Postitused

,

Teekond korterist oma majja

Karkassmaja ehitamine

Käesoleva aastanumbri sees olen tööalaselt kokku puutunud paljude inimestega, kes otsustavalt tegutsema asunud. Asunud oma korterit müüma või selle juba ära müünud ning oma majaehitamise osas esimesi samme teinud.

Kõigi puhul on ühine nimetaja olnud korteri kõrge turuväärtus ehk inimesed tunnetavad, et on õige aeg oma kalliks muutunud korteri müügiks. Lisaks on tegemist enamasti nooremate inimestega, kes pere juurdekasvu tõttu ka korterisse enam mugavalt ära ei mahu.

Vaatame veidi lähemalt seda protsessi, mis kaasneb ühe korteri müügiga ja maja ehitustööde käivitamisega.

Korteri müügiks kuluv aeg

Ajafaktor on üks kriitilisemaid teemasid. Nimelt korterit müüma asudes ei ole teada, kaua kestab müügiprotsess. Müügi kiirust saab mõnevõrra mõjutada korteri hinda alandades, kuid suuresti on see prognoosimatu. Võib õnnestuda kiiresti müüja soovitud hinnaga aga samahästi võib ka hinda alandades müügini jõudmine võtta aega näiteks aasta.

Tavaliselt ongi majaprojekti käivitumise päästikuks korteri õnnestunud müük, sest enamasti hangitakse müüdud korterist saadud summa eest krunt ja natuke jääb ka ehituseks. Sageli ei ole omanikule korteri müügist kätte jääv summa suur, sest korteri puhul on võetud laenu ning osa rahast läheb laenu kustutamiseks.

Krundi valik

Enamasti paralleelselt korteri müügiga otsitakse ka sobilikku krunti. Ideaalne on see, kui krunt on varasemast ajast olemas või seda saab osta ilma korteri müügist laekunud rahata. Peamine probleem krundi ostmisel on see, et pangad üldjuhul ei anna laenu tühja krundi ostmiseks.

Kui krundil mõni hoone peal siis antakse laenu veidi lihtsamini.  Seetõttu on ka mõnevõrra krundiostjate jaoks huvipakkuvamad vanemates suvilakoperatiivides olevad maatükid, millel väiksemad aiamajad või suvilad peal. Plaan on selliste kinnistute puhul enamasti olemasolevad ehitised, kas lammutada või siis rekonstrueerimise sildi all kapitaalselt ümber ehitada.

Kui krundil ei ole ehitisi, siis parim variant oleks see, et korteri müügist saadavast rahast jätkuks krundi ja näiteks vundamendi ehitamiseks. Kui vundament krundil olemas siis annavad pangad ka lihtsamini laenu ja  ülejäänud ehitustööd saaks juba laenuraha eest lõpuni ehitada. Arvestada tuleks kindlasti aga sellega, et vajalik teha kogu ehitusprotsessi jooksul mitu kinnisvara hindamist ja laenuraha ei maksta enne välja, kui turuväärtus kinnistul on ehitustegevuse tõttu suurenenud.

Krundi valikul lähtutakse peamiselt hinnast ja asukohast. Kindlasti ei tasu unustada krundi osas kommunikatsioonidega liitumiste väljaselgitamist ja eelistada tasuks krunte, mis sisaldavad vee, kanalisatsiooni ja elektriga liitumist.

Krundi valikul on muutunud järjest olulisemaks, et juba enne krundi ostu oleks selge, kas krundile saab paigaldada näiteks maakütte kollektori, sest säästlik küttesüsteem aitab pikemaajaliselt maja halduskulusid kokku hoida.

Maja projekt ja ehitusloa hankimine

Maja projektide osas eelistatakse võimalusel valmisprojekte ja kiiresti ehitatavaid elementmaju. Põhjuseks on kiirus. Nimelt pered, kes oma korteri maha müüvad, elavad kas ajutiselt oma sugulaste juures või üürivad selleks perioodiks korteri. Kulude kokkuhoiu eesmärgil on arusaadavalt huvi majaehitus võimalikult kiiresti läbi viia, et saaks uude koju sisse kolida.

Mõistlik oleks paralleelselt korteri müügiga ja pigem isegi varem teha enda jaoks nimekiri võimalikest kruntidest ning selgitada välja kõik vajalik kruntide kohta, et sellel hetkel kui korteri müük toimub, saaks läbimõeldult edasi tegutseda. Kasulik oleks ka varakult enda jaoks leida või tellida projekt ja hinnata selle sobivust väljavalitud kruntidele. Kasulik oleks ka vähemalt suurusjärgu hinnana välja selgitada maja maksumus.

