabrile sellise ettepaneku teha, sest mõlemad pooled peaksid olema huvitatud korralikust aiast. Kulude katmine naabri poolt sõltub kindlasti ka aia maksumusest, kui plaanis ehitada kallist materjalist aed siis on väiksem tõenäosus, et naaber rahakotiraua avab.

Kõige mõistlikum on aiaehitus ette võtta siis kui suuremad aia planeerimis- ja haljastustööd on juba tehtud. Siis pole karta, et tehtud töö kahjustada saab ning korralik aed pakub pikaajalist turvatunnet ja privaatsust Sinu perele.

, ,

Suure krundi plussid ja miinused?

Majaehitaja.ee lehel oli mõnda aega küsitlus: “Kui suur on Sinu olemasoleva või plaanitava maja krunt?”

Minu jaoks oli veidi üllatav, et 41 % vastajatest kas plaanivad või juba on hankinud üle 2000 m2 suuruse krundi. Allpool lisatud küsitluse tulemused:

Seoes krundi suurusega tahan jagada mõningaid mõtted ja välja tuua suurema krundiga seotud plussid ja miinused. Vaata täpsemalt videost.

Milliste kriteeriumite järgi Sina oma krundi suurust valid? Mis on Sinu jaoks plussid ja miinused?

,

Kas elada korteris või oma majas?

Levinud on arusaam, et oma maja saavad lubada ainult vähesed rikkad inimesed. Kas see ikka on nii? Pigem on see arusaamine tänaseks iganenud ning paljud inimesed, kes täna oma korteris elavad võiksid soovi korral oma majas elada.

Kui eesmärgid paigas jõuab oma majani lihtsamalt!

Kui eesmärgid paigas jõuab oma majani lihtsamalt!

Kas elada korteris või oma majas?  Millise valiku keegi teeb, see oleneb tema ja ta pere elustiilist, harjumustest ja mugavusest. Palju oleneb sellest, mida inimene väärtustab ja mis teda motiveerib. Näiteks võiks oma majast unistav pere ihaldada näiteks järgmist:

 • Privaatsust
 • Kulude läbipaistvust ja selgust (korteri puhul määrab ühistu tariifid ja kulude arvutamise korra ning mõjutada seda sageli võimatu)
 • Rohkem ruumi igale pereliikmele
 • Paremaid võimalusi tegeleda hobidega
 • Garaaži või varjualust autodele, et talvel oleks mugavam ja kiirem tööle jõuda
 • Grillimisvõimalust oma aias
 • Aiatöö tegemise võimalust
 • Turvalist mängimisvõimalust lastele oma aias
 • Maja asukohta looduslikult kaunis kohas
 • Jne.

Kui eesmärk ja väärtused paigas, on ka palju lihtsam endale maja osta või ehitada. Samuti ei tundu siis võimalikud ettetulevad probleemid, enam ületamatud ning lihtsam jõuda soovitud eesmärgini.

Kui vaadata täna kinnisvaraporaalides toodud majade müügipakkumisi, siis hakkab silma, et näiteks Harjumaal on 1-2 miljoni vahele jäävate majade müügipakkumisi ligi 250. Selles hinnavahemikus on nii vanemad majad, kui ka uuemaid ja päris uusi.

Valmis majade puhul on peamiseks riskiks majaostajale ehitustööde kvaliteet, eeliseks aga see, et hinnad on soodsad. Mõnel juhul isegi nii soodsad, et ka tänaste ehitushindade puhul, ei õnnestuks ise maja ehitades sellist hinda saavutada.

Oma maja ehitamise vaieldamatuks eeliseks on teha maja just sinu ja su pere kõiki soove arvestavalt ning see kaalub sageli ka veidi kallima hinna ülesse.

 

Head pealehakkamist oma majani jõudmisel!

,

Miks ehitada oma maja just nüüd?

Olen viimasel ajal kokku puutunud mitmete peredega, kes plaanivad lähiajal oma maja ehitamisega alustada.  Uurisin neilt, et kas neil ole olnud plaani, minna lihtsamat teed ja lihtsalt osta valmis maja. Kinnisvaraturul on ju endiselt palju müügipakkumisi.

Vastuseks olen saanud, et loomulikult on otsitud on ka valmismaju.  Selgub, et kuigi kinnisvaraturul on palju müügipakkumisi, siis neid lähemalt uurides ja maju vaatamas käies on pilt pisut teine.  Enamik maju, mis müügis on ehitatud ehitusbuumi ajal ning nende ehituskvaliteet on vägagi küsitav. Samuti on probleemiks majade halb ruumiplaneering või kõrged küttekulud.

Ja  need üksikud majad, mille osas võiks kaaluda ostmist, on oluliselt kallimad ja kuna nende müügiga pole omanikel kiiret, siis hinda allapoole eriti ei lasta.

 Nii ongi jõutud pärast pikka kaalumist otsuseni, et kõige õigem on ise oma maja ehitamisega alustada!

Käimas maja ehitustööd

Käimas maja ehitustööd

Millised oleksid need argumendid, miks investeerida oma aega ja raha oma maja ehitamisse?

Vaatame lähemalt:

 

Praktilised kaalutlused

 • Investeering
  Korralik eramaja väärtuslikus piirkonnas on investeering, mille väärtus jääb püsima ka rasketel aegadel ja headel aegadel tõuseb väga kõrgele.
 • Ehitushinnad
  Ehitushinnad püsivad veel mõnda aega madalad, kuna ehitajatel tellimusi vähe. Prognoosid näevad 2010 aastaks majanduse stabiliseerumist, samas ehitussektoris tänu aeglasemale muutustele reageerimisele võib oodata ehitushindade tõusu alles 2011 aastal. Seega on u. 1-2 järgmist aastat võimalik saada ehitusteenust hea hinnaga.
 • Elamiskulud majas
  Maja ehitus on kallis, kuid kui seda õigesti teha on võimalik elamiskulud on majas viia soodsamaks kui näiteks kortermajas. Korralikult tehtud maja, pinnaga u. 150 m2, ühe kuu kommunaalkulud võivad olla odavamad kui näiteks 60 m2 korteri kommunaalkulud. See on minu enda kogemus.
 • Maja oma käe järgi
  Maja peab olema sinu vajadustele sobilik. Ise maja kavandades ja ehitades saad kõige paremini kaasa rääkida oma perele parima elukeskkonna loomisel.

 

Emotsionaalsed väärtused

 • Privaatsus
  Oma maja ehitamisel saad luua just enda ja oma pere jaoks täisväärtusliku elukeskkonna, mis pakub vaikust ja privaatsust. Ainult oma majas elades tunned ennast tõeliselt privaatselt.
 • Elustiil
  Hea ruumiplaani ja funktsionaalsusega maja toetab pere elustiili ning annab jõudu ja energiat igaks päevaks.
 • Aed
  Koduaed annab kodu tunde. Aias saavad lapsed turvaliselt joosta ning mängida. Saad grillida oma koduõues, süüa perega koduõues, nautida päikest ning puhata just nii nagu Sina soovid.
 • Maja ehitamise kogemus
  Oma maja ehitamise protsessis sees olles saad tõeliselt väärt kogemuse ning palju tarkust juurde. See on õppimisprotsess, mida igaüks võiks kogeda. See liidab peret ja õpetab koostööoskust ja muudab oma majas elamise eriti väärtuslikuks.

 

Milline väärtus on Sinu jaoks kõige tähtsam oma maja ehitamisel?