Postitused

, ,

Külaskäik elementmaja tootja juurde

timbecoHiljuti oli mul hea võimalus osa saada ühe elementmaja tootmise köögipoolest. Nimelt käisin tutvumas  kodumaise firma Timbeco Woodhouse OÜ (endise nimega Palktare OÜ) tootmisega.

Firma toodangus on erinevad lahendused nii eramajade kui ka mitmekorruseliste kortermajade tarvis. Põhiline toodang on elementmajad (s.h. tuntud kaubamärk ThermoLog)  ja elementmajade konstruktsioonid ning ka palkmajad.

Minu jaoks oli mõneti üllatuslik, kui avatult ja põhjalikult kogu tootmist näidati. Käisime läbi kogu tootmisprotsessiga seotud ruumid ning koos sellise ringkäiguga tekkis väga hea ülevaade, kuidas täpselt tootmisprotsess toimub.

Selline avatud ja aus lähenemine loob usaldust ja kindlasti usaldus selle firma toodangu osas minu jaoks kasvas. Tänapäeva tootmine on suuresti mehhaniseeritud. Spetsiaalne tarkvara võimaldab tööprojekti puitdetailide failid saata operaatori lõikepinki ning seejärel operaatori ülesandeks on seadmele ette anda ainult vastav materjal ning seade lõikab ja töötleb välja väga täpsed puitdetailid.

Kõik konstruktsioonide puitdetailid valmivad automaatjuhtimisega tööpingi abil ning lõigatakse täpselt mõõtu. Samamoodi teeb seade ka puitdetailidesse kõik vajalikud tapikohad või muud sisselõiked, mis on konstruktsioonides vajalikud. Kõik seinakonstruktsioonideks vajalikud puitdetailid komplekteeritakse seadme abil valmis ning seetõttu seina detailidest kokkupanemisel ei ole vaja mitte kordagi ühtegi puitdetaili käsitsi lõigata. Tänu väga täpsetele mõõtudele läheb detailidest konstruktsiooni kokkupanemise töö kiiresti ning aitab kindlasti tagada tööde kvaliteeti.

Tootmisprotsessist saab ülevaate siit videost.

Kvaliteedi tagamiseks on paika pandud konkreetsed puitmaterjali ostmise nõuded ja seda kontrollitakse järjepidevalt. Aeg-ajalt tuleb ka ette, et puidu vastuvõtmisel saadetakse see tagasi, kuna ei vasta tingimustele.

Kvaliteediga seoses on huvitav olukord Eesti elementmajade tootjatega, nimelt enamik Eesti tootjad müüvad valdava enamiku oma toodangust välismaale. Näiteks Timbeco Woodhouse müüb juba pikki aastaid enamiku toodangu Norrasse ja Jaapanisse. Laoplatsil olid praegugi mitmed merekonteinerid, mis ootasid Jaapanisse saatmist. Kokku on aja jooksul Jaapanisse saadetud juba üle 1200 merekonteineri. Selline suur kogus näitab toodangu kvaliteeti ja kindlasti ka head töökorraldust.  Kusjuures ei eristata tootmises kuidagi seda toodangut, mis läheb välismaale ja mis läheb Eestisse, tootmine on samasugune ja kvaliteet on samasugune kõigile turgudele.

Huvitav oli kuulda, et korra on ette tulnud olukord, kus merekonteineritega saadetud kaubast jäi paar detaili maha ning ei jäänudki muud üle, kui vajalikud detailid saata lennukiga järgi. Loomulikult oli tähendas see suuri kulutusi ning seejärel veelgi tõhustati komplekteerimist, et sellist kooliraha ei peaks rohkem maksma  ning seni on õnnestunud sellisest täiendavatest lisakuludest hoiduda.

Jutuks tuli ka see, et miks Eestis sageli eelistatakse Soome tuntumate majatootjate toodangut Eesti enda tootjate asemel. Kvaliteedi osas ei jää Eesti parimad majatootjad täna enam milleski alla, kuid tõenäoliselt napib usaldust ja ei saada veel vastu Soome majatootjate paremale turundusele.

Tõenäoliselt on välismaal toodetud kauba osas ajaloolistel põhjusel suurem usaldus tekkinud ning seetõttu on kodumaised tootjad teenimatult varju jäänud. Kui vaadata Eesti parimaid majatootjad siis sarnaselt piiritaguste tootjatega investeerivad nad märkimisväärselt tootearendusse ja kvaliteeti ning seetõttu ei jää nende toodangule enam välismaistele millegagi alla.

Kui konkreetselt Timbeco Woodhouse OÜ-st rääkida siis seal on kliendi jaoks kindlasti eeliseks, et kogu protsess alates projekteerimisest kui toodangu valmimiseni toimub meeskonnatööna. Protsessis osalevad inimesed ühistesse kontoriruumidesse kokku pandud, et tekiks võimalus vahetu tagasiside saamiseks igas etapis.