Projekti kokkupanek ehitusloa taotlemiseks võtab samuti aega. Projektile kooskõlastuste võtmine, näiteks naabrite kooskõlastuste saamine, mida endiselt sageli kasutatakse omavalitsuste poolt, võtab paratamatult aega.

Ehitusloa taotlemine juhul kui kõik on dokumentatsiooniga korras ja lisaküsimusi ei teki, võtab aega umbes kuu aega  aga  võib võtta ka oluliselt kauem.

Paralleelselt ehitusloa taotlemisega tuleks võtta ka ehitajalt hinnapakkumised, sageli tehakse seda ka varem ning sõlmida kokkulepped. See kõik võtab samuti oma aja.

Hinnanguliselt võtab sellest hetkest kui korter müüdud uude majja sissekolimine aega u. 1 aasta või enam. Kui enne korteri müüki tehtud rohkesti eeltööd ja kiiresti on võimalik saada ka ehitusluba siis ideaalses olukorras võib kogu protsess võtta ka aega näiteks 6-8 kuud.

Kokkuvõttes

Niisiis kiiret ega kerget võimalust oma maja ehitada kahjuks ei ole. Tõsi alati saab, peale korteri müüki, otsida enda jaoks sobiliku valminud eramu ja see ära osta.

Kui aga eesmärgiks enda jaoks väljamõeldud sobiliku ruumiplaani ja väljanägemisega maja siis ei pääse pikemaajalisest oma elukorralduse muutmisest. Tuleb ju perel kolida alguses müüdavast korterist näiteks ajutisse üürikorterisse ja hiljem uuesti kolida oma uude kodumajja. See on pingeline aeg igale perele aga samas ka põnev ja huvitav ning seetõttu tasub läbimõeldult tegutseda, et kõik plaanide kohaselt õnnestuks!

5 nõuannet, kuidas paremini kolida

Kui oled jõudnud sinnamaani, et oma uus kodu on valmis saanud siis tuleb teha veel viimane pingutus. Tuleb hakata kolima. Aga kuidas kolida nii, et asjad terveks jääksid ja ära ei kaoks? Öeldakse ju õigusega, et 3 kolimist võrdub 1 tulekahjuga. Miks mitte hankida kolimisteenused professionaalselt kolimisfirmalt?!

Arne OadAllpool annab kolimise paremaks õnnestumiseks 5 nõuannet Arne Oad  kolimisfirmast OK Movers OÜ.
 

1. Planeeri!

Tihti on kõige suuremaks eksimuseks kolimisel, selle ette valmistamine või õigemini selle puudumine. Kui Sa ei mõtle natukene ette, siis on selle tulemuseks pingelised suhted kolimise käigus, asjade mitu korda ümber tõstmised, nende kriimustada saamine, liiga rasked kastid jne.

Alusta asjade pakkimisega varakult. Sa saad pakkida nädal või isegi paar varem pakkida kastidesse asjad, mida sa igapäevaselt ei vaja. Näiteks suvel talve asjad ja vastupidi. Samuti saad pakkida ära raamatud, pildialbumid ja teised väiksemad asjad mida Sul igapäevaselt vaja ei lähe. Usu mind pakkimine võtab palju kauem aega kui Sa esialgu arvad, sest oma maist vara kastidesse paigutades leiad Sa igasuguseid põnevaid asju, mida Sa pole võib-olla aastaid näinud ning siis ikka vaatad need üle ja nii see aeg kulub. Lisaks on see hea aeg inventuuri tegemiseks ning sobiv hetk ebaoluliste asjade ära viskamiseks.

Mõtle läbi millisesse tuppa ning kuhu täpselt uutes ruumides asjad paigutad. Mõistlik on selle järgi asjade kolimise järjestus seada. Alusta suurtemate asjade õigele kohale paigutamisest nagu riidekapid, voodid, diivanid jne. Kui plaan on hea, siis väldid hiljem asjade ümbertõstmist ning sellega seoses säästad palju aega. No ei ole ju mõtet vedada kõik kastid ja muu väiksem kolitav kraam magamistuppa riidekapi ja voodi kohale ja siis kui riidekapp tuppa jõuab, hakkad kogu kraami jälle ümber tõstma.

2. Paki asjad õige suurusega kolimiskasti

See on väga oluline, sest kui Sa pakid ikka raamatud liiga suurde kasti, siis tagajärjeks on katkine kast ja laiali kukkunud raamatud + nikastatud seljad. Peale selle oled peale ühe kasti tõstmist juba nii väsinud, et pead pausi pidama aga see oli alles esimene asi mis Sa autole viisid ja ees ootab veel 50 kasti… Kolimiskastide valikuga saab tutvuda OK Movers e-poes.

