Postitused

,

Eramuehitajale tulemas stabiilne aasta

Aasta lõpus ja uue ootel on hea teha väike kokkuvõte. Milliseks kujuneb uus aasta oma maja ehitajatele? Kas tasub ehitama asuda või see edasi lükata?

mm1

Kas ehitad või mitte?

Ettepoole vaatamiseks, tuleks korraks vaadata ka tagasi. Viimased paar aastat on olnud see aeg, kus paljud seni ootele jäetud ehitusplaanid on teostusfaasi viidud. Seda võib ka ilma statistikat uurimata näha ja tajuda, kui kuskil uuemas elamurajoonis ringi sõita ja veenduda selles, et ootamatult on viimase paari aastaga käivitatud päris paljude uute majade ehitustöid. See hakkab silma ennekõike seetõttu, et pikalt ei toimunud nendes rajoonides mitte mingit ehitustegevust.

See näitab, et inimestel on tekkinud stabiilsus ja kindlustunne tuleviku suhtes ning enam ei kardeta oma plaane ellu viia.

Järgmisel aastal on oodata sama trendi jätkumist. Küll aga kindlasti ei tee keegi täna ega homme oma ehitusotsuseid pikalt kaalutlemata. Sellele kaalutlemisele annavad oma osa kindlasti ka pangad ja muud finantsasutused. Pangad on jätkuvalt konservatiivsed ja annavad laenu ainult neile, kes laenuraha suure tõenäosusega suudavad ka tagasi maksta.

Kui laenuvõime olemas siis näiteks kui olemasolev korter (näiteks, kui on seni oldud korteriinimene) õnnestub hea hinnaga maha müüa siis oma maja ehitamiseks on praegu pigem hea aeg, kuna stabiilses keskkonnas on plaanitut lihtsam ellu viia ning väliskeskkonnast põhjustatud ootamatusi vähem.

Energiakulude kokkuhoid on au sees

Ehitatavate majade puhul pööratakse järjest enam tähelepanu maja kasutuskuludele, ennekõike maja energiakulude vähendamisele. Päris kulupõhiselt enamasti tellija oma maja prognoositavaid igakuiseid kulusid välja ei arvuta, kuid järjest enam soovitakse valida maja energiaklassiks vähemalt C või B. Energiamärgise klassi valik on mõnevõrra kunstlik, sest uute majade puhul tehakse energiaarvutus nii-öelda paberil ning see võimaldab olenevalt küttesüsteemis kasutatavast energiaallikast suhteliselt lihtsalt soovitud väärtusi saavutada. Alles reaalses kasutuses saab majade energiatarbimisest õige pildi. Kuid põhisosas kindlasti energiaklassid annavad üldisema kulu kätte.

Tüüpprojektide puhul, mida on juba läbi ehitatud ja kasutuses aga oleks küll mõistlik enne uurida tegelikku maja halduskulu, tingimusel, et maja kütte- ja ventilatsioonisüsteem on plaanis samasugune teha, kui varem ehitatud majas. Siis on võrdlusmoment olemas ning kindlus, et antud projekti kasutamisel on kulude suurusjärk teada. Tüüpprojektide ehitajad võiksid ka neid andmeid ise varasemate tellijate käest hankida ja näiteks oma kodulehtedel huvilistele teada anda, sest see oleks hea müügiargument. Loomulikult osa majapidamisega kulusid on seotud tarbimisega ning päris sendipealt ei saagi kunagi olla samasuguseid kulusid, kuid põhiosas selline info piisava selguse prognoositavate kulude kohta.

Ehituse hinnad

Ehituse hinnad suure tõenäosusega järgmisel aastal jäävad stabiilseks ja erilist tõusu ei ole ette näha ning see kindlasti tellijatele meeltmööda. Küll aga peaks iga tellija meeles pidama, et ehitushinnad on ennekõike turuhinnad ja tellija ülesanne on otsida turult sobiliku hinnaga ehitaja. Ei ole sellist asja nagu maja ehitushind, vaid see kujuneb konkreetse projekti ja konkreetsete hinnaküsimiste alusel.

Ehitaja otsimine ei ole kindlasti kerge ülesanne, sest häid ehitusfirmasid ei ole palju ja veel vähem on neid, kes tõesti vastutustundega oma tööd teevad. Ehitamine ei ole kunagi odav aga kõige kallim on ehitada „halva“ ehitajaga, mis viib enamasti suurema juba teostatud tööde ümbertegemiseni ning kokkuvõttes suuremate kuludeni.