Lisaks pakub firma igale tellijale võimalust tema majaelementide kokkupanekut tehases kontrollida ja soovi korral ka ketud tööde akte vormistada.

Kokkuvõttes tasub kodumaisel element- ja moodulmajade tootjatel silm peal hoida ning nende arengut jälgida. Sest vaatamata sellele, et seni kodumaalt vähe tellimusi tuleb, tehakse Eesti majatootjate poolt head tööd, investeeritakse järjest parematesse seadmetesse ning uutesse tootmishoonetesse, mis kokkuvõttes aitab saavutada ja tagada toodangu kvaliteeti.

Positiivne oli tutvuda lähemalt firmaga, kes pikki aastaid (üle 20 aasta) Eesti turul ja kus tehakse oma tööd pühendunult!

, ,

Pelletikamin on täisautomaatne kütteseade

Küttesüsteemid arenevad pidevalt ja nüüd on Eesti turule jõudnud selline põnev küttelahendus nagu pelletikamin. Mida pelletikamin endast kujutab uurisin firmast Envo OÜ. Mnu küsimustele vastas Taavi Õim.

Rohkem infot teema kohta leiad: www.pelletikamin.ee lehelt.


Küsimus: Pelletikatel on laiemalt tuntud, kuid mida kujutab endast pelletikamin? Kuidas toimub pelletikaminaga kütmine? Kui suurt tööd see majapidamises nõuab?

Vastus: Pelletikamin  täisautomaatne kütteseade, mis töötab pelletil (saepurugraanul). Kütmine toimub väga  lihtsalt. Alustuseks valame täis pelleti mahuti ja vajutame  Start  nuppu. Kamin alustab süütamist mis toimub elektriga, sega vajab kamin töötamiseks natuke ka elektrit. (Süütamisel mis kestab umbes 10 min-280w ja tavareziimil 60-130 w oleneb siis kamina võimsusest).

Määrame kamina peal oleval juhtnupustikul temperatuuri mida kamin saavutama peab. Kui kamin on määratu temperatuuri saavutanud hakkab ta seda hoidma. Lisaks on palju erinevaid programme millal ja kui palju kamin töötab (nädalaprogramm ja öö/päeva programm).

Korra päevas täidan ma mahuti ja korra nädalas puhastan ma tuhahimuriga kamina seest ning pesen klaasi puhtaks. Kamina puhastus võtab aega umbes 5-10 min.

Küsimus: Kui suurt maja saab pelletikaminaga kütta? Milliseid küttelahendusi on võimalik kasutada?

Vastus: Pelletikaminaga saab kütta alates 30-50 m2 korterist lõpetades 250 m2 elamuga. Kaminaid on kahte tüüpi:

–          Õhküttekaminad, mis on vähe lihtsam paigaldada ning väiksematele pindadele.

–          Kesküttekaminaid, mis on vähe kapitaalsemad ja mõeldud suurematele pindadele.

Küsimus: Kamin on alati olnud majapidamises aukohal, kas pelletikaminate valik on suur, et igaüks oma maitsele sobiliku kamina leiab?

Vastus: Kamina valik on küllaltki suur. Saadaval on väga erineva värvi ja disainiga kaminaid. Lisaks on võimalus osta südamiku kujul pelletikamin. See sarnaneb tavalisele puukütte südamikule aga töötab pelletil ning on täisautomaatne. Seega saab inimene ise valida milline tuleb kamin väljas poolt.

Küsimus: Milline on pealine eelis pelletikaminal võrreldes teiste analoogsete küttesüsteemide ees?

Vastus: Kõigepealt pean selgitama millega pelletikaminat üldse võrrelda.

Pelletikaminat ei saa võrrelda puuküttega kaminaid ega katlaid. Mõlemas on küll elav tuli aga erinevus tuleb sellest, et pelletikamin on täisautomaatne aga puuküttega süsteemid mitte. Seega saab seda võrrelda kõikide teiste küttelahendustega mis on täisautomaatsed. Kui võrrelda pelletikaminat õhksoojuspumbaga siis erinevus tuleb välja madalamatel temperatuuridel. Pelletikaminaga saab kütta ka väga suure miinus kraadiga kuid õhksoojuspump jääb seal hätta. Sellepärast valisingi endale selle süsteemi kuna ei tahtnud lisaks soojuspumbale veel kaminasse investeerida, et suure külmaga pumpa toetada.

Kateldega võrreldes oma eeliseks see, et sa ei pea ehitama eraldi katlaruumi ja lisaks saad elutoas nautida elavat tuld. Oma väikeste mõõtmete poolest on seda hea mahutada ka väiksesse korterisse.

Üldiselt võin öelda, väga mugav lahendus, kus on säilinud elava tule ürgsus kuid ära on jäänud puudest tekkiva prahi ja sodi koristamine.

Küsimus: Milline on u. 150 m2 maja  pelletikaminaga küttelahenduse suurusjärk?

Vastus: 150 m2 mõeldud pelletikamina küttelahenduse hinnaks tuleks umbes 2500-3000 eurot.