Klaasid, portselan ja muu selline õrn kraam paki selleks mõeldud tugevamate seintega kastidesse kasutades lisaks pakkepaberit. Vooderda kast seest pehme paberiga ning rulli igale klaasile, taldrikule ja muu sellisele ümber kohevalt paberit. Seejärel paiguta need ettevaatlikult kasti niiviisi, et sa neid väga tugevasti üksteise vastu ei suruks, samas ei tohi need kastis loksuma hakata.

Raskemad asjad paiguta kastis põhja ning kergemad peale. Kindlasti ära paki ühte kasti raamatuid ja õrna portselani. Kui kasti peaks keegi kogemata tagurpidi keerama, siis jääb Sinu portselanist järele ainult puru.

3. Tee pakkides nimekiri

Märgi üles, kuhu kasti Sa midagi pakkisid, siis on hiljem hea asjad üles leida. Vaatad nimekirja läbi, otsid üles õige kasti ja ongi soovitud asi käes! Ilma nimekirjata pead Sa kõik kastid ja nurgatagused läbi sorima ja otsima. Ja Sa ikkagi ei leia soovitud asja üles, sest kolimise käigus on Sinu elamine täiesti segamini. Kui Sa ei leia oma soovitud asja üles, siis lähed kindlasti endast välja ja ütled oma parimale sõbrale või pere liikmele midagi halvasti, seejärel on kõigil tuju mõru. Parem juba vältida eos selliseid olukordi. Kirjuta kastile peale millisesse ruumi uues kohas see kast viia tuleb. Sellega väldid jällegi kasti mitmekordset ümber paigutamist.

4. Võta mööbel osadeks ja paki see

Kui kolid oma asju ise, siis soovitan võtta mööbel võimalikult väikesteks osadeks. Suuri ja raskeid mööbliesemeid kitsastes oludes transportides on enam kui kindel, et võid ära kriimustada uksepiidad, koridori seinad või mööblieseme enda. Kõige ebameeldivam on hoopis see kui enda tervist kahjustad liialt raske kapi teisaldamisega – tõstad selja paigast, käsi või näpud jäävad kapi ja seina vahele jne.

Tihti tuleb mööbel juba sellepärast lahti võtta, kuna see ei kannata ühes tükis teisaldamist ja võib lihtsalt kolimisel käte vahel ära laguneda. Selliseid olukordi on olnud küll ja veel, kus kapp on kokku monteeritud nii, et ei ole kasutatud õigeid kinnitusvahendeid ning seda liigutades on see lihtsalt kokku kukkunud. Samuti ei saa tavaliselt suuri voodeid ühes tükis teise kohta viia, sest trepil seda keerates ei pea kinnituskohad vastu ja tulemuseks on katkine voodi.

Kolitavat mööblit on igasugust, on uut ja vana ning ilusat ja mitte nii ilusat. Siin on koht kus pead otsustama kas Sinu mööbel vajab pakkimist. Kindlasti on soovitav pakkida pakkekilesse madratsid, diivanid ja muu pehme mööbel, see annab kaitse mustuse vastu. Muu mööbli osas on oluline kindlasti pakkida ära selline mööbel mille pinnad on läikivad või kriimustusele eriti vastuvõtlikud. Sellised detailid tuleks kindlasti pakkida mullikilesse. Eriti õrnad kohad on kappide ja detailide nurgad, mis kipuvad kolimisel esimesena kannatada saama. Seetõttu oleks soovitav nurgad ja ääred kaitsta topelt mullikile või lainepapiga. Kindlasti on võimalik kolida ka kogu mööbel ilma pakkimata aga kriimustuste oht on sellisel juhul väga suur.

5. Arvutid, televiisorid ja muu tehnika kolimine

Kõige parem variant on nende asjade puhul, kui Sul on alles nende originaalpakendid. Tavaliselt aga keegi neid alles ei hoia ning siis on mõistlik need eelnevalt pakkida mullikilesse ning sellest täiesti piisab. Pikemate vahemaade puhul on muidugi soovitav pakkida need ka tugevasse lainepappi.

 ————

Artikli autor Arne Oad jagab okmovers.ee kodulehel rohkelt nõuandeid, kuidas on kasulik kolimisteenus hankida ja kuidas seda mõistliku hinnaga teha. Lisaks leiab kodulehelt palju kasulikke ideid, kuidas kolimine enda jaoks lihtsamaks muuta.