Ehituse kvaliteeti tuleb osta ehitaja valimisel. Ehituse kvaliteet on tervikuna paranenud, kuid kindlasti peab tellija esimesest hetkest sellele tähelepanu pöörama, sest ilma järelevalveta kipub kvaliteet alla käima. Ehitajat võib usaldada aga mitte pimesi. Headel ehitajatel on igal ajal tööd ja seetõttu ei saa häid ehitajaid kunagi odava hinnaga.

Kokkuvõttes tuleb tõenäoliselt eramuehituses rahulik ehitusaasta, kus ehitushinnad ei sõida eest ära ja oma plaane saab rahulikult ellu viia. Ehituse tellija ei tohiks unustada, et temal on määrav panus, milliseks lõpptulemus kujuneb. Ei tasu seda vastutust ära anda, sest siis saadakse vastu hingega kodu!

Rahulikku aastavahetust ja head uut aastat!

,

Asu kohe tegutsema!

Oleme harjunud sellega, et iga asi elus peab tulema omal ajal. Eriti sageli öeldakse seda eesmärkide puhul, mis tunduvad esmapilgul kättesaamatud. Võtame näiteks oma maja ehitamise. Usun, et suurem osa inimestest sooviksid elada oma majas. Aga tegelikkuses on olukord, kus selleni jõuavad suhteliselt vähe inimesi.

Tee oma unistus teoks - ehita oma maja!

Tee oma unistus teoks - ehita oma maja!

Tean, kohe öeldakse vastu, et elaksin oma majas küll aga mul pole sellist raha, et seda endale lubada. Saan sellest väitest aru ja nõustun, et ei ilma rahata hakkama ei saa, kuid selliselt mõeldes ei saa enamasti kunagi olema sellist raha, et oma majani jõuda.

 

Väide „mul ei ole raha” on nagu õigustus iseendale, mille taha on hea varjuda, mitte alustada enda jaoks lahenduse leidmist, mis viiks eesmärgi täitmiseni. Lihtne on ju mõelda, et järgmisel aastal proovin leida parema töökoha, leida soodsa hinnaga krundi või oodata loteriivõitu.

Õigustamine viib ootamiseni. Samal ajal jääb rahulolematus oma eluga ja pidev kiirustamine igapäevaasjades ning nii lükkub oluliste eesmärkide saavutamine pidevalt edasi.

Kui eesmärgiks jõuda oma majani, siis tuleks selle eesmärgi saavutamiseks hakata tegutsema kohe. Täna ja kohe praegu! Tuleb otsida võimalusi, tuleb olla avatud, et leida üles need võimalused, mida elus on alati ja igal ajal olemas.

Oma unistusi saab täita ainult siis kui neid teostama asuda.

Kui me sulgeme ennast õigustamisega ja otsitud põhjustega, miks ei saa asja ära teha, ei näe ja leia me ka kunagi tekkinud võimalusi.

Nüüd konkreetsemaks minnes, mida pean silmas, et tuleb kohe alustada oma eesmärgi saavutamist. Räägin lühidalt oma maja otsuse tegemise loo.

Palju aastaid tagasi ühel pühapäevasel päeval tuli mulle külla vend. Elasin siis veel korteris, mis oli hangitud suure pangalaenuga. Ühel hetkel läks jutt oma majale. Ta teadis, et oma olin alati tahtnud elada oma majas. Ta ütles: „Tee see plaan siis teoks ja ehita omale maja. Hakka  kohe peale!”

Varasemalt ja veel tollelgi hetkel tundus see mulle ilmvõimatu, olin ju pidevalt enda jaoks mõelnud, et teen selle teoks kunagi tulevikus, kui on piisavalt raha.

Sama päeva õhtul aga ei andnud see mõte enam rahu ja ma küsisin endalt, mida ma ootan? Miks mitte tõesti kohe asuda oma maja plaani kallale? Ootamine ei aita seda ju ellu viia.

Tollest õhtust alates ei mõelnud ma enam, kas hakata oma maja ehitama, vaid hakkasin otsima konkreetseid võimalusi, kuidas see plaan ellu viia. Ma otsisin erinevaid võimalusi, töötasin läbi väga mitmeid variante, kuidas majanduslikult hakkama saada. Otsisin sobilikke krunte, arvutasin läbi mitmeid majatüüpe, selgitasin laenuvõimalusi jne. See ei olnud lihtne ja see võttis aega, kuid ühel hetkel leidsin sellise lahenduse, mis minu väheste rahadega oli tollel hetkel võimalik teostada. Veidi vähem kui aasta otsuse tegemisest elada oma majas, kolisin oma uude majja.

Olen oma vennale väga tänulik, et ta mind julgustas oma plaani ellu viima.  See väike tõuge aitas mind otsuse tegemisel ja ilma selleta, kes teab, elaksin veel endiselt korteris ja ootaksin paremaid aegu.

Tee oma otsus ja asu kohe tegutsema!