Postitused

,

Püsimööbel annab kokkuhoidu

Majapidamisruum

Maja ehitamisega seoses jäetakse sageli ülekohtuselt väikse tähelepanuta sisustus ja ennekõike püsimööbel. Miks on see oluline?

Mida pean silmas püsimööbli all?

Püsimööblina käsitlen erinevaid peamiselt eritellimusena loodavat ja täpselt ruumide mõõtmeid arvestavat mööblit. Selline mööbel võimaldab kõige efektiivsemalt ruumi pinda kasutada. Nii põrandapinda kui  ka seinapinda.

Sellise mööbli tellimine on mõnevõrra kallim kui valmismööbli ostmine, kuid tasub ära.

Miks on selline püsimööbel nii oluline?

Ma julgen välja käia mõtte, et korralikult planeeritud püsimööbel võimaldab ehitada väiksema üldpinnaga maja ilma, et kaotaks mugavuses. Vastupidi – korralikult läbimõeldud sisseehitatud mööbel annab erilise funktsionaalsuse, mis elukvaliteeti tõstab.

Täiesti tavaline on see, et oma kodu ehitaja hakkab kappidele või muule mööblile mõtlema alles siis kui maja peaaegu valmis. Tulemuseks olukord, kus hangitakse mööbel, mis enam-vähem sobib, kuid mis hakkab tubades märgatavalt rohkem ruumi võtma kui seda algul sooviti või tehakse mööbli funktsionaalsuses allahindlust ning lepitakse põhjalikult läbimõtlemata lahendustega.

Tulemuseks olukord, kus igale vajaliku esemele ei ole sobilikku kohta ja asjad hakkavad kuhjuma ning kaduma. Mööblit, mis ei suuda täita oma ülesannet, ei ole mõtet hankida!

Püsimööbel ei pea olema tingimata kallis, ennekõike on tähtis idee ja funktsionaalsus, milleks mööblit täpselt kasutatakse.

Minu soovitus on koos maja plaanide valmimisega mõelda läbi alati ka mööbli teema ning miks mitte visandada ka juba võimalikud mööblijoonised, millega ehitamise käigus saaks vajadusel arvestada.

Selle töö jaoks kaasa näiteks sisekujundaja – sisearhitekt või  käi mööblifirmades nõu ja abi saama või tutvu erinevate sisustusajakirjadega ning hangi varakult ideid, mis sinu kodus töötaksid.

Tee oma maja panipaikadega ja mööbliga tööd paberil projekteerimise etapis ning naudi praktilist maja!

,

Hea ruumiplaneering loob hea kodu

 

Sageli öeldakse, et see korter või maja on hea ruumiplaneeringuga. Kuigi maitse ja väljakujunenud eluharjumuste järgi on „hea ruumiplaneering“ inimeste jaoks mõneti erinev, mõeldakse ruumiplaani puhul enamasti järgmist:

 • Ruumide arv
 • Ruumide / tubade piisav suurus
 • Ruumide kasutusotstarve

Kõiki eeltoodut seob tervikuks ruumide funktsionaalsus ehk see, kuidas saab kõige efektiivsemalt ruume kasutada, ilma et mugavuses kaotaksime. Sellise ruumiprogrammi kokkusobitamine on üllatavalt raske. 

Arvesse tuleb võtta väga palju erinevaid tehnilisi ja ka praktilisi tingimusi. Iga ruumiga tuleb eraldi lahendad funktsionaalsus, valgustus, mööbel ja palju teisi aspekte. Enamasti pannakse suurimat rõhku näiteks köögi funktsionaalsele küljele ja mõeldakse läbi kõik detailid.

Tegelikult on hea iga ruum või tuba analoogselt läbi mõelda, arvestades oma pere harrastuste, hobidega või muude vajadustega. Praktiline mugavus saavutatakse peamiselt läbi hästi lahendatud mööbli ja sisustuselementide.

Reeglina kehtib põhimõte, mida väiksem on pind seda funktsionaalsem ja praktilisem peab olema maja või korteri ruumiplaan. Suurema pinna puhul ei ole kompaktsus nii oluline ja seetõttu saab keskenduda rohkem näiteks ruumi detailide rõhutamisele.

Kuna kompaktse ja praktilise lahenduse leidmine vajab kogemusi on hea kasutada sisearhitekti või sisekujundajat, kellel on oskus väikeste detailide kaupa panna kokku ja näha tervikut.

Ruumiplaneeringu trendid muutuvad ajas. Veel mõni aeg tagasi ehitati pea eranditult kõik elutoad, söögitoad ja köögid kokku, et saavutada võimalikult avatud ja suur pind. Nüüd on see aga jälle vaikselt muutumas, järjest rohkem eraldatakse köök või ehitatakse see täiesti eraldi ruumina.

Trendid tulevad ja lähevad, kuid ruumiplaneeringu koostamisel peaks iga pere vaatama ainult oma pere vajadusi ja arvestama sellega, mis on nende jaoks oluline. Kodu tuleb luua oma maitse ja soovide kohaselt ning ainult nii tunned end oma kodus hästi.

Miks kasutada oma kodu loomisel sisekujundaja abi?

Sisekujundaja Heldi Rebane annab alltoodud artiklis põhjaliku ülevaate sellest, miks on kasulik oma kodu rajamisel sisekujundajalt abi küsida. Head lugemist!

 

Hea arhitektuur, õnnestunud sisustus, piisav valgustus ja kõik teie hommikud algavad päikesepaisteliselt.

Sisekujundaja aitab luua unistuste kodu

Sisekujundaja aitab luua unistuste kodu

Kõik algab unistusest luua oma kodu, millel oleks väärtus. Alustuseks tuleb leida koht, mis vastab teie soovidele. Seejärel valitakse majale sobilik valmisprojekt või tellitakse individuaalne projekt arhitektilt, kes projekteerib kodu vastavalt teie vajadustele ja soovidele ning sobitab selle teie poolt valitud krundi maastikuga kokku. Samuti on hea alustada kohe alguses koostööd ka sisekujundajaga.

 

Miks kasutada oma kodu loomisel sisekujundaja abi ja millest koosneb kodu sisekujundus?

Sisekujundus algab ruumide planeerimisest. Selgitatakse, milliseid ruume ja millisteks tegevusteks vajatakse, et need oleksid vastavuses elanike hobide ja eluviisidega. Alati on küsimus aga tervikus, mitte üksikute ruumide ja nende eesmärkide kavandamises. Sisekujundaja näeb paremini tervikut ja kogemused aitavad tal näha ettepoole kõiki üksikasju ning ta oskab lahendada neid probleeme professionaalselt.

Kujundaja abi säästab teie aega ja tihti ka raha, sest hea planeerimine võib aidata vältida hiljem ilmnevaid vigu. Kui ruumid on planeeritud, siis kujundamise peamiseks osaks on hubase meeleolu loomine vastavalt kodu elanike nägemustele ja vajadustele.

Kodu on inimesele see paik, kus ta lõõgastub, rahuneb, taastub ja kogub energiat. Seetõttu mõjutab kodu kujundus otseselt meie enesetunnet. Mida kõledam ja elutum on meie ümbrus, seda väsinumad, pingestatumad ja elujõust tühjemad me oleme. Mida leebem ja elavam see on, seda paremini me taastume ja terveneme. Seega on väga tähtis, et meie kodu vastaks meie olemusele.

Paljudel meist on hea maitse ja originaalsed ideed ning selge nägemus oma tulevasest kodust. Et need ideed ja nägemused mõjuksid aga ühtse harmoonilse tervikuna on vaja oskust ja tihti ka julgust.

 

Kuidas koostöö sisekujundajaga toimub?

Enne sisekujundajaga kohtumist on hea, kui koostate albumi teile meelepärastest piltidest ning mõtlete, miks need teile meeldivad: loodusvaated, erinevad meeleolud interjööridest ning valikud mööblist, valgustitest, dekoratiivesemetest. Kõik need on suureks abiks sisekujundajale teie stiili tajumisel ning tagab lõpptulemuse, mis ühtib teie soovide ja nägemustega. Rikkalik kaubavalik ning miljonid värvitoonid tekitavad sageli segadust ning sisekujundajaga koos on kergem teha valikuid, mis on sobivad just teile.

Tööperioodi jooksul peab sisekujundaja teiega dialoogi, küsib arvamusi ja täpsustab ning aitab luuakoostöös arhitektiga selle alusel kauni, harmoonilise ja toimiva kodu.

 

Mõned mõtted, millele sisekujunduse loomisel tähelepanu pöörata:

 • põrandad, seinad ja lagi ei ole eraldiseisvad elemendid, nende materjalist ja värvist sõltub mööbli, tekstiilide ja muude sisustuselementide valik
 • valgustus on tähtis osa kujundusest, sest ta mõjub nii meie meeleolule kui ka kujunduseskasutatud värvidele
 • elutuba on avatud ruum, keskne paik, millest algab kogu kodu kujundamine
 • esik annab esimese pildi meie kodust, selle olemusest ja vaimust, esiku ülesanne on olla sillaks erinevate ruumide vahel
 • köök on perekonna igapäevaeses elus kõige tähtsam koht, seal me alustame päeva hommikukohviga ja lõpetame päeva õhtusöögiga, oluline on funktsionaalsus ja mugavus
 • mööbel teeb kodust kodu, mööbli paigutus toas on oluline ja sisekujundaja aitab mõelda, kuidas erinevad mööblitükid koos toimivad
 • tekstiilil on oluline osa sisustusest, nad lisavad soojust, annavad värvi, loovad kodutunnet ning leevendavad akustikaprobleeme ja summutavad hääli
 • jälgige uues kodus päikese liikumist hommikust õhtuni, sisekujundaja annab häid näpunäiteid, millised värvid aitavad lisada soojust ja millised annavad jahedust

 

Hubase ümbruse loomine on panustamine iseenda ja lähedaste heaoluks.

Heldi Rebane
sisekujundaja
www.sisekujundus.eu
http://heldirebane.wordpress